“İşletme Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?” Diyenlere 8 Mezun Anlatsın [video]

Hukuk okuyanların avukat, tıp okuyanların doktor olacağı algısı hemen her insanda akla gelen ilk şey olsa da, işletme bölümünde okuyanlar için akla gelen algılar birazcık daha farklıdır.

“İşletme okuyorsun da okulu bitirince ne iş yapacaksın?” sorusuyla karşı karşıya kalıp insanlara sil baştan bölümlerini anlatmak, yapabileceği şeylerin sınırsız olduğunu görüp “Hangisini seçsem?” kararsızlığını yaşamak ya da gidebileceği yönlerin hangisinin ona daha uygun olduğunu bulmak için kendi keşfine çıkmak işletme bölümü öğrencilerinin geleneklerinden sadece birkaçı.

Satış, pazarlama, finans ve çok daha fazlası işletme bölümü öğrencilerinin önüne serilmiş uçsuz bucaksız departmanlar. Bankacılık, kozmetik, turizm, denetim, telekomünikasyon, neredeyse iş hayatındaki tüm sektörler de mezun olduktan sonra onlara büyük fırsatlar sunabilecek kapılar.

Peki bir işletme bölümü mezunu gitmek istediği yöne nasıl karar verir?

Ait olduğu ve çalışmak istediği alanı nasıl seçer? 

Kendilerine bambaşka kariyer yolları belirlemiş 8 işletme mezunu, sizler için ne iş yaptıklarını anlatıyor!

1) Satış Unilever Global Satış Direktörü Neslihan Nigiz Ulak bir işletme bölümü mezunu olarak satış alanına yönelenlerden. Üstelik Y kuşağının satış departmanında çalışmaya çok uygun olduğundan bahsediyor:   2) Denetim Marmara Üniversitesi Almanca İşletme Bölümü mezunu Barış Cemgil Karaduman, mezun olduktan sonra Denetim sektöründe çalışmaya karar vermiş. Garanti Bankası’nda Müfettiş Yardımcısı olarak çalışan Barış’ın onunla aynı yolu izlemek isteyen öğrencilere bazı tavsiyeleri var:   3) İş Geliştirme Bitmez tükenmez bir meraka sahipseniz ve her bir cevap, aklınıza yeni bir soru getiriyorsa; AVON Türkiye İş Geliştirme Direktörü Onur Erdinç, İş Geliştirme Departmanı için biçilmiş kaftan olduğunuzu söylüyor:   4) Finans İşletme mezunu olarak finans alanında çalışan Vodafone Teknolojiden Sorumlu Finansal Karar Destek Direktörü Ece Tümer; mezunların kendilerini iyi tanıyıp, nerede, hangi işi yaparken mutlu olacaklarını anlamalarının ne kadar önemli olduğunu anlatıyor:   5) Yöneticilik Peki işletme öğrencileri için yönelinebilecek bu kadar çok alan varken, en doğru karar nasıl alınır? Solvoyo Operasyon Direktörü, Boğaziçi Üniversitesi İşletme mezunu Nilüfer Durak bu konuda kalbinizin sesini dinlemenin en iyi çözüm olacağını ve gitmeye karar verdiğimiz yolda hatalarımızın da başarılarımız kadar bizleri yükseltebileceğini söylüyor:   6) Pazarlama İşletme bölümü öğrencileri arasındaki en gözde çalışma alanlarından biri de pazarlama. Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu Ebru Atılgan; sakız ve şekerlerle dolu Perfetti Van Melle ofisinde Mentos, Vivident, Big Babol gibi markalarla ilgileniyor. Pazarlama alanında çalışmak için hangi özellikler gerektiğini ise şöyle anlatıyor:   7) Proje Yönetimi İşletme bölümünün çok yönlü bir bölüm olduğundan bahseden ve Yüksek Lisansını da İşletme Bölümü Pazarlama Alanında yapmış olan Nokta Medya Proje Yöneticisi Ayça Turhan “Neden İşletme? Neden Pazarlama Yüksek Lisansı?” sorusunu şöyle cevaplamış:   8) Moda İşletme öğrencilerinin mezun olduktan sonra yapabilecekleri şeyler saymakla bitmiyor! İstanbul Bilgi Üniversitesi mezunu modakariyeri.com kurucusu Aslı Özbek, işletme bölümünde öğrendiklerinin onu girişimcilik ve moda kariyeri yolunda fazlasıyla desteklediğinden bahsediyor:

İşletme bölümü hakkında daha fazlası için Anlatsın.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Eğitim, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/