En İyi Cem Yılmaz Filmleri: Ünlü Oyuncunun En Çok İzlenen Filmleri

Cem Yılmaz filmleri, gerek herkesin diline pelesenk olan replikleri gerekse de başarılı senaryolarıyla Türkiye’nin en çok izlenme rakamlarına ulaşan filmleri arasında.
cem yılmaz filmleri
Bu başarıda elbette ki usta komedyenin başarısı yadsınamaz. E tabii kolay değil. Neticede bir ülkenin en çok güldüren adamı olmaktan söz ediyoruz. Hal böyleyken biz de sizin için tüm Cem Yılmaz filmlerini bir araya getirelim istedik. Ünlü komedyenin hem yazıp yönettiği hem de başrolünde oynadığı tüm filmografisini, aşağıda kronolojik sırayla listelediğimiz bu içeriğe mutlaka göz atmanızı öneriyoruz. Bize güvenin, pişman olmayacaksınız. Öyleyse bağlayın kemerlerinizi! En çok izlenen Cem Yılmaz filmleri ve en iyi Cem Yılmaz filmleri bu listede!

En İyi Cem Yılmaz Filmleri 2021

1) Her Şey Çok Güzel Olacak (1998)

Senaryo: Cem Yılmaz ve Ömer Vargı
Yönetmen: Ömer Vargı
IMDb: 8,1
Nuri ve Altan birbirlerine oldukça zıt karakterlere sahip iki kardeştir. Birbirlerini yıllardır görmeyen bu iki kardeş, bir gün Nuri’nin karıştığı bir kavga esnasında kardeşi Altan’a rastlamasıyla bir araya gelir ve her şey bu karşılaşma neticesinde şekillenir. İki kardeşin başlarından geçen yer yer komik yer yer tehlikeli belalar, en sonunda kendilerini Güney’de bulmalarına neden olacaktır. Oyuncu kadrosunda Cem Yılmaz’ın yanı sıra Mazhar Alanson ve Ceyda Düvenci’nin de yer aldığı film, bir dönemin en çok konuşulan yapımları arasında.

2) Vizontele (2001)

Senaryo: Yılmaz Erdoğan
Yönetmen: Yılmaz Erdoğan ve Ömer Faruk Sorak
IMDb: 8,0
Hikaye, televizyonun Anadolu’da yeni yeni duyulmaya başladığı zamanlarda küçük bir kasabada geçer. Deli Emin lakaplı kişi, kasabalının oldukça sevdiği bir adamdır. Tez canlılığı ve yardımseverliği ile bilinen Emin’in en büyük merakı ise televizyonun icadıdır. Zaten kendisi aynı zamanda elektronik ile yakından ilgilidir. Kasabaya televizyon geleceğini duyan köy halkı ve tabii ki Emin, oldukça heyecanlıdır. Öyle ki televizyona dair çok büyük beklentileri olan kasabalılar, televizyonun gelişi ile çeşitli yeniliklerle tanışacaktır. Gişede hasılat rekorları kıran filmde Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz için de hafızalara kazınacak bir rol yazmıştır.

3) G.O.R.A (2004)

Senaryo: Cem Yılmaz
Yönetmen: Ömer Faruk Sorak
IMDb: 8,0
Arif, kurnazlığı ve üç kağıtçı kişiliği ile bilinen bir karakterdir. Halı satıcısı olarak bilinen Arif, bir gün dükkanına gelen müşteriler ile oldukça değişik bir maceraya adımını atacaktır. Bu müşteriler aslında uzaylıdır ve Arif’i kaçırarak kendi gezegenleri olan G.O.R.A’ya götürür. Arif, elbette ki buradan kaçıp Dünya’ya geri dönmenin yollarını arayacaktır. Ancak bu esnada da hiç hesapta olmayan bir aşk G.O.R.A gezegeninde onu beklemektedir. Replikleri ve unutulmayan komik sahneler ile G.O.R.A, halen daha günümüzün en güldüren Cem Yılmaz filmleri arasında gösteriliyor.

4) Organize İşler (2005)

Senaryo: Yılmaz Erdoğan
Yönetmen: Yılmaz Erdoğan
IMDb: 7,4
Araklayan taraf mısın yoksa araklanan mı? İstanbul gibi organize suçlarla dolu bir şehirde, hayatını idame ettirmeye çalışan Superman kılıklı bir adam, birden kendisini suç şebekesinin içinde bulur. Tam da bu esnada gönlünü kaptıracağı tutar. Aşkı için suç işlemekten vaz mı geçecektir yoksa bir denge mi yakalaması gerekir? Sahi o denge, suçlar şehri İstanbul’da nasıl yakalanabilir? Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği ve üzerine pek çok film çektiği yapımın ilk serisinde Cem Yılmaz’a da yer vermeyi unutmamış. Tarzının aksine filmde güldürmeyen, ciddi bir adam olarak karşımıza çıkan Cem Yılmaz, Müslüm Duralmaz karakteriyle izlenmeyi hak ediyor.

