Stajyer Adayları Buraya: Yeteneklerinizi Öne Çıkarmanızı Sağlayacak 7 Altın Kural

Staj, profesyonel hayata adım atarken birçok deneyimi yaşayacağınız eşsiz bir dönemdir. İlerlemek istediğiniz alanı daha iyi tanıyarak kariyerinizi daha etkili yönlendirebileceğiniz bu dönemi verimli geçirmeniz için bazı ipuçlarımız bulunuyor. Kendinizi bir yıldız gibi parlatacağınız bu önerilerle çalışma hayatınız için çok önemli tüyolar öğrenebilir, kendinizi geliştirebilirsiniz.

1) Sorumluluk almaya hazır olduğunuzu gösterin.

Staj süreniz boyunca, çalışacağınız ekiple sayısız proje veya sunum üzerinde çalışacaksınız. Bu süreçte sorumlu birisi olduğunuzu göstermeniz, toplantılarda daha fazla fikrinizin sorulmasına yardımcı olacaktır. Projenin kritik noktalarında inisiyatif alarak sorunlara çözüm önerileri getirmeniz yeteneklerini herkese gösteren önemli bir detaydır. Görevini zamanında ve eksiksiz yerine getiren birisi olarak daha etkili bir staj dönemi geçirebilirsiniz.

2) Etkinliklere katılın.

Staj, yalnızca geçici bir çalışma ve öğrenme dönemi demek değildir. Çalıştığınız şirketin bir bireyisinizdir siz de. Şirketinizin yaptığı veya ekibinizin organize ettiği etkinliklere katılarak sosyalleşmeniz gerekir. Böylelikle, kendinizi daha iyi tanıtma ve ekibinizdekileri daha yakından tanıma fırsatı bulacaksınız. Ekip arkadaşlarınızı tanıyarak proje sürecinde onların hangi konularda desteğe ihtiyacı olduğunu daha iyi öngörebileceksiniz. Ayrıca, ekip arkadaşlarınızla dışarıda paylaştığınız vakit sayesinde staj süreciniz de daha eğlenceli geçecek ve kendinizi rahat hissederek daha verimli çalışabileceksiniz.

3) Sorgulayın.

Staj dönemi yaptığınız işi, neden ve nasıl yaptığınızı en rahat sorgulayabileceğiniz dönemdir. “Bu niye böyle?” “Onu nasıl yapıyoruz?” gibi sorularla, önemli bilgiler elde edebilirsiniz. Bu bilgileri elde ederek iş hayatınız için kestirme yolları öğreneceksiniz. Ayrıca, ekibinizdekilere iş hakkında öğrenmeye hevesli olduğunuzu gösterecektir.

4) Eleştirilere kulak verin.

Birlikte çalıştığınız ekip arkadaşlarınız, zaman zaman size yol gösterme amacıyla eleştirilerde bulunacaklardır. Belki de staj süresince bir mentorunuz size destek amacıyla bazı geri dönüşlerde bulunacaktır. Tüm bunları dinleyerek ve yaptığınız hamleleri göz önünde bulundurarak bu eleştirileri hayatınızda uygulamalısınız. Potansiyelinizi bilen ve sizi geliştirmek isteyen kişilerin yorumlarını dikkate almanız, kendiniz geliştirmeniz açısında oldukça önemlidir.

5) Girişken olun.

Çevrenizde stajın kendisine pek bir şey katmadığını, boşa geçen zaman olduğunu düşünenler vardır. Bu kişiler genellikle, yöneticilerinden iş istemeyen veya verilen işleri doğru bir şekilde teslim etmemesi sebebiyle kendisine pek görev verilmeyen kişilerdir. Ekip arkadaşlarınızın çalışmalarına yardımcı olmayı teklif edin, üstlerinizden görev isteyin. Emin olun kimse sizi terslemeyecektir, hatta yardım teklifiniz onları memnun edecektir. Böylelikle hem yakın ilişkiler kurabilir hem de yeni görevler üzerine çalışarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

6) Kendinizi profesyonelliğe hazırlayın.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, stajınız süresince, o firma için çalışan birisisiniz. Verilen sorumlulukları en doğru şekilde yerine getirmeyi, ofis hayatına uyum sağlamayı, en önemlisi ekip olmayı öğrenmelisiniz. Profesyonel hayatın kapısının aralandığı bu süreçte çalışma hayatının detaylarını öğrenmeli ve bunları uygulamaya başlamalısınız. Stajın size katabileceği ve sizin yeteneklerinizi en net şekilde gösterebileceğiniz konulardan birisi budur.

7) Kendinizi tanıyın ve tanıtın.

Ekip arkadaşlarınızla birlikte çalışacağınız projelerde, güçlü ve zayıf yönlerinizi çok net şekilde öğrenebileceksiniz. Bu yönlerinizi geliştirerek verimli bir staj geçirmek için çaba harcamalısınız. Ayrıca kendinizi etkili bir şekilde tanıtarak daha fazla görevde aktif olarak rol alabilirsiniz. Daha fazla görevde yer almak demek yeteneklerinizi daha iyi gösterme fırsatı demektir. Türkiye’nin en iyi genç yetenekleriyle bir arada, eğlence ve ilham dolu bir yetenek programına katılarak tüm bu ipuçlarını uygulamaya ne dersiniz?

Yapı Kredi’nin yeni nesil genç yetenek programı Digitalent, yeni deneyimler edinmek isteyenler için harika bir fırsat!

Digitalent, Türkiye’nin en iyi genç yeteneklerine, profesyonel iş hayatına başlamadan önce kendilerini keşfetmelerini ve iş dünyasını yakından tanımalarını sağlamak için tasarlanmış yıl boyunca sürecek bir yolculuk. Bu yolculukta önemli eğitimlerle ve etkinliklerle gelişimine yatırım yapabilecek, Türkiye’nin dijital bankasının bir parçası olmayı en iyi şekilde deneyimleyebileceksin.

Başvuru ve detaylı bilgi için tıklayınız⇗.

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/