Tercih Yapacak Adaylar İçin Faydalı, Bilgilendirici ve İlham Dolu İçerikler
30 Temmuz 2018
Endüstri Mühendisliği Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?
Endüstri Mühendisliği’nin tanımı, yurt dışı fırsatları, geleceği, iş olanakları, mezunları, uzmanlık alanları, zorlukları ve daha birçok şeyi hakkındaki en önemli sorular, Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisi Ceren Tekin tarafından cevaplandı.
endüstri mühendisliği

Endüstri Mühendisliği nedir?

Endüstri mühendisliği, insan, malzeme ve makinenin yer aldığı her sistemde verimliliği sağlamak adına bu sistemleri kuran ve devam ettiren mühendislik dalıdır. Bölümde en çok duyacağınız cümle minimum maliyet ve maksimum karı sağlamak olacaktır. Ana bölüm dersleri sistem kurma ve verimlilik hesapları yapmak üzerinedir. Modelleme, analitik düşünme ve optimizasyon yeteneğini en çok öne çıkaran branşlardan biridir.

Kimler bu bölümde başarılı olabilir?

Bölümde en önemli şeylerden biri matematiği seven biri olmak. Bir diğeri ise liderlik özelliğine sahip olmak. Hayatımızdaki sorunlara analitik bir bakış açısıyla yaklaşabilen, yeni yöntemlerin arayışında olan bireyler olmak da oldukça önemli. Ayrıca teknoloji ile haşır neşir olmalı, bolca bilgisayar ve çeşitli programlar kullanan bir bölüm.

Endüstri Mühendisliği mezunları ne iş yapar?

Üretim Planlama Mühendisi, Tedarik Zinciri Planlama Uzmanı, Satış/Pazarlama Müdürü, Finansal Planlama Uzmanı, Lojistik Müdürü, Kalite Mühendisi, Güvenlik Mühendisi, ERP Danışmanı, İnsan Kaynakları Müdürü, Risk Yönetimi Uzmanı, Depo Müdürü, İş Geliştirme Uzmanı, Müfettiş, Portföy Yöneticisi...

Endüstri Mühendisliği'nde hangi dersler verilir?

Dersler matematik ağırlıklıdır. Yazılımdan pazarlamaya birçok ders vardır. Seçilen üniversitenin hangi derslere ağırlık verdiği çok önemlidir. En önemli dersler, yöneylem araştırması, tedarik zinciri, proje yönetimi, kalite, üretim planlama gibi derslerdir.

Bölümün zorlukları nelerdir?

Diğer mühendisliklere göre dersler biraz daha kolay görünse de mühendislik okuyor olmak gerçekten kolay bir iş değildir. Endüstri mühendisliğinin en zor yanıysa, alanınız olmasa bile birçok mühendislik dalından ders alma zorunluluğudur. Örneğin, makine mühendislerinin gördüğü statik dersi, bilgisayar mühendislerinin gördüğü programlama dersleri gibi.

Bölümün iş ve staj olanakları nasıldır?

Endüstri mühendisliği, herhangi bir sektöre bağlı olmayan, çalışma imkanlarının oldukça geniş olduğu bir bölümdür. Üretimden bilişime, ar-geden satış ve pazarlamaya birçok farklı departmanda çalışabilen endüstri mühendisleri sektörel anlamda da sınır tanımaz. Savunma, hızlı tüketim, bankacılık, danışmanlık, yazılım, telekomünikasyon, perakendecilik, ağır sanayi, otomotiv, ilaç gibi her türlü sektörde çalışabilir. Kariyeri boyunca sektörden sektöre geçiş yapabilir.

Endüstri Mühendisliği'nin geleceği nedir?

Üretimin ve insanın olduğu her yerde çalışma imkanı bulabilen bir bölüm olan Endüstri Mühendisliği geleceği en parlak bölümlerden biri.

Endüstri Mühendisliği yeni mezunları ne kadar maaş alıyor?

Mühendisler odasının belirlemiş olduğu rakamlara göre en düşük 3.500 TL maaş sistemi vardır. Fakat özel sektörde deneyimsiz mezunlara ortalama 2.400 TL civarında net maaş verirler.

Bölümün ya da sektörün yurt dışı imkanları nasıl?

Yurt dışında iş imkanı en yüksek bölümlerden biridir. Ayrıca gidilen üniversiteye göre çeşitli programlar ile yurt dışına çıkma imkanına da sahip olunur.

Endüstri Mühendisliği mezunları hangi alanlarda uzmanlaşabilir?

Ulaşım ve Lojistik, İmalat ve Hizmet Operasyonları Yönetimi, Karar Destek Sistemleri, Finans, Yönetim

Sizin için oluşturduğumuz tercih robotuna buradan ulaşabilirsiniz.


Diğer mühendislik bölümleri hakkında bilgi için aşağıdaki başlıklara tıklayabilirsiniz: 👇🏻

Mekatronik Mühendisliği Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Matematik Mühendisliği Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Makine Mühendisliği Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

 

0
Talent Summit 2020

arrow_upward