Biyoloji Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Tercih 2021

Tercih 2021

Tercih Yapacak Adaylar İçin Faydalı, Bilgilendirici ve İlham Dolu İçerikler

Biyoloji bölümü, en genel anlamıyla bilim insanı yetiştirmeyi amaçlayan dört yıllık bir lisans bölümüdür. Biyoloji de başlı başına canlı bilimidir. Ülkemizde çok ilgi görmez, ama yeterli kaynak ve ilgi gösterilse, birçok başarı elde edilebilecek bir bölümdür. Bilime, bilimin çeşitli dallarına ilginiz varsa tercih listenizde yer vermek isteyeceğiniz ve birçok üniversitemizde bulunan bu bölüm hakkında merak edilenleri derledik.

Biyoloji Bölümü Nedir?

biyoloji bölümü
Biyoloji; fiziksel yapıları, kimyasal süreçleri, moleküler etkileşimleri, fizyolojik mekanizmaları evrim ve yaşam da dahil olmak üzere inceleyen doğal bilimdir. Programın amacı, canlıların evrimi ve yeryüzünde dağılımı, anatomisi ve fizyolojisi konularında bilim insanı yetiştirmektir. Ülkemizde toplamda 74 tane üniversitede bu bölümün eğitimi verilir.

Biyoloji Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Üniversitelerin Fen Edebiyat Fakültelerinde okutulan bu bölümün süresi 4 yıldır. Hazırlık sınıfı konulan üniversitelerde bu süre 5 yıla çıkar. Biyoloji bölümü mezunlarına “biyolog” unvanı verilir.

Biyoloji Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bölümde yer alan bazı dersleri şu şekilde sıralamak mümkündür:
● Genetik
● Biyocoğrafya
● Biyolojik Çeşitlilik ve Kökeni
● Bitki ve Hayvan Sistematiği
● Hayvan Embriyolojisi
● Ürün Uygulamaları
● Tıbbi ve Aromatik Bitkiler
● Uygulamalı Laboratuvar
AKTS gerekliliğini başarıyla tamamlayan kişiler bu bölümden başarıyla mezun olabilirler.

Biyoloji Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Mezun olup biyolog unvanı alan kişiler, çeşitli laboratuvarlarda canlı veya ölü bitki, hayvan ve insanın hücre veya dokularının yapısını, çeşitli kimyasal etkiler sonucu bu yapıda meydana gelen değişiklikleri inceler.

Biyoloji Bölümü Mezunları Ne Kadar Maaş Alır?

Alacağınız maaş miktarı, çalıştığınız kuruma göre değişiklik gösterecektir. Devlette çalışan biyoloji mezunuysanız, belirlenen memur maaşı miktarı kadar alırsınız. Özel sektörde çalıştığınız taktirde de çalıştığınız firmanın belirlediği miktarları alırsınız. Ortalama fiyat olarak 4000-5000 TL arası diyebiliriz.

Biyoloji Bölümünün Zorlukları Nelerdir?

Biyoloji gibi geniş kapsamlı bir bölümde, aldığınız derslerin fazlalığı öğreneceğiniz bilgilerin de fazla olmasına neden olabilir. Bu kimi zaman insanı zorlayabilir. Bir başka konu da, öğrendiğiniz bütün bu bilgileri kullanıma koymak olacaktır.

Kimler Biyoloji Bölümünde Başarılı Olabilir?

Biyoloji okumak isteyen kişilerin fen derslerinde başarılı, meraklı gözlemci kişiler olması önemlidir. Laboratuvarlarda çalışmak büyük sabır gerektirdiğinden, bu da önemli bir özelliktir. Yaptığınız işlerde hemen başarılı olabileceğinizin garantisi olmaz. Ezber gerektiren bir bölüm olduğundan, hafızası güçlü kişiler daha rahat başarıya ulaşabilir.

Biyoloji Bölümünün İş Olanakları Nelerdir?

Bir bilim dalı olan biyoloji, beraberinde deneyler ve bilimsel çalışmalar getirir. Laboratuvar çalışmaları yanında, eğitim alanında da karşılık bulan bir bölümdür.
Bölüm mezunları aşağıdaki sektörlerde iş sahibi olabilirler:
● Sağlık Bakanlığı
● SSK Hastaneleri
● Tıp Fakülteleri
● Hidrobiyoloji Araştırma Merkezlerinde
● Çevre ve Orman Bakanlıkları
● Özel Sektörde
● Seracılık
● İlaç Endüstrisi
● Gıda Sektörü
● Eğitim

Biyoloji Bölümünün Yurt Dışı İmkanları Nasıldır?

Lisans derecesini başarıyla tamamlayan kişilerin, yurt dışında yüksek lisans/doktora yapma şansları bulunur. Dünyanın farklı yerlerinde bulunan birçok üniversiteden bu eğitimleri alabilirler. Üniversitelerin gerekli şartlarını yerine getirdikten sonra, eğitimlerinizi tamamlayıp işe başlayabilirsiniz. Bunlardan bazıları şu şekildedir:
● Hong Kong University of Science and Technology
● University of Liverpool
● University of Ottawa
● The University of Sydney
Diğer tüm üniversite bölümlerine buradan ulaşabilirsiniz.

This post is also available in: English

Kategoriler: Eğitim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/