Neden okulda bir sürü gereksiz şey öğreniyoruz?

Cihan Oklap

Cihan Oklap

Marketing Expert @Peoplise Alumni Fellow'15 @girvak

19 Haziran 2017

Ben de okurken aynı soruyu soruyordum kendime.

Cevabı bulmak için, dünya üzerinde en mantıklı olduğunu düşündüğüm insanların nasıl düşündüğünü ve başarılarının dersleriyle ne derece bağlantılı olduğunu anlamak üzerine bir araştırma yaptım.

Ve şu sonuca ulaştım: Bu insanlar çok başarılı çünkü farklı disiplinlerden pek çok bilgiyi bir araya getirip, bu bilgi birikimini gerçek dünya problemlerini çözmek yönünde kullanabiliyorlar.

İş yaşamının ve girişimciliğin birnevi sürekli değişen problemlerle başa çıkmak demek olduğunu düşündüğümüzde, bu yaklaşım kulağa oldukça mantıklı geliyor. Her yeni problem, çözülmek için farklı bir bakış açısı gerektirebiliyor; ve farklı disiplinlerin temelini anlayan bir insan, bu bakış açılarını farklı çözümler geliştirirken kullanabiliyor.

Örneğin, bu yazıyı okumaya zaman ayırdığınıza göre daha önce muhtemelen ismini duyduğunuz Elon Musk, sizce nasıl farklı birçok endüstride çözümler geliştirebiliyor?

Çünkü kendisi, çocukken günde tam 10 saatini matematik, fizik, kimya ve biyoloji gibi temel bilimler derslerinin giriş kitaplarını okuyarak geçirmiş. İnsanlığın günümüzdeki en büyük problemlerini çözmek üzerine SpaceXTesla ve SolarCity adlı 3 farklı şirketi kurmak için, dünyada bilimsel olarak nelerin olup bittiğini anlama noktasında kendini belli bir seviyeye getirmeseydi, bugün bu şirketleri belki de duymuş olamazdık.

Şimdi, düşünün ki çok büyük çoğunluğu Elon Musk gibi kendi kendine öğrenme meraklısı olmayan binlerce çocuk için bir eğitim sistemi kurmanız gerekiyor. Ne yapardınız?

 
Elon Musk, onun için en elverişsiz öğrenme yolunun klasik okul eğitimi olduğunu düşündüğü için okuldan nefret edermiş. Fakat, onun kadar tutkulu ve kendini tanıyan çocukların ve gençlerin sayısı ne yazık ki oldukça az.  Bu nedenle birilerinin bizi, bu bilgileri öğrenmeye mecbur bırakması, önemli ölçüde mantıklı.
Ülkemizdeki eğitim sistemi her ne kadar bunu yapma noktasında oldukça başarısız bir yol izlese de, kitap okumaya ayırdığımız sürenin günde ortalama sadece 1 dakika olduğunu düşündüğümüzde, birilerinin öyle ya da böyle bizi zorlayacak bir sistem kurmasına neden ihtiyacımız olduğunu anlayabiliriz.
Ailemizin, öğretmenlerimizin, kısacası bizden eğitim konusunda beklentisi olan herkesin, okullarda her bilimin temel konularını öğrenmemizi beklemesinin sebebi bu. Bu durum her akılcı çözüm için geçerli olmayabilir ancak çoğunluk için durum bu yönde.

Bu nedenle, sen güzel arkadaşım, halen aktif olarak bir okulda okuyor ol veya olma, bilgisayarını kapatmanı ve biraz farklı konularda da kendini geliştirmeni öneririm. Zira kendini geliştirmemek için bulduğun bahaneler, o hayalini kurduğun başarılı insan olma yolunda engeller olarak mutlaka karşına çıkacak.

İşin zor, ama çabana değecek. Kolay gelsin!
Kariyer Macera Dolu Bir Oyun: İşte Bunlar da Hile Kodları

Yeni bir oyuna başladığımızda öğrenecek çok şeyimiz oluyor. Her oyun keşfettikçe haz aldığımız, engelleri aştıkça heyecanlandığımız, öğrendikçe harika hissetti...

Kariyer Macera Dolu Bir Oyun: İşte Bunlar da Hile Kodları Kariyer Macera Dolu Bir Oyun: İşte Bunlar da Hile Kodları

Yorumlar (1) Yorum Yap

f3kf3k

bir nevi ayrı yazılır, iyi yazılar .