Tercih Yapacak Adaylar İçin Faydalı, Bilgilendirici ve İlham Dolu İçerikler
31 Temmuz 2018
Makine Mühendisliği Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?
Makine Mühendisliği’nin tanımı, yurt dışı fırsatları, geleceği, iş olanakları, mezunları, uzmanlık alanları, zorlukları ve daha birçok şeyi hakkındaki en önemli sorular, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunu Berk Tezkoşar tarafından cevaplandı.
makine mühendisliği

Makine Mühendisliği nedir?

Makine mühendisliği, temel fizik kurallarını ve malzeme teknolojilerini bir araya getirerek mekanik ürünlerin tasarım, üretim, analiz, gelişim ve bakımıyla ilgili çalışmalar yürüten, fiziksel olayları matematiksel olarak modellemek amacıyla problemlere analitik çözümler sunabilen mühendislik disiplinidir.

Kimler bu bölümde başarılı olabilir?

Mekanik eşyaların çalışma prensiplerini merak eden, makine kavramına tutku duyan, hedefini bilen ve hedefinin peşinden koşanlar başarılı olabilir.

Makine Mühendisliği mezunları ne iş yapar?

Isı, enerji, otomotiv, sistem mekaniği, malzeme ile ilgili her sektörde çalışabilir.

Bölümde hangi dersler verilir?

En popüler dersler;  Makine Elemanları, Mukavemet, Termodinamik, Dinamik, Isı Transferi, İçten Yanmalı Motorlar şeklindedir.

Bölümün zorlukları nelerdir?

İlk 2 sene gördüğünüz ortak mühendislik dersleri, farklı uzmanlık alanları gerektirdiği için beyninizin birçok yerini kullanmanız gerekmekte ve multidisipliner bir yaklaşımla ders çalışmanız gerekmektedir. Bu konu öğrencilik hayatını oldukça zorlu kılan bir detaydır.

Bölümün iş ve staj olanakları nasıldır?

Sıradan, hedefi olmayan, aile zoruyla ve keyif almadan okumuş öğrenciler hem devlette hem de özel sektörde sıradan bir iş bulabilirler. Fakat alanında uzmanlaşmak isteyen, hedefleri olan vizyoner bireyleri de kolaylıkla iş bulup hızla yükselebilecekleri bir iş hayatı bekliyor olacak.

Makine Mühendisliği'nin geleceği nedir?

Bu bölüm gelecekte de mühendisliğin temelini oluşturmaya devam edecek ve mekatronik, yazılım mühendisliği ile daha ortak bir çalışma içerisinde olacak.

Makine Mühendisliği yeni mezunları ne kadar maaş alıyor?

Başlangıç ücretleri asgari ücretten başlayıp 4000 TL’ye kadar çıkabiliyor. Bu yüksek maaşı alacak olanlar ise öğrencilik hayatı boyunca İyi stajlar yapıp, iyi deneyimler edinip özellikle AR-GE tarafında çalışmaya başlayacak olanlar.

Bölümün ya da sektörün yurt dışı imkanları nasıl?

Yurt dışına çıkış imkanının en fazla olduğu bölümlerden biri olarak düşünüyorum. Evrensel kanunlar ve ortak işlerin olduğu göz önüne alındığında, iyi bir yabancı dil ile rahatlıkla çalışabilirsiniz.

Makine Mühendisliği mezunları hangi alanlarda uzmanlaşabilir?

Otomotiv, Isı Proses, Konstrüksiyon, Enerji, Malzeme Anabilimdallarında uzmanlaşabilirler.

Sizin için oluşturduğumuz tercih robotuna buradan ulaşabilirsiniz.


Mekatronik Mühendisliği hakkında bilgi almak isterseniz sizi bu içeriğe alalım: Mekatronik Mühendisliği Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

0
Talent Summit 2020

arrow_upward