5) Hokkabaz (2006)

Senaryo: Cem Yılmaz
Yönetmen: Cem Yılmaz ve Ali Taner Baltacı
IMDb: 7,4
İskender, çok küçük yaşlarından itibaren sihirbazlığa ilgi duyan ve bu konudaki iddiasını kanıtlamaya çalışan bir adamdır. Ancak ne yazık ki başarı gösterememektedir ve çevresindeki herkes tarafından dalga konusu haline gelmektedir. Bu nedenle de sihirbaz değil, hokkabaz olarak adlandırılır. Yakın dostu Maradona dışında kendisini kimse desteklemeyen İskender’e babası Sait de inanmaz. İskender ile gurur duymayan ve bu işi bırakmasını isteyen Sait, bir gün oğluyla beraber bir turneye çıkmak zorunda kalır. Burada da Sait’in oğlunu yermeleri bitmez. Ancak aynı zamanda bu turne ile baba-oğul yakınlaşacaktır da. İskender, iddiasını kanıtlayıp başarıya ulaşmaya çok yakındır. Cem Yılmaz’ın senaryosunu kaleme aldığı güldürürken kimi zaman hüzünlendiren bu yapım da vizyona girdiği tarihte oldukça sevilmişti. Hokkabaz’ın, ayrıca Cem Yılmaz’ın Mazhar Alanson ile beraber kamera karşısına geçtiği 2’nci film olma özelliği taşıdığını da belirtelim.

6) A.R.O.G (2008)

Senaryo: Cem Yılmaz
Yönetmen: Cem Yılmaz ve Ali Taner Baltacı
IMDb: 7,4
G.O.R.A filminin devam niteliğindeki A.R.O.G’ta bu defa hikaye, Dünya’da geçmektedir. Arif’e kin besleyen Komutan Logar, zaman makinesinin yardımı ile onu, 1 milyon yıl öncesine yani taş devri zamanına gönderir. Arif, burada dinozorlarla başa çıkmaya çalışırken, geri dönebilmek için zaman makinesine ihtiyacı olduğunun da bilincindedir. Ancak taş devri zamanında zaman makinesinin icadı olamayacağı için insanlığı eğitmeye çalışarak, evrimin süreçlerini hızlandırmaya çalışacaktır. Hikayenin devam eden bu filmi de dönemin en komik yapımları arasında yer alıyor. Cem Yılmaz filmleri denildiğin anda akla ilk gelen yapımlardan biri.

7) Yahşi Batı (2009)

Senaryo: Cem Yılmaz
Yönetmen: Ömer Faruk Sorak
IMDb: 7,4
Olay, 19. Yüzyıl’da geçmektedir. Dönemin Osmanlısında görevli Aziz Bey ile Lemi Bey, padişah tarafından özel bir görev için Amerika’ya gönderilir. Görevin bir parçası olan yanlarında taşıdıkları değerli elması da yollarını kesen haydutlara kaptırırlar. Elmasla birlikte tüm paraları da çalınan ikili tabiri caizse dımdızlak ortada kalmıştır. Görevi yerine getirmek için elmasın peşine düşen ikili, bunun için önce kasabaya gidecek ve kendilerine iş bulacaktır. Dönemin revaçta olan işi ödül avcısı olma yolunda ilerleyen Aziz Bey ve Lemi Bey’i burada türlü maceralar beklemektedir.

8) Av Mevsimi (2010)

Senaryo: Yavuz Turgul
Yönetmen: Yavuz Turgul
IMDb: 7,4
Tecrübeli polis Ferman, Deli lakaplı İdris ve yeni mezun çömez Hasan, bir gün kendilerine atanan bir cinayet üzerine bir araya gelirler. Cinayete kurban giden bir kızın ölüm sırrını çözme peşine düşen bu 3’lü, uyuşturucu taciri ve Türkiye’nin en zengin adamı gibi pek çok isimle bir araya gelecektir. Çözmeye çalıştıkları cinayet oldukça tehlikelidir. Ve bu 3’lünün hayatı bir daha asla eskisi gibi olmayacaktır. Cem Yılmaz, filmdeki Deli İdris rolüyle yapımın hakkını veren bir performans sergiliyor.

