Bilgilendirici YouTube Kanalları Listesi (Video)

Bilgilendirici YouTube kanalları arasında hangilerini biliyorsunuz? Son birkaç yılda Youtube, Türkiye’de adeta tavan yaptı diyebiliriz. 2005’ten bu yana çeşitli videolar izlemek veya müzik dinlemek için girdiğimiz Youtube, farklı bir boyut kazanarak daha sık ziyaret edilesi bir platform haline geldi. Bunun yanında kanal sahiplerinin de çabasıyla ”Youtuber” kavramı da literatüre eklendi.

Peki biz, Youtube Türkiye kanallarının ne kadarını biliyoruz? Veya hangi kalitede takip ediyoruz? Sadece gülüp eğlenmek için mi, yoksa hem eğlenip hem bir şeyler öğrenmeyi mi amaçlıyoruz? Bu yazıda kendini geliştirmek için YouTube kanalları arayanlar için kaliteli içerikler sunan kanallardan bahsedeceğim.

En çok bilineni ile başlayalım.

Bilgilendirici YouTube Kanalları

TEDx Talks 

Bilgilendirici YouTube Kanalları

Technology (Teknoloji), Entertainment (Eğlence), ve Design (Tasarım) kelimelerinin kısaltmasıyla oluşturulan, 1984 yılından bu yana, ilk olarak ABD’de faaliyet gösteren, daha sonra küresel bir boyut kazanan bir konferanslar organizasyonu diyebiliriz TEDx için. Sonundaki ”x” ise ”independently organized TED event” (Bağımsız olarak düzenenlenen TED etkinliği) anlamına gelmekte.
 
Yaşamlarında kayda değer işler başarmış ve az çok ilgi görmüş kişileri sahneye davet eden bu organizasyon, dinleyicilere pek çok yönden ilham kaynağı olmayı amaçlıyor.
 
Youtube kanalında ise yerli ve yabancı yüzlerce konuşmaya göz atabilirsiniz.
 

 
 

 Anlatsın.com

Bilgilendirici YouTube Kanalları
Kendilerini ”meslek, sektör, üniversite ve şirketler hakkında videolu deneyim paylaşımlarının yapıldığı, genç yeteneklerin daha bilinçli kariyer tercihleri yapmalarını sağlayan bir kariyer kütüphanesi” olarak tanımlayan anlatsın.com ekibi, konunun uzmanlarıyla İngilizce ve Türkçe olarak soru-cevap şeklinde hazırladığı videoları, kullanıcılara sunuyor. Faydalı YouTube kanalları arasındadır.


Barış Özcan

Barış Özcan
 
Uzun bir süredir Youtube kanalında faaliyet gösteren, sanat, tasarım ve teknoloji konularına “hikaye anlatıcılığı” (storytelling) perspektifinden bakmayı amaçlayan, bunun yanında vlog, oku ve izle serisiyle kullanıcılara ulaşan, belki de Youtube Türkiye’nin en kaliteli kanalı.
O beyaz tişörtüyle, etkileyici, sade ve öz anlatımıyla yaptığı işin hakkını veren Barış Özcan’ın yeni videolarını aboneleri her pazar iple çekiyor. Zinciri Kırma videosu ile de pek çok insanın hedeflerinde önemli farklılık ve etki bırakmıştır.

SciShow

 

Bilgilendirici YouTube kanalları arasında bir diğer kanal SciShow. Pek çok bilimsel gerçeği herkesin anlayabileceği bir dille izleyiciye anlatan kanal büyük beğeni topluyor. İklim krizi, mühendislik, uzay ve benzeri pek çok alanda video sizi bekliyor. Ayrıca İngilizce’nizi geliştirmek için de size yardımcı olacaktır. YouTube bilgi kanalları içinde en beğenilenlerdir.


Bebar Bilim

Dijital dönüşüme ayak uyduran bilgilendirici YouTube kanalları arasındadır. Yemek yerken izleyebileceğiniz neredeyse her alanda video içeriği bulabiliceğiniz bir kanaldır. Astronomi tarihinden Freud’a pek çok konuda videolar sizi bekliyor.


KAFA TV

kafa tv

En iyi genel kültür YouTube kanalları dendiğinde akla ilk gelen kanallardan birisidir. KAFA Dergisi aynı zamanda YouTube kanalı ile de içerik üretmeye devam ediyor. Pek çok konu üzerine alanında iyi olan isimleri kanalda ayrılıyorlar. Sokak röportajları, farklı hikayeler ve benzeri pek çok video ile boş zamanlarınızın vazgeçilmezi olacak bir kanal.


ViBio

ViBio, genel olarak tarihi karakterler üzerine hazırlanan videolardan oluşan genel kültür YouTube kanalları arasındadır. Gündemle ilgili konularda da geniş bir yelpazeye sahip olan kanal boş vakitlerinizi doldurmak için sizi bekliyor.

Bilmediğim veya aklıma gelmeyen kaliteli pek çok Youtube kanalı vardır elbette, bu listede yer almayanları yorum olarak paylaşırsanız, içeriğe daha sonra ekleyebilir veya devam paylaşımlarına koyabilirim.

Mutlu kalın.

 
 
 
 
 
 

This post is also available in: English

Kategoriler: Eğitim, Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/