Fizik Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Tercih 2021

Tercih 2021

Tercih Yapacak Adaylar İçin Faydalı, Bilgilendirici ve İlham Dolu İçerikler

Fizik, sözlük anlamıyla “Maddenin kimyasal yapısındaki değişiklikler dışında kalan genel özelliklerini, genel ya da geçici yasalara bağlı, deney yoluyla incelenebilen, matematiksel olarak tanımlanabilen durum ve devinimlerini konu alan bilim dalı” olarak tanımlanmaktadır. Evren ve doğayı kendisine alan olarak belirleyen ve onları inceleyen önemli bir bilim dalı olan Fizik, birçok üniversite adayının ilgisini çekmektedir. Fizik Bölümü nedir, mezunları ne iş yapar, eğitimi nasıldır gibi birçok sorunun cevabını sizler için bir araya getirdik.

Fizik Bölümü Nedir?

fizik bölümü
Fizik Bölümü, adından da belli olduğu gibi Fizik bilimini temeline alan, evreni, maddeyi, enerjiyi, atom ve atom altı parçacıklarını anlamaya çalışan, yaptığı araştırmaları deney ve gözlemlerle bir araya getirerek inceleyen akademik bir disiplindir. En başta insanın doğayı anlamak istemesi üzerine ortaya çıkan bir bilim dalı olan Fizik, artık günümüzde galaksileri, atom altı parçacıklarını, evrenin nasıl ortaya çıktığını, karadelikleri anlamaya çalışan bir bilim dalı haline gelmiştir.

Fizik Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Fizik Bölümü lisans eğitimi 4 yıl sürmektedir. Bu bölümden mezun olan kişiler “Fizikçi” ünvanı ile iş hayatına atılırlar. Üniversitelerde Fizik Bölümleri, Fen Fakültelerine bağlıdır.

Fizik Bölümü Dersleri Nelerdir?

Üniversitelerin Fizik Bölümlerinde okutulan dersler şu şekilde sıralanabilir:
● Atom ve Molekül Fiziği
● Kuantum Fiziği
● Modern Fizik
● Termodinamik
● Dalgalar ve Optik
● Genel Matematik
● Genel Kimya
● Teorik Mekanik
● Diferansiyel Denklemler
● Nanofizik
● Özel Görelilik Teorisi
Türkiye’deki en iyi Fizik Bölümüne sahip olan üniversiteler şu şekildedir:
● Koç Üniversitesi
● Bilkent Üniversitesi
● Boğaziçi Üniversitesi
● Orta Doğu Teknik Üniversitesi
● Yeditepe Üniversitesi
● İzmir Ekonomi Üniversitesi
● İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi
● Yıldız Teknik Üniversitesi
● Gebze Teknik Üniversitesi

Fizik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bölümden mezun olanlar “Fizikçi” ünvanı alır. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, ASELSAN, TÜBİTAK, Devlet İstatistik Enstitüsü, ROKETSAN gibi kuruluşlarda araştırmacı ya da memur olarak görev alabilirler. Medikal Fizik alanında Yüksek Lisans yapan Fizikçiler, hastanelerdeki radyoloji bölümlerinde çalışabilirler. Fizik Bölümü mezunları, gereklilikleri sağladıkları takdirde aşağıdaki pozisyonlarda çalışabilirler:
● Akademisyen
● Uzay Bilimcisi
● Enerji Sistemleri Bilimcisi
● Araştırma Görevlisi
● Bilim İnsanı
● Fizik Öğretmenliği
● Fen Bilgisi Öğretmenliği

Fizik Bölümü Mezunları Ne Kadar Maaş Alır?

Fizik Bölümünden mezun olan Fizikçilerin maaşları çalıştıkları sektöre göre farklılık göstermektedir. Devlet kurumlarında Fizikçi olarak çalışan mezunlar için 3.000 TL civarında bir maaştan söz edebilirken, özel sektörde bu maaş 3.5000 TL civarına çıkabilmektedir. Formasyon alarak öğretmenlik yapmak isteyen Fizikçiler için maaşlar 3.500 TL ile 4.000 TL arasında değişmektedir.

Fizik Bölümünün Zorlukları Nelerdir?

Bölümün başlıca zorluğu çalışma alanının kısıtlı olmasıdır. Çok başarılı, bilim icra eden firmalar, çok seçici davranırken Fizik başlı başına zor bir bilim dalı olması nedeniyle akademik kariyer yolu da çetrefilli olmaktadır. Bu bölümün mezunları ülkemizde çoğunlukla formasyon alarak öğretmenlik yapmayı tercih etmektedir.

Kimler Fizik Bölümünde Başarılı Olabilir?

Üniversite tercihlerine Fizik Bölümünü dahil etmek isteyen adayların lisede fizik, kimya, matematik gibi bilim dallarına ilgili, evrene ve doğaya merakla yaklaşan, analitik düşünebilen, bilimsel araştırma yöntemlerini kullanmaya hevesli olması gerekmektedir.

Fizik Bölümünün İş Olanakları Nelerdir?

Bölüm mezunları akademide devam edebilir, araştırma-geliştirme merkezlerinde çalışabilir, elektronik ve savunma sanayi sektöründe kendilerine iş bulabilir, tıp merkezlerinde bulunabilirler.

Fizik Bölümünün Yurt Dışı İmkanları Nasıldır?

Fizik Bölümü, bilim insanlarının “evrensel” olarak tanımladığı matematiği kullanması nedeniyle aynı zamanda uluslararası geçerlilikte dil kullanılan bir disiplindir diyebiliriz. Yine de bölüm öğrencilerinin kendilerini yabancı dilde geliştirmeleri, mümkünse bölümü direkt yabancı dilde öğrenmeleri oldukça faydalı olacaktır. Mezunlar akademik kariyer yapmak istemeleri halinde yurtdışında master imkanı elde edebilirler. Bu anlamda bölümde başarı göstermek ve öğretim üyeleriyle başarılı ilişkiler ve çalışmalar ortaya koymak önemli olacaktır. Başarılı, uluslararası firmalarda kariyer yapmak da bölüm mezunlarına yurtdışı kapılarını sonuna kadar açacaktır.

Fizik Bölümü Mezunları Hangi Alanlarda Uzmanlaşabilir?

Fizik Bölümü mezunları bölümlerindeki lisans eğitimlerini sürdürürken uzmanlaşmak istedikleri alanda kendilerine bir kariyer yolu çizebilirler. Uzmanlaşma Kuantum Fiziği, Nanofizik, Termodinamik gibi branşlarda gerçekleştirilebilir. Özellikle akademik kariyer isteyen ya da ASELSAN, ROKETSAN gibi önde gelen firmalarda çalışmak isteyen mezun adaylarının danışman eğitmenleriyle birlikte bir yol belirlemeleri faydalı olacaktır. Mezunlar teknolojik alet tasarımı, iletişim sistemleri geliştirilmesi ya da yarı iletken araç üretiminde uygulama alanı bulabilirler.

Fizik Bölümünün Geleceği Nedir?

Fizik Bölümü mezunları pek çok farklı sektörde, pek çok farklı alanda kariyer sahibi olabilmektedirler. Fizik Bölümü, bilim dalı olarak en saygı duyulan bölümlerden biridir. İnsanlığın evreni ve doğayı anlama çabası ve bu çabadan doğan inovasyonların tükenmesi pek olası görünmemektedir.
Diğer tüm üniversite bölümlerine buradan ulaşabilirsiniz.

This post is also available in: English

Kategoriler: Eğitim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/