9) Şahane Misafir (2012)

Senaryo: Ferzan Özpetek ve Federica Pontremoli
Yönetmen: Ferzan Özpetek
IMDb: 6,6
Pietro’nun en büyük hayali bir gün aktör olabilmektir. Hayalinin peşinde her yolu deneyen Pietro bunun için önce Roma’ya gelir ve pastanede çalışmaya başlar. Bu esnada da oyuncu olabilmek için çabalar. Roma’da Maria isimli kuzeninin yanında kalan Pietro, daha sonraları başka bir eve yerleşecektir. Olaylar tam da taşındıktan sonra başlar. Bir süre sonra evdeki bazı eşyaların yerinin değiştiğine tanık olan Pietro, zamanla garip sesler de duyar. Anlayacaktır ki evde yalnız değildir ve onunla birlikte yaşayan 7 buçuk hayali karakter vardır. Ferzan Özpetek’in 2012 yılında vizyona giren yapımında Cem Yılmaz, Yusuf Antep rolüyle dikkat çekiyor.

10) CM101MMXI FUNDAMENTALS (2012)

Yönetmen: Murat Dündar
IMDb: 9,2
Cem Yılmaz’ın 2010 yılında gerçekleştirdiği stand up gösterisinin beyaz perdeye uyarlanmış versiyonu olan film, bir dönemin hafızalara kazınan yapımlarından biri. Replikleriyle bugün halen daha hatırlanan film, en çok izlenen Cem Yılmaz yapımları arasında yer alıyor.

11) Pek Yakında (2014)

Senaryo: Cem Yılmaz
Yönetmen: Cem Yılmaz
IMDb: 7,4
Zafer, hayatını korsan DVD satarak idame ettiren bir karakterdir. Evli ve bir oğlu bulunan Zafer, yaptığı korsancılık işleri sebebiyle bir gün karısı tarafından terkedilir. Aynı zamanda karısının en büyük hayali ise oyuncu olmaktır. Ailesine kavuşmak için korsancılığa tövbe eden Zafer’in şimdi tek amacı, figüranlık yaptığı zamanlara geri dönmek ve 1970’lerde senaryosu yazılan Şahikalar-Kötülüğün Sonu adlı filmi çekmektir. Bunun için eski dostlarıyla bir araya gelen Zafer, çekeceği filmde karısına da rol verecek fakat bunu ondan saklayacaktır. Zafer ve arkadaşları, filmi çekebilmek için türlü maceralar atlatacaktır.

12) Son Umut (2014)

Senaryo: Cem Yılmaz
Yönetmen: Russell Crowe
IMDb: 7,0
Oğullarını Çanakkale Savaşı’na gönderen Avustralya’lı Connor, uzun süredir onlardan haber alamamaktadır. Bu nedenle Connor, oğullarının izini sürmek amacıyla Türkiye’ye gelir. Bu esnada kendisine yardımcı olan 2 Türk subayı vardır: Hasan ve Cemal. İz peşinde neredeyse Türkiye’nin her yerini dolaşacak olan Connor, en sonunda oğullarını bulabilecek midir? Yönetmen koltuğunda ünlü aktör Russel Crowe’a rastladığımız film, Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan’ın oyunculuklarıyla büyük ses getirmeyi başaran filmlerden biriydi.

13) Ali Baba ve 7 Cüceler (2015)

Senaryo: Cem Yılmaz
Yönetmen: Cem Yılmaz
IMDb: 5,7
Bahçe süsü işiyle uğraşan ve cüceler tasarlayan Ali Şenay ve kayınbiraderi İlber, kurumsallaşma yolunda Sofya’da düzenlenen bahçecilik fuarına katılır. Olaylar da tam burada başlar. Yanlış anlaşılma nedeniyle mafya lideri Boris Mancov’a bulaşan ikili, paçayı kurtarmaya çalışırken; yeni pek çok kişiyle tanışacaktır. Film, Cem Yılmaz’ın yazıp yönettiği 4’üncü film niteliği taşımaktadır.

14) İftarlık Gazoz (2016)

Senaryo: Yüksel Aksu
Yönetmen: Yüksel Aksu
IMDb: 7,4
Hikaye 1970’lerde bir Ege kasabasında geçer. Adem bu kasabada ailesiyle birlikte yaşayan zeki ve çalışkan bir öğrencidir. Ve o yaz tam da ramazan ayına denk gelmektedir. Adem, ailesinin tüm itirazlarına rağmen Gazozcu Cibar Kemal Usta’nın yanında yaz boyu çalışmak ister ve izni koparır da. Bu esnada Adem, camide hocanın oruç tutmak üzerine anlattıklarını da duyunca o yaz oruç tutmak ister. Küçük olduğu için kendisine oruç tutması izin verilmeyen Adem, bunu da gizli yapacaktır. Fakat o yaz sıcağında hem çalışıp hem de oruç tutmak Adem için oldukça zordur. Üstelik oruç bozmanın kefareti 61 gündür. Adem bununla nasıl başa çıkacaktır? Cem Yılmaz, bu filmdeki müthiş performansıyla Gazozcu Cibar Kemal Usta karakterine hayat veriyor.

15) Deli Aşk (2017)

Senaryo: Murat Emre Kaman ve Murat Dündar
Yönetmen: Murat Emre Kaman ve Murat Dündar
IMDb: 5,5
Oğullarını Çanakkale Savaşı’na gönderen Avustralya’lı Connor, uzun süredir onlardan haber alamamaktadır. Bu nedenle Connor, oğullarının izini sürmek amacıyla Türkiye’ye gelir. Bu esnada kendisine yardımcı olan 2 Türk subayı vardır: Hasan ve Cemal. İz peşinde neredeyse Türkiye’nin her yerini dolaşacak olan Connor, en sonunda oğullarını bulabilecek midir? Yönetmen koltuğunda ünlü aktör Russel Crowe’a rastladığımız film, Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan’ın oyunculuklarıyla büyük ses getirmeyi başaran filmlerden biriydi.

16) Arif V 216 (2018)

Senaryo: Cem Yılmaz
Yönetmen: Kıvanç Baruönü
IMDb: 7,1
G.O.R.A ve A.R.O.G’tan sonra filmin 3’üncü serisi Arif V 216 var bu defa karşımızda. 216, Arif’in G.O.R.A’dan tanıdığı bir robottur. Ve 216 Dünya’ya gelip insan olmanın hayali içindedir. Dünya’da insan gibi yaşamaya başlayan 216’nın farklılığı insanların dikkatlerinden kaçmaz. Üstelik robot olduğunu herkesten saklamaya çalışsa da. Üzerine bir de 216, kendisinin robot olduğunu öğrenen bir iş insanının kötü emellerine istemeden de olsa alet olacaktır. Onu ve tüm insanlığı kurtaracak kişi elbette ki Arif’ten başkası değildir.

17) Karakomik Filmler (2019)

Senaryo: Cem Yılmaz
Yönetmen: Cem Yılmaz
IMDb: 6,4 – 5,5
Cem Yılmaz’ı hem yönetmen koltuğunda hem de başrolünde izlediğimiz bu yapım, iki farklı hikayeden oluşuyor. Filmin ilk yarısı olan “2 Arada”da ismi Ayzek olan bir adamın hikayesi anlatılırken; “Kaçamak” isimli 2’nci kısımda ise tatile çıkan 4 arkadaşın başlarından geçen olaylar yer alıyor.

18) Karakomik Filmler 2 (2020)

Senaryo: Cem Yılmaz
Yönetmen: Cem Yılmaz
IMDb: 5,6 – 6,5
Karakomik Filmler’in devamı niteliğindeki Karakomik Fimler 2 adlı yapımda da yine Cem Yılmaz’ı yönetmen ve senarist olarak görürüz. Serinin ilk filminde olduğu gibi burada da yine iki farklı hikaye yer almaktadır. “Deli” isimli ilk hikayede hayali sevdiği kızın karşısına taşınmak olan bir taksicinin başından geçen olaylar anlatılırken; “Emanet” isimli 2’nci kısımda ise hayali ünlü olmak olan bir dansçının hikayesi yer buluyor. Cem Yılmaz filmleri arasında en yeni yapımlardan biri.

Bonus: Erşan Kuneri (2022)

Cem Yılmaz’ın şu sıralar üzerine çalıştığını bildiğimiz bir yapımı daha var ki onun da adı “Erşan Kuneri”. G.O.R.A’dan tanıdığımız karakterin hikayesinin anlatılacağı yapımın, dizi formatında yayınlanacağı biliniyor. İlk edinilen bilgilere göre 2021 Haziran ayında başlayacak olan set, Eylül ayına kadar sürecek. Usta komedyenin dizi için verdiği tarih ise 2022 yılı.
Gelişmeler yaşandıkça Cem Yılmaz yapımlarına dair güncellemelerimizi paylaşıyor olacağız. Keyifli seyirler!

 

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Eğitim, Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/