Türkiye’nin En İyi Liseleri: Başarınızı Bir Adım Öteye Taşıyacak 20 Lise

Türkiye’nin en iyi liseleri arasında pek çok şehirde eğitim veren lise vardır. Yıllar içerisinde yetiştirdikleri öğrencilerle Türkiye’nin en iyileri olan liseleri sizin için derledik.


1) Galatasaray Lisesi

türkiyenin en iyi liseleri

Türkiye’de eğitim veren en iyi liselerin başında Fransızca eğitim veren Galatasaray Lisesi gelir. Çok uzun yıllardır Türkiye’nin en iyi liseleri sıralamalarında ismi hep en üst sıralardadır. Eğitim süresi 1 sene Fransızca ağırlıklı hazırlık ve 4 yıllık örgün eğitim olmak üzere toplam 5 senedir. Fransızcanın yanında öğrenciler ikinci yabancı dil olarak İngilizce veya İtalyanca eğitimi alabilir.

Galatasaray Lisesi 1874 yılından itibaren eğitim veren oldukça köklü bir lisedir. 1927 yılından itibaren kurum eğitimi Cumhuriyet devrimlerine uygun olarak vermeye başlar.


2) İstanbul Erkek Lisesi

türkiyenin en iyi liseleri

İstanbul Erkek Lisesi 1884 yılına dayanan köklü bir geçmişe sahiptir. 1923 yılına kadar pek çok farklı isim alan lise o yıl İstanbul Erkek Lisesi ismini alır. 1957 yılından itibaren Federal Almanya Hükümetleri ile yapılan bir anlaşma ile lisenin sistemi değiştirilir.

Alman eğitmenlerle müfredat oluşturulur. 1 sene Almanca ağırlıklı hazırlık eğitimi verilir. Ardından 4 yıllık örgün eğitime devam edilir. Genel kültür derslerinin dışındaki dersler Almancadır. İstanbul Erkek Lisesi’nde eğitim alan öğrencilere Abitur (Alman Eğitiminde Üniversiteye Giriş Sınavı) ve Sprach Diplom (Dil Diploması) sınavlarına girme olanağı tanınır.


3) Ankara Fen Lisesi

türkiyenin en iyi liseleri

Fen lisesi statüsündeki lise Türkiye’nin en iyi liseleri arasında en üst sıralarda yer alır. Ankara Fen Lisesi Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk fen lisesi olma özelliğine sahiptir. Bilim ve teknoloji alanındaki projelerin yanı sıra okul, öğrencilerine sanat ve edebiyat alanlarında da destek verir.


4) İstanbul Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

türkiyenin en iyi liseleri

Kabataş Erkek Lisesi’nin kökeni 1908 yılına dayanır. 1923 yılına kadar farklı isimlerle eğitim veren lise 1923’ten itibaren Kabataş Erkek Lisesi olarak bilinmektedir. 1992 yılına kadar sadece erkek öğrencilerin alındığı lise Süper Lise statüsüne alınır. Ardından hem İngilizce hem de ALmanca yabancı dil hazırlık sınıfı eklenen lise 2006 yılında Anadolu Lisesi unvanını alır.


5) İzmir Fen Lisesi

türkiyenin en iyi liseleri

Ankara ve İstanbul’dan sonra ülkemizde eğitim vermeye başlayan üçüncü fen lisesidir. İzmir Fen Lisesi 1982 yılında eğitim vermeye başlar. Üniversiteye öğrenci yerleştirme oranı %75’in üzerinde olan okul Türkiye’nin en iyi liselerinden birisidir. Okul İzmir Ege Üniversitesi kampüsü içinde yer almaktadır. İzmir Fen Lisesi’nde olan öğrenciler yabancı dil olarak İngilizce eğitimi alırlar. Üstelik lise bilim olimpiyatlarına oldukça önem verip öğrencilerini desteklemektedir.


6) İstanbul Atatürk Fen Lisesi

türkiyenin en iyi liseleri

Ankara Fen Lisesi’nin ardından ülkemizde açılan ikinci fen lisesidir. Tarihi bir binada eğitim veren kurum hem ulusal hem de uluslararası pek çok ödüle layık görülmüştür. Hem kız hem de erkek öğrenci pansiyonları ile farklı şehirden gelen öğrenciler için yatakhane imkanı sağlar.


7) İstanbul Çapa Fen Lisesi

türkiyenin en iyi liseleri

1848 yılında eğitim vermeye başlayan kurum o tarihten bugüne belli aralıklarla eğitime ara vermiş olsa da şu an Türkiye’nin en iyi liseleri arasında yer almaktadır. 2014’e kadar öğretmen lisesi unvanına sahip olan lise öğretmen okullarının kapatılmasının üzerine fen lisesi unvanı alır.


8) İstanbul Cağaloğlu Anadolu Lisesi

türkiyenin en iyi liseleri

Avrupai düzende tasarlanmış ve kökeni Osmanlı dönemine dayanan lise Türkiye’nin en iyi liselerinden birisidir. 1850 yılında eğitim vermeye başlayan kurum Bezm-i Alem Valide Sultan’ın çabaları ile kurulmuştur. Lise, Valide Sultan’ın çabaları sonucu Sultan Abdülmecid tarafından açılır ve Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk sivil lisesi olarak tarihe adını yazdırır.

Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nde eğitim gören öğrenciler liseden mezun olduktan sonra Erasmus programlarına devam edebilmektedirler. Pek çok olimpiyat madalyasına sahip olan lise TÜBİTAK projelerini de yakından takip eder.


9) Bursa Tofaş Fen Lisesi

türkiyenin en iyi liseleri

Bursa Tofaş Fen Lisesi eğitim hayatına 1989 yılında başlar. Açıldığı günden itibaren fen lisesi unvanına sahip olan lisenin 240 öğrencinin kalabileceği bir yatakhanesi vardır. Erasmus konusunda okulda eğitim alan öğrencilere destek veren lise bilim etkinliklerini de yakından takip ederek öğrencilerini teşvik etmektedir.


10) İstanbul Hüseyin Avni Sözen Lisesi

türkiyenin en iyi liseleri

Lise bünyesinde barındırdığı robotik atölye, proje toplantı odası, fizik, kimya ve biyoloji laboratuvarları ile öğrencilerine pek çok olanak sunmaktadır. Hüseyin Avni Sözen Lisesi’nde eğitim alan öğrenciler 1 yıl İngilizce ağırlıklı hazırlık eğitimi aldıktan sonra 4 yıllık örgün eğitime devam ederler.


11) Aydın Fen Lisesi

türkiyenin en iyi liseleri

1997 yılında dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından açılan lise Türkiye’nin en iyi liselerinden birisidir. Lise, fen ve matematik alanından oldukça başarılı olmasının yanı sıra tiyatro ve sosyal etkinlerde de öğrencilerini desteklemektedir. Öğrenciler her iki ayda bir öğrenci dergisi yayımlar. Sadece sınava yönelik eğitim veren fen liselerinin aksine Aydın Fen Lisesi öğrencilerini her alanda destekler ve sosyal açıdan gelişmelerine yardımcı olur.


12) Adana Fen Lisesi

adana fen lisesi

Adana Fen Lisesi 2 Eylül 1987 tarihinde eğitim vermeye başlar. Özellikle fen bilimleri alanlarında pek çok olimpiyat başarısına sahip lise aynı zamanda nitelik yarışması, proje sunumu ve bölge sınavında ulusal ölçekte büyük başarılara sahiptir.


13) Osman Ulubaş Kayseri Fen Lisesi

lise

24 Eylül 1984 tarihinde eğitim vermeye başlayan lise 1989 yılında Melikgazi Kayseri Fen Lisesi adını alır. 2016 yılında ise Bakanlık tarafından Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumu statüsüne alınır. Mezunlarını üniversiteye yerleştirmede oldukça başarılı olan lise Türkiye’nin en iyi liseleri arasındadır.


14) Denizli Erbakır Fen Lisesi

lise

Fen ve matematik alanındaki başarılarının yanı sıra sosyal ve kültürel yaşama katkı sağlayacak öğrenci yetiştirme misyonu ile yola çıkan lise 1996 yılında eğitim vermeye başlar. Kız ve erkek öğrencilere sunduğu pansiyon imkanı ile farklı şehirlerde yaşayan öğrenciler tarafından da tercih edilen bir lisedir.


15) İzmir Buca İnci-Özer Tırnaklı Fen Lisesi

lise

Buca Fen Lisesi 2013-2014 eğitim öğretim yılında inşaatı tamamlanan yeni binaya taşınmasının ardından ismi Buca İnci-Özer Tırnaklı Fen Lisesi olarak değiştirilir. Okulun eski binası Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir’e geldiği zaman kaldığı bina olmasından dolayı oldukça önemli bir binadır. Lisede eğitim gören öğrenciler yabancı dil olarak İngilizce ve Almanca dersleri alırlar.


16) Mersin Eyüp Aygar Fen Lisesi

türkiyenin en iyi liseleri

Bilinen ismiyle Mersin Fen Lisesi eğitim vermeye 1991 yılında başlamıştır. Türkiye’nin en iyi liselerinden birisi olan Mersin Eyüp Aygar Fen Lisesi’nin verdiği mezunların pek çoğu Türkiye’nin en iyi üniversitelerine yerleşmektedir.


17) Konya Meram Fen Lisesi

türkiyenin en iyi liseleri

Konya Meram Fen Lisesi 1989-1990 eğitim öğretim yılında eğitim vermeye başlamıştır. Yatakhane imkanına sahip olan lise yatılı ve gündüzlü olmak üzere olup eğitimini gündüz sürdürmektedir. 2020 yılında liseden mezun olan 76 öğrenciden 30 tanesi tıp fakültesine, 23’ü mühendislik ve mimarlık fakültelerine, 3’ü diş hekimliği fakültesine ve 2’si eczacılık fakültesine yerleşmiştir.


18) İstanbul Kadıköy Anadolu Lisesi

lise

Eski adıyla Kadıköy Maarif Koleji Moda semtinde 1955 yılında eğitim vermeye başlamıştır. Kadıköy Anadolu Lisesi Ulusal Kalite Başarı Ödülü’ne sahip olan ilk okul olma unvanına sahiptir. 2012 yılına kadar sayısal derslerin İngilizce okutulduğu lise, 2012 yılında akademik kadrosunun İngilizce eğitim veremeyeceğini duyurarak tamamen Türkçe eğitime başlamıştır.


19) Ankara Atatürk Anadolu Lisesi

türkiyenin en iyi liseleri

Türkiye’nin en iyi liselerinden birisi olan Ankara Atatürk Anadolu Lisesi en eski Anadolu liselerinden birisidir. Son 30 yılda, üniversite sınavında 8 Türkiye birincisi çıkarmıştır. Tiyatro sahnesi, jimnastik salonu, spor salonu, resim atölyesi ve müzik atölyesi başta olmak üzere öğrencilerine pek çok imkan sağlar.


20) Antalya Yusuf Ziya Öner Fen Lisesi

lise

1997 yılında Antalya’nın Kaleiçi mevkiinde eğitim vermeye başlayan Yusuf Ziya Öner Fen Lisesi Antalya’nın ilk fen lisesidir. Matematik ve fen alanında gereksinim duyulan üstün nitelikli bilim insanları yetiştirmeyi misyon edinen lise öğrencilerinin bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip etmesine destek verir.

Kategoriler: Eğitim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/