Uluslararası Ticaret Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Tercih 2021

Tercih 2021

Tercih Yapacak Adaylar İçin Faydalı, Bilgilendirici ve İlham Dolu İçerikler

Uluslararası Ticaret Bölümü, uluslararası sınırlar ve bölgeler arasında yapılan mal ve hizmet ticaretinde sorumluluk sahibi kişiler yetiştirmeyi amaçlar. Uluslararası ticaret pek çok ülkede gayri safi yurt içi hasılanın önemli bir kısmını oluşturur. Çok eski zamanlardan beri var olsa da ekonomik, sosyal ve siyasi önemi son yüzyıllarda belirgin bir biçimde artmıştır. Bu bölümün sizlere ne tür kapılar açıp, neler kazandıracağını genel hatlarıyla anlatmak için bir yazı derledik, keyifli okumalar!

Uluslararası Ticaret Bölümü Nedir?

uluslararası ticaret
Uluslararası ticaret bölümü, internasyonal alanda olan şirketlerin icra ettikleri ithalat ve ihracat ilişkileri ile alakalı ekonomik temeller ve uygulamaları, dış ticarette kullanılan belgeleri ve dış ticaret finansmanı ile alakalı bilgiler veren bir bölümdür. Bu bölüm, ülkemizin küresel rekabet gücüne katkıda bulunacak olan ve sorumluluk sahibi kişilerin yetişmesini elde eden bir bölümdür. Ülkemizdeki ve hayattaki gelişmeleri takip eden ve modern bilgiye sahip, mesleki etik kavramı ile alakalı bilgi sahibi olan kişiler yetiştirir.

Uluslararası Ticaret Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Bu bölümde öğrencilere 4 yıllık lisans eğitimi verilir. 240 AKTS kredi gerekliliğini karşılayıp zorunlu stajlarını başarıyla tamamlayan öğrenciler bu bölümden mezun olabilir.

Uluslararası Ticaret Bölümü Dersleri Nelerdir?

Aşağıda genel olarak verilen dersleri görebilirsiniz. Dersler, üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilir.
● Pazarlama Yönetimi
● Uluslararası Pazarlama
● Uluslararası İlişkiler
● Elektronik Ticaret
● Türk Vergi Sistemi
● Uluslararası Ticarette Vergilendirme
● Uluslararası Lojistik
● Uluslararası Ekonomi
● Türkiye Ekonomisi
● Girişimcilik
● İş Hukuku
● Uluslararası Ticarette Strateji
● Gümrük Mevzuatı

Uluslararası Ticaret Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Uluslararası Ticaret Bölümü mezunları global çaptaki rekabet ortamına uyum sağlama ve rekabeti yönetebilme konularında yetkin bireyler olurlar. Bölüm mezunları, ticaret yapmayı düşündüğü ülkeyi hedefler ve ilgili ülkenin pazar araştırmalarını gerçekleştirir. Çalıştığı kuruluş ya da firmanın geleceğe yönelik tahminleri mevzusunda yorum yaparlar. Çalıştıkları şirket veya kuruluşun yaşayabileceği riskleri öncesinden belirlerler ve bu mevzuda önlemlerini alırlar.

Uluslararası Ticaret Bölümü Mezunları Ne Kadar Maaş Alır?

Bu bölümü okuyanlar özel sektörde asgari ücretin biraz fazlasıyla işe başlamaktadır. Deneyim arttıkça alınan ücret de yükselir. Ayrıca ülke dışına yapılan yolculuklar için de ek ücret alınır. Bölüm mezunlarına talep yüksek olduğu için işe yeni başlayan birinin maaşı kısa süre içerisinde artacaktır. Kişinin aldığı maaş elbette kendisini geliştirmesine bağlıdır. Bölüm mezunları zorluk yaşamadan yurt dışındaki firmalarda tatmin edici bir maaşla çalışabilir. Bunun yanı sıra memur olarak çalışmak isteyenlerde, KPSS sınavında iyi puanla atandıktan sonra, tatmin edici bir ücret alır.

Uluslararası Ticaret Bölümünün Zorlukları Nelerdir?

Bu bölüm, içinde yaşadığımız küresel çağın bir sonucu olarak gelişen, çok disiplinli bir çalışma alanıdır. En az iki yabancı dil zorunluluğu olan bir bölüm olduğundan, yabancı dile yatkınlığınızın bulunması gerekir. Eğer yoksa işiniz oldukça zorlaşır.

Kimler Uluslararası Ticaret Bölümünde Başarılı Olabilir?

Bu bölüm ülkenin küresel rekabet gücüne katkıda bulunacak, nitelikli ve sorumluluk sahibi kişilerin yetişmesini sağlar. Hem ülke içindeki hem küresel çaptaki gelişmeleri takip eden ve modern bilgiye sahip, mesleki etik kavramı hakkında bilgi sahibi olan bireyler yetiştirir. Bu gibi özellikleri taşıyan, insan ilişkileri ve kendini ifade doğru şekilde ifade edebilen kişiler bu bölümü tercih ederse, başarılı olmaları kaçınılmazdır. Tercih etmeden önce güzel bir öz değerlendirme yapıp, artılarınızı ve eksilerinizi belirlemeniz geleceğe dönük düşünüldüğünde sizin için iyi olacaktır.

Uluslararası Ticaret Bölümü iş olanakları nelerdir?

Bölümün mezunları yüksek lisans ve doktora aşamalarını tamamlayarak akademik kariyer yapabilmektedirler. Bunun yanı sıra farklı sektörlerde de kariyer yapma şansları vardır. Bunlar; Muhasebe, İnsan Kaynakları, Mali Müşavir, Finans, İthalat ve İhracat, Lojistik gibi alanlardır.

Uluslararası Ticaret Bölümünün Yurt Dışı İmkanları Nasıldır?

Bu bölümde çoğu üniversitede ERASMUS programı sayesinde yurt dışında eğitim görme imkanınız bulunur. Ayrıca İngiltere, Kanada, Almanya gibi ülkelerde çeşitli üniversitelerden bu eğitimi alabilirsiniz.

Uluslararası Ticaret Bölümünün Geleceği Nasıldır?

Ülkeler arası ticaret devam ettiği sürece bu bölüm de değişecek ve gelişecektir. İşe başlayıp ilerledikçe kendi firmanızı kurabilecek hale bile gelebilirsiniz. Bu ve başka birçok sebepten ötürü, bu bölümün geleceği ilerleyen zamanlarda daha da artabilir. Kendinizi dijital yeniliklere ve olabildiğince fazla yabancı dil öğrenmeye odaklayın ve zamanın getireceği güzellikleri bekleyin.

Uluslararası Ticaret ve Dış Ticaret Bölümü Arasındaki Farklar Nedir?

Temelde iki bölümün de amaçları ve çalışma alanları aynıdır. Lakin, dış ticaret uluslararası sınırlar veya bölgeler arasında sermaye, mal ve hizmet alışverişidir. Uluslararası ticaret ise dünya gücü olarak kabul edilen herhangi bir ülke için önemli bir ekonomik gelir kaynağıdır.
Diğer tüm üniversite bölümlerine buradan ulaşabilirsiniz.

This post is also available in: English

Kategoriler: Eğitim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/