Bilgi Birikiminizi Arttıracak ve Bakış Açınızı Genişletecek 7 Youtube Kanalı

Son birkaç yılda Youtube, Türkiye’de adeta tavan yaptı diyebiliriz. 2005’ten bu yana çeşitli videolar izlemek veya müzik dinlemek için girdiğimiz Youtube, farklı bir boyut kazanarak daha sık ziyaret edilesi bir platform haline geldi. Bunun yanında kanal sahiplerinin de çabasıyla ”Youtuber” kavramı da literatüre eklendi.

Peki biz, Youtube Türkiye kanallarının ne kadarını biliyoruz? Veya hangi kalitede takip ediyoruz? Sadece gülüp eğlenmek için mi, yoksa hem eğlenip hem bir şeyler öğrenmeyi mi amaçlıyoruz? Bu yazıda kaliteli içerikler sunan kanallardan bahsedeceğim.

 

En çok bilineni ile başlayalım.

1) TEDx Talks 

Technology (Teknoloji), Entertainment (Eğlence), ve Design (Tasarım) kelimelerinin kısaltmasıyla oluşturulan, 1984 yılından bu yana, ilk olarak ABD’de faaliyet gösteren, daha sonra küresel bir boyut kazanan bir konferanslar organizasyonu diyebiliriz TEDx için. Sonundaki ”x” ise ”independently organized TED event” (Bağımsız olarak düzenenlenen TED etkinliği) anlamına gelmekte.
Yaşamlarında kayda değer işler başarmış ve az çok ilgi görmüş kişileri sahneye davet eden bu organizasyon, dinleyicilere pek çok yönden ilham kaynağı olmayı amaçlıyor.
Youtube kanalında ise yerli ve yabancı yüzlerce konuşmaya göz atabilirsiniz.
2) Ozan Dağdeviren
 
Kendisi Robert Koleji mezunu, Boğaziçi Üniversitesi’nde Sosyoloji ve Psikoloji, Galatasaray Üniversitesi’nde Pazarlama İletişimi alanında eğitim görmüş, Davranış Bilimleri, Liderlik Danışmanlığı ve İnsan Kaynakları gibi pek çok alanda çalışmıştır.
Geçtiğimiz ay ise kendi Youtube kanalında aktif olmaya başlamış, Kariyer Okulu başlıklı video serisinde iş tecrübelerini bizlere aktarmaktadır.
Detaylı bilgi için kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
3) Video Eğitim
Telif hakkı, ekip lideri Haluk Tatar ve Natron Yazılım’da olan, İngilizce, Autocad, Photoshop, MS Office, Kariyer ve İş Tecrübeleri konularının yanında genel anlamda ”Faydalı Bilgiler” başlığıyla da düzenli videolar yayınlayan ve kar amacı gütmeyen bir Youtube kanalıdır.
Kanala girdiğinizde videolarda gözünüze çarpacak olan ilk kısım, toplamda 247 parçadan olan ”Sıfırdan İngilizce Öğreniyorum” serisi olacaktır.
Şu anki abone sayısından çok daha geniş bir kitleye ulaşmayı hak ediyor Video Eğitim.
4) Eğitim & İş Dünyası
Adından da anlaşılacağı üzere eğitim, iş dünyası, ekonomi, farkındalık, sağlık, kariyer planlaması gibi konularda önceden hazırlanmış soruların yanıtlandığı, bilgi dolu bir kanal.
İlgili içeriklere cevap.tv adresinden de ulaşabilirsiniz.
5) Anlatsın.com
Kendilerini ”meslek, sektör, üniversite ve şirketler hakkında videolu deneyim paylaşımlarının yapıldığı, genç yeteneklerin daha bilinçli kariyer tercihleri yapmalarını sağlayan bir kariyer kütüphanesi” olarak tanımlayan anlatsın.com ekibi, konunun uzmanlarıyla İngilizce ve Türkçe olarak soru-cevap şeklinde hazırladığı videoları, kullanıcılara sunuyor.
İlgili içeriklere anlatsin.com adresinden de ulaşabilirsiniz.
6) Zarafet Akademi
Aslında bu bölümü eklemekte kararsız kaldım, lakin Zarafet Akademi’nin kurucusu Gökhan Dumanlı’nın ve çalışmalarının daha çok tanınmasını da canı gönülden istiyorum.

Gökhan Dumanlı, yurt dışında edindiği tecrübelerle Türkiye’ye döndüğünde bu alandaki ilk akademiyi kuruyor ve belli dönemlerde eğitimler gerçekleştiriyor. Kendisini de yakın zamanda çeşitli televizyon programlarında konuk olarak görüyoruz.

Konuyla ilgili detaylı bilgiye zarafetakademi.com adresinden ulaşabilirsiniz.

7) Barış Özcan
En kalitesini en sona sakladım.
İki yıldan uzun bir süredir Youtube kanalında faaliyet gösteren, sanat, tasarım ve teknoloji konularına “hikaye anlatıcılığı” (storytelling) perspektifinden bakmayı amaçlayan, bunun yanında vlog, oku ve izle serisiyle kullanıcılara ulaşan, belki de Youtube Türkiye’nin en kaliteli kanalı. O beyaz tişörtüyle, etkileyici, sade ve öz anlatımıyla yaptığı işin hakkını veren Barış Özcan’ın yeni videolarını aboneleri her pazar iple çekiyor. Zinciri Kırma videosu ile de pek çok insanın hedeflerinde önemli farklılık ve etki bırakmıştır.
Bilmediğim veya aklıma gelmeyen kaliteli pek çok Youtube kanalı vardır elbette, bu listede yer almayanları yorum olarak paylaşırsanız, içeriğe daha sonra ekleyebilir veya devam paylaşımlarına koyabilirim.

Mutlu kalın.

This post is also available in: English

Kategoriler: Eğitim, Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/