İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Tercih 2021

Tercih 2021

Tercih Yapacak Adaylar İçin Faydalı, Bilgilendirici ve İlham Dolu İçerikler

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü sık tercih edilen bölümlerden biridir. İngiliz edebiyatı, William Shakespeare, Jane Austen, Charles Dickens gibi birçok efsaneyi içinde barındırır. Bölümü okumak size kesinlikle çok şey katacaktır. Mezun olduğunuzda filolog unvanı alır ve birçok farklı alanda da ayrıca iş bulabilirsiniz. “Peki bu alanlar nelerdir?” diye sorarsanız da, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

ingiliz dili ve edebiyatı bölümü
İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü, İngilizce dilinde temel filolojik bilgileri kavrayabilen ve edebiyat, çeviri, İngilizceyi öğretme konusunda bilimsel çalışmalar hazırlayabilecek İngiliz filoloji uzmanları yetiştirmeyi amaçlar.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Üniversitelerde Fen-Edebiyat Fakültesi ve Toplum Bilimleri Fakültesi bünyesinde eğitim veren bölümün öğretim süresi 4 yıldır. Bir lisans bölümüdür ve Dil puan türünden öğrenci alır. (Bazı üniversitelerde İngilizce yeterlilik sınavı bulunur. Bu sınavı geçemeyen öğrenciler 1 yıllık hazırlık sınıfı okumak durumunda kalır.)

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bütün derslerini başarı ile tamamlayıp diplomasını alan kişilere “İngilizce Filolog” unvanı verilir. Bölümde yer alan başlıca dersler aşağıdaki gibidir.
● Çeviri Kuramı Temelleri
● İngiliz Normatif Fonetik ve Ses Bilgisi
● Bütünleşik Metin Analizi
● Çeviri Seminerleri
● Ortaçağ ve Rönesans Edebiyatı
● İngiliz Klasisizm ve Aydınlanma Edebiyatı
● Girişimcilik
● Simultane Çeviri
● İngilizce Konuşma ve İletişim Becerileri
● Ortaçağdan Rönesans’a İngiliz Edebiyatı
● Eleştirel Okuma ve Yazma Teknikleri

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

İngiliz filolojisini başarıyla uygulamak ve bu alan üzerine çalışmalar yapmak bu bölümün en öncelikli amacıdır. Bölüm mezunlarının çalışabileceği alanlar oldukça geniştir. İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunları çevirmenlik, tercümanlık, uzmanlık, rehberlik, gazetecilik, editörlük, edebiyat eleştirmenliği, yazarlık, reklamcılık, dış ticaret uzmanlığı gibi işler yapabilirler.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunları Ne Kadar Maaş Alır?

Kamuda memur olarak çalışacak olan mezunların maaşları 4.500-5.500 TL aralığındadır. Özel sektörde ise 2500-6.000 TL değişmektedir. Bu geniş aralığın sebebi çalışma alanlarının geniş olmasıdır. Özel sektör maaşları sektöre ve deneyime göre değişmektedir.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünün Zorlukları Nelerdir?

Öncelikle, İngilizce diline hakimiyetiniz, ilginiz alakanız var mı bunu kesinlikle sorgulamalısınız. 4 yıl boyunca bildiğinizi sandığınız bu dili derinlemesine inceleyecek ve bilmediğiniz birçok konuyu yüzeye çıkarmış olacaksınız. Sadece edebiyat konularında değil, tarih ve antropoloji gibi konularda da bilgi sahibi olacaksınız. Bu gibi konulara ilginiz olup olmadığını derinlemesine sorgulamanız yararınıza olacaktır.

Kimler İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde Başarılı Olabilir?

Bazı bölümleri okumak için çeşitli yeteneklere sahip olmanız gerekir. İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü de işte bu bölümlerden biridir. Tercih etmeyi düşünen öğrencilerin; araştırma ve öğrenme merakı yüksek, dikkatli, sabırlı, ekip çalışmasına yatkın, güçlü bir hafızaya sahip, genel kültür bilgisi olan, okumayı seven, planlı çalışabilen, sözel becerileri yüksek, yabancı dil öğrenmeye istekli bireyler olmaları, bu bölümde yakalayacakları başarıyı artıracaktır.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünün İş Olanakları Nelerdir?

Öğrenciler lisans programlarına ek olarak alacakları pedagojik formasyon sertifikası ile kamu okulları veya özel okullarda İngilizce öğretmeni veya üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışabilirler. Buna ek olarak aşağıdaki pozisyonlarda da görev alabilirler.
● Bakanlıklarda, kamu ve özel kurumlarda çevirmenlik/tercümanlık, uzmanlık
● Turizm işletmelerinde rehberlik, yöneticilik
● Medya; gazetecilik, haber ajansları, TV programları editörlüğü
● Serbest çevirmenlik, tercümanlık
● Edebiyat eleştirmenliği
● Yayın dünyası; yazarlık, editörlük
● Reklamcılık, metin yazarlığı
● Özel sektörde dış ticaret uzmanlığı

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünün Yurt Dışı İmkanları Nasıldır?

Bu bölümde, çeşitli öğrenci programları sayesinde (Hot courses Turkey vb. gibi) yurt dışında eğitim alma şansına sahipsiniz. Kendi bünyelerinde bu tür eğitimler veren ve yurt dışından kabul alan bazı üniversiteler de vardır. Master programı olan bazıları; Birmingham Üniversitesi, Westminster Üniversitesi, Bristol Üniversitesi gibi üniversitelerdir. Bunun harici yüksek lisans eğitimi veren Kent Üniversitesi, Newcastle Üniversitesi, Buckingham Üniversitesi, Lancaster Üniversitesi, Southampton Üniversitesi ve Lincoln Üniversitesi gibi üniversiteler de bulunur. Çoğunun kabul şartları ve istenilen belgeleri benzerdir lakin üniversiteden üniversiteye değişiklik gösteren şartlar da bulunur.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünün Geleceği Nedir?

İngilizce dilini bu bölüm ile birlikte ayrıntılı şekilde öğrendikten sonra, bölüm öğrencileri Rusça, İspanyolca, Almanca gibi dilleri de öğrenirse geleceği fazlasıyla parlak olur diyebiliriz. Bu gibi fazla iş olanağı olan bölümlerde kendinize ne kadar ayrıcalık katarsanız yaptığınız işlerde de o kadar başarılı olursunuz. Bölümün birçok sektörde kolları olması başlı başına geleceğinin oldukça açık olduğunu belli ediyor. Gelişen ve geliştikçe dijitalleşen dünyamızda, ilerleyen zamanlarda bu yönde işler bulmanız oldukça yüksek bir olasılık. Bölümü seçmeyi düşünüyorsanız, durmayın derim ama tabii ki tercih sizin!
Diğer tüm üniversite bölümlerine buradan ulaşabilirsiniz.

This post is also available in: English

Kategoriler: Eğitim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/