Biyografi Filmleri: Yaşanmışlıklarla Dolu 30 Film

Biyografi filmleri denilince aklınıza gelen ilk üç film hangisi olur? Gerçek yaşam hikayelerinden uyarlanmış ve seyirci tarafından büyük beğeni ile izlenmiş olan en iyi biyografi filmlerini sizler için derledik. İyi seyirler dileriz.


Biyografi Filmleri

1) Blonde (2022) | IMDb: 5.5

Tür: Dram, Romantik

Yönetmen: Andrew Dominik

Oyuncular: Ana de Armas, Lily Fisher, Julianne Nicholson

Biyografi filmleri listemizin ilk filmi Hollwood’un güzellerinden birisi olan Marilyn Monroe’nin hayat hikayesini konu alan Blonde. Film bazı tetikleyici sahneleri sebebiyle seyircileri ikiye ayırır. Norma Jeane, oldukça zorlu bir çocukluk ve gençlik yıllarına rağmen Hollywoood’un adından sık söz ettirir ünlülerinden birisi olur. Kamera önünde başka arkasında ise bambaşka bir hayat yaşayan genç kadın için kariyerini devam ettirebilmek fazlasıyla zor bir süreçtir.


2) Corsage (2022) | IMDb: 6.9

Tür: Dram, Tarih

Yönetmen: Marie Kreutzer

Oyuncular: Colin Morgan, Vicky Krieps, Ivana Urban

Avusturya İmparatoriçesi olan Elisabeth güzelliğiyle nam salmış bir kadındır. 1877 yılında 40. yaşına giren Elisabeth için zorlu yıllar başlamıştır. 40. yaşı itibari ile artık yaşlı olarak kabul edilmeye başlanır. Halkın gözünde hep güzel ve genç imajına sahip olan Elisabeth bu imajı bozmamak için hummalı bir yaşam stiline geçiş yapar. Sıkı oruçlar, diyetler ve yoğun spor ile tanışır.


3) The Good Nurse (2022) | IMDb: 6.9

Tür: Dram, Suç

Yönetmen: Tobias Lindholm

Oyuncular: Eddie Redmayne, Jessica Chastain, Denise Pillott

Biyografi filmleri listemizin ilk filmi olan The Good Nurse, Charlie Cullen isimli hemşirenin hayat hikayesinden uyarlanır. Charlie Cullen “Ölüm Meleği” lakabına sahip bir seri katildir. Aynı zamanda bir aile babası olan Cullen 16 yıl boyunca Pennsylvania’da ve New Jersey’de toplam 9 farklı hastanede çalışır. Çalıştığı süre boyunca can alma konusunda büyük bir saplantıya sahip olan adam yaklaşık 300 kişinin ölümüne sebep olur.


4) American Sniper – Keskin Nişancı (2014) | IMDb: 7.3

Tür: Aksiyon, Dram

Yönetmen: Clint Eastwood

Oyuncular: Bradley Cooper, Sienna Miller, Kyle Galnner

Chris Kyle isimli keskin nişancı, Irak’ta devam etmekte olan savaşa arkadaşlarını korumak için gönderilir. Gönderilirken evinde bıraktıkları aklından asla çıkmadan Irak’a doğru yola çıkar. Tüm hünerlerini savaş meydanında da gösterir ve pek çok arkadaşını korur.

Başarısı cepheden cepheye yayılmaya başlar. Neredeyse herkes Chris Kyle’nin ismini duyar. Düşman hattı da Kyle’dan haberdar olur ve peşine düşer. Chris Kyle artık aranan bir insandır. Çok az olan can güvenliği artık neredeyse hiç yoktur.


5) First Man – Aydaki İlk İnsan (2018) | IMDb: 7.3

Tür: Dram, Tarih

Yönetmen: Damien Chazelle

Oyuncular: Ryan Gosling, Claire Foy, Jason Clarke

Biyografi filmleri listemizin bir diğer filmi Ay’da İlk İnsan ile devam ediyoruz. 1969 yılında, henüz 38 yaşında Apollo 11 ile Ay’a ilk adımı atan Neil Armstrong’u daha iyi tanımaya hazır mısınız? 1961 yılından itibaren Neil Armstrong’un yaşadıkları konu alınır. O dönemde Sovyetler ve Amerika arasında büyük bir yarış sürmektedir. Hangisi uzayı keşfetmede hızlı olacak sorusu herkesin dilindedir. NASA, uzun çalışmalar sonucu Apollo 11 ekibinin artık Ay’a gitmeye hazır olduğuna karar verir. Neil Armstrong ve arkadaşları yola çıkar.


6) Lincoln (2012) | IMDb: 7.3

Tür: Dram, Tarih

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Daniel Day-Lewis, Sally Field, David Strathairn

Amerika’da 1861-1865 yılları arasında yaşanan iç savaşa öncülük eden Abrahamn Lincoln’ün son yıllarını konu alır. Savaş dönemi sona erdiğinde bazı gerçekler de gün yüzüne çıkmaya başlar. Lincoln ve öncülüğünü ettiği kabilesi arasında ciddi fikir ayrılıkları vardır. Savaşın sona ermesi ile bu fikir ayrılıkları da ortaya çıkar. Kölelik üzerine yaşanan fikir ayrılığı ise en büyük sorundur.

Abrahamn Lincoln’e hayat veren Day-Lewis bu performansı ile En İyi Erkek Oyuncu Oscar Ödülü’ne layık görülür.


7) Snowden (2016) | IMDb: 7.3

Tür: Suç, Dram

Yönetmen: Oliver Stone

Oyuncular: Joseph Gordon-Levitt, Shailene Woodley, Melissa Leo

Tüm bilgilerinizin devlet tarafından bilindiğini öğrenseniz ne yapardınız? Edward Snowden, eski bir CIA ve NSA çalışanıdır. Bir gün, Amerika hükümetinin e-postalarına, sosyal medya hesaplarına, bilgisayar kameralarına ve daha pek çok bilgiye “güvenlik” gerekçesi ile ulaştığını öğrenir. Snowden bunu fark ettikten kısa bir süre sonra 2013 yılında tüm bu bilgiler tüm dünyaya yayılır. Tüm dünyaya yayılan bu bilgilerden sonra Edward Snowden vatan haini ilan edilir. Ancak kimisi de onu bir kahraman olarak görür.


8) Elvis (2022) | IMDb: 7.4

Tür: Dram, Müzik

Yönetmen: Baz Luhrmann

Oyuncular: Tom Hanks, Austin Butler, Olivia DeJonge

Pek çoğumuzun tarzına ve şarkılarına hayran olduğu Elvis’in hayatını beyazperdede izlemeye ne dersiniz. Elvis Presley’i keşfeden Albay Tom Parker’dan Elvis’in hayat hikayesi sizi bekliyor. Parker ile Presley arasında farklı bir ilişki vardır. Presley henüz tanınmadan başlayan bu ilişki onun şöhret dolu yıllarında da devam eder. Yaklaşık 20 yıllık bir süreci anlatan film seyirci tarafından oldukça beğenilir.


9) Sully (2016) | IMDb: 7.4

Tür: Dram

Yönetmen: Clint Eastwood

Oyuncular: Tom Hanks, Aaron Eckhart, Laura Linney

Biyografi filmleri listemizin bir diğer filmi olan Sully’nin senaryosu, “En Yüksek Göre” isimli otobiyografi kitabından uyarlanır. 15 Ocak 2009 tarihinde imkansız olarak görülen bir olay gerçekleşir. Başarılı pilot Chesley Sullenberger, arızalanmış olan yolcu uçağını Hudson Nehri’ne indirmeyi başarır. Bu başarılı iniş sayesinde 155 yolcunun hayatı kurtulur. 

Bir halk kahramanı haline gelen Sully’nin ünü çok geçmeden yön değiştirir. Bazı yetkililer onu suçlamaya başlar. Hakkında açılan soruşturmanın seyri değişmek üzeredir. Halk kahramanlığından, itibarını ve işini kaybetmeye doğru uzanan bir hikayeyi izlemeye hazır mısınız?


10) Love & Mercy – Aşk ve Merhamet (2014) | IMDb: 7.4

Tür: Dram, Müzik

Yönetmen: Bill Pohlad

Oyuncular: John Cusack, Paul Dano, Elizabeth Banks

Brian Wilson, münzevi bir müzisyendir. Bir yandan şarkı sözü yazan bir yandan da solist olarak yaşamını sürdüren müzisyenin hayatı konu alınır. Müzikle geçen günlerin yanında Wilson oldukça karmaşık psikolojik sorunlar da yaşamaktadır. Bu psikolojik sorunlarını aşabilmek için tedavi görür.

Tedavi esnasında yaşadığı sıkıntıların sebebinin babasının yol açtığı travmalar olduğunu öğrenir. Kendini anlamaya ve gerçekleştirmeye çalışırken Melinda Ledbetter isimli birisine kalbini kaptırır. Güçlü bir aşