İngilizce Öğretmenliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? İş Olanakları Nedir?

Tercih 2021

Tercih 2021

Tercih Yapacak Adaylar İçin Faydalı, Bilgilendirici ve İlham Dolu İçerikler

İngilizce Öğretmenliği Bölümü, yabancı dil bölümlerinde en çok tercih edilen bölümdür diyebiliriz. Bundan dolayı da ataması çok yapılır. İngilizce dilini ve nasıl İngilizce öğreteceğinizi ayrıntılarıyla öğreneceğiniz bu bölüm hakkındaki bilgileri sizin için derledik.

İngilizce Öğretmenliği Bölümü Nedir?

ingilizce öğretmenliği bölümü
İngilizce Öğretmenliği, okullarda İngilizce dilini öğrencilere etkili ve verimli biçimde öğretmeyi hedefleyen meslek dalıdır. İngilizce, dünya çapındaki geçerliliğinin yüksek olmasından dolayı kendini birçok dilden daha önemli kılmıştır. Bu yüzden, üniversitelerde talebi oldukça yüksek olan 4 yıllık bir bölümdür.

İngilizce Öğretmenliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Bölümün eğitim süresi 4 yıldır. Bu süre zorunlu hazırlık eğitimi bulunan üniversitelerde 5 yıla çıkabilir. 240 AKTS hakkını doldurup üniversitesinin gerekli mezuniyet koşullarını yerine getiren öğrenciler, başarıyla mezun olabilir.

İngilizce Öğretmenliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bölümde yer alan biratkım dersleri şu şekilde sıralayabiliriz:
● Okuma Becerileri I-II
● Dinleme ve Sesletim I-II
● Sözlü İletişim Becerileri I-II
● İngilizcenin Yapısı
● İngilizce Öğretiminde Yaklaşımlar / İngilizce Öğretim Programları
● Dilbilim I-II
● İngiliz Edebiyatı I-II
● Dil Edinimi
● İngilizce Dil Becerilerinin Öğretimi I-II
● Dil ve Edebiyat Öğretimi I-II
● Öğretmenlik Uygulaması I-II

İngilizce Öğretmenliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Farklı dillere ihtiyaç duyulan herhangi bir alanda iş yapabilir. Diploması sayesinde anlaştığı takdirde, noterlerde yeminli tercümanlık bile yapabilir. Çeşitli özel kurumlarda da yediden yetmişe herkese dil öğretebilir. Gerekli sınavlarını başarıyla tamamlayan daha sonrasında ataması yapılan öğretmenler, ilk ve ortaöğretim kurumlarında devlet memuru olarak çalışmaya başlayabilir.

İngilizce Öğretmenliği Bölümü Mezunları Ne Kadar Maaş Alır?

İngilizce Öğretmenliği bölümü mezunları için çalışılan kurum ve girilen ders saatine göre değişiklik gösterecektir. Sözleşmeli öğretmen ya da kadrolu öğretmen olduğunuzda aldığınız ek ders ücretleri ve nöbet ücretleri de değişiklik gösterir. Ortalama bir fiyat vermek gerekirse MEB’e bağlı orta okullarda görev yapan İngilizce öğretmenleri haftada 15 saat derse girmeleri karşılığında net 4.400 TL maaş alırlar. Özel eğitim kurumlarında ise İngilizce öğretmeni maaşları 3.000-7.000 TL aralığındadır.

İngilizce Öğretmenliği Bölümünün Zorlukları Nelerdir?

Her bölümün kendine göre belirli zorlukları tabii ki vardır. Yabancı dil öğretmenliği bölümlerinden taban puanı en yüksek olan bölüm İngilizce öğretmenliği bölümüdür diyebiliriz. Bunun sebebi de çok talep almasıdır. Bu sorunlar sağlam bir temel, güzel bir çalışma programı ile pek tabii kolaylıkla aşılabilir.

Kimler İngilizce Öğretmenliği Bölümünde Başarılı Olabilir?

Bu bölümü tercih etmeyi düşünen öğrencilerin İngilizce diline hakim, öğrenmeyi ve öğretmeyi seven bireyler olması beklenir.

İngilizce Öğretmenliği Bölümünün İş Olanakları Nelerdir?

İngilizce Öğretmenliği bölümü mezunları başta Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet okulları olmak üzere özel okullar, kolejler, dershaneler, etüt merkezleri gibi birçok kurumda öğretmenlik yapabilirler. Bunun dışında çevirmen, editör, yazar vb. gibi pozisyonlarda da iş bulabilirler.

İngilizce Öğretmenliği Bölümünün Yurt Dışı İmkanları Nasıldır?

Dünyanın herhangi bir yerinde İngilizce öğretmeni olarak çalışmak için alabileceğiniz çeşitli eğitimler bulunur. Bunlardan bazıları şöyledir:
● TESOL: Genellikle yurt dışında ana dili İngilizce olmayan kişilere İngilizce öğretme alanında kullanılır. (Örneğin: Avusturalya, Kanada vb.)
● TEFL: Dünyanın her yerinde İngilizce Öğretmenliği yapmak isteyen kişilere yöneliktir. Diğer programlar sonunda sertifika verilirken bu programda diploma verilir.
● CELTA: TEFL diplomasının Cambridge Üniversitesi onayıyla verilen halidir. Daha önce hiç öğretmenlik deneyimi olmayan ya da çok az olan kişilere yöneliktir.
● DELTA: CELTA sertifikasını alan kişiler, Yetişkinlere İngilizce Öğretme Diploması olan DELTA ile eğitimlerinde devam edebilir. 3 modülden oluşur. Kendini geliştirmek isteyen her öğretmen kariyerinin herhangi bir zamanında katılabilir.

İngilizce Öğretmenliği Bölümünün Geleceği Nedir?

Yabancı dil, günümüz dünyasında neredeyse her alanda kullandığımız bir olgudur. İngilizce de dünya genelinde önemini kanıtlamış bir dildir. Bölümün öneminin gittikçe artacağına şüphe yok. Çünkü sadece eğitim alanında değil, farklı birçok alanda işverenlerin çalışanından yabancı dil biliyor olması beklentisi vardır.
Diğer tüm üniversite bölümlerine buradan ulaşabilirsiniz.

This post is also available in: English

Kategoriler: Eğitim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/