Matematik Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Tercih 2021

Tercih 2021

Tercih Yapacak Adaylar İçin Faydalı, Bilgilendirici ve İlham Dolu İçerikler

Matematik bölümü en değerli bölümlerden biridir. Çünkü bölümün temelini oluşturan Matematik, hayatımızın her alanında en çok karşılaştığımız bilim dalıdır. Matematiksel yapıları modelize ettikten sonra matematiksel düşünce, doğa hakkında tahmin yürütmemizi sağlar. Matematik; doğa bilimleri, mühendislik, teknoloji ve benzeri pek çok alanın temel aracıdır. Matematiğin içerdiği alanlar kısaca şunlardır: sayılar, yapı, alan ve değişim. Bugün ülkemizde pek çok üniversitede bu bölümün lisans eğitimi verilmektedir. Matematik bölümü hakkında merak edilen tüm başlıkları sizin için derledik.

“Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz. O, matematik dilinde yazılmış; harfleri üçgen, daire ve diğer geometrik şekillerdir. Bu dil ve harfler olmaksızın kitabın bir tek kelimeyi anlamaya olanak yoktur. Bunlar olmaksızın yapılan karanlık bir labirentte amaçsızca dolaşmaktır.” – Galileo Galilei


Matematik Bölümü Nedir?

matematik bölümü
Matematik bölümü ülkemizde en çok tercih edilen bölümlerden birisidir. Matematik insan doğasında önemli bir yere sahiptir. Analiz yapma ve aynı zamanda görsel destekli hesaplama yapmayı destekleyen bir bölümdür. Problemleri istatistiksel ve mantıksal yollarla çözmeyi hedefler. Bölümün asıl amacı ise hesaplamaları daha kolay gerçekleştirme ve sayısal alanlara hakim olabilmektir.

Matematik Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Bölüm 4 yıllık bir lisans programıdır.

Matematik Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bölümün başlıca dersleri şunlardır:
● Fizik
● Geometrik Analitik
● Soyut Matematik
● Cebir Lineer
● Denklem Diferansiyel
● Analiz
● Kompleks Fonksiyonlar
● Reel Analiz
● Uygulamalı Matematik
● Olasılık
● İstatistik
● Matris Analizi

Matematik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Matematik bölümü mezunları için pek çok alanda iş imkanları vardır. Özellikle bankalar ve finans kuruluşları çalışmak için Matematik bölümü mezunlarının en çok tercih ettiği alanlardır. Ar-Ge, işletme, mühendislik, inşaat ve muhasebe alanları da bölüm mezunlarının çalışabileceği alanlardır. Özel sektörün yanı sıra kamu kuruluşlarında da çalışabilirler. Formasyon aldıkları takdirde ise Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kuruluşlarda matematik öğretmeni olarak çalışabilirler.

Matematik Bölümü Mezunları Ne Kadar Maaş Alır?

Matematik bölümü mezunlarının çalışmayı seçtikleri sektöre göre alacakları maaş değişiklik göstermektedir. Özel sektörde çalışmayı tercih eden bölüm mezunları ortalama 3.500-5.000 TL arası bir maaşla işe başlarlar. Devlet kurumunda çalışmayı tercih edenler ise başlangıçta 4.500-5.500 TL bir maaş alırlar.

Matematik Bölümünün Zorlukları Nelerdir?

Bölüm mezunlarının en çok dile getirdiği zorluk şudur: matematiksel düşünmeyi içselleştirebilmek. İlkokuldan itibaren verilen matematik eğitimi ile bölümde verilen matematik eğitimi farklıdır. Öncelikle ilkokulda öğretilen düşünme tarzının dışına çıkılması gerekir. Bölümün bir diğer zorluğu ise disiplinli çalışmayı gerektirmesidir. Disiplinli çalışmayı sevmeyenler için bu bölüm çok zorlu olacaktır. Uzun çalışma saatleri gerektiren bir bölümdür.

Kimler Matematik Bölümünde Başarılı Olabilir?

Bu özelliklere sahip olan kişiler bu bölümde başarılı olabilir:
● Dikkatli ve sabırlı olanlar,
● Ekip çalışmasını sevenler,
● Sayısal düşünme yeteneğine sahip olanlar,
● Soyut kavramlarla uğraşmaktan keyif alanlar,
● Yaratıcı olanlar

Matematik Bölümünün İş Olanakları Nelerdir?

Bölüm mezunlarının çalışabileceği çok farklı alanlar vardır. Ancak mezunların kendilerini geliştirmesi, belli konularda uzmanlaştırması gerekmektedir. Matematik bölümü mezunları doğru yönlendirmelerle kendilerini geliştirdikleri takdirde çok iyi imkanlarda çalışabilecekleri işler bulabilirler. Fakat mezun sayısının ihtiyacın biraz üzerinde olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Matematik Bölümünün Yurt Dışı İmkanları Nasıldır?

Bölüm mezunlarının çalışabileceği pek çok alanda uluslararası firma vardır. Matematik evrenseldir ve hayatın her alanındadır. Kendini geliştiren, yabancı dilini iyi düzeye getiren bölüm mezunlarının yurt dışında iş bulma ihtimalleri yüksektir.

Matematik Bölümü Mezunları Hangi Alanlarda Uzmanlaşabilir?

Bölüm mezunlarının uzmanlaşabileceği alanlar şunlardır: bankacılık, finans, internet, sigortacılık, yazılım, enerji, e-ticaret, inşaat, ekonomi, iş geliştirme, aktüerya, web yazılımı, pazarlama, satış, bilgi teknolojileri. Bu alanlarda uzmanlaşmak isteyen mezunlar lisans hayatlarında bu alanlara yönelebilecekleri gibi mezun olduktan sonra alacakları eğitimler ve deneyimlerle de uzmanlıklarını alabilirler.

Matematik Bölümünün Geleceği Nedir?

Unutulmamalıdır ki matematik hayatımızın her alanındadır. Tıp, siyaset, ekonomi, mühendislik ve benzeri pek çok alanın ortak noktalarından birisi matematik içermesidir. Şu an var olan ve yeni ortaya çıkan alanlar matematik içermeye devam edecektir. Bu yüzden hayat devam ettikçe bu bölüm de var olmaya devam edecektir. Fakat mezun sayısının ihtiyacın çok üstünde olduğunu da tekrar belirtelim.
Diğer tüm üniversite bölümlerine buradan ulaşabilirsiniz.

This post is also available in: English

Kategoriler: Eğitim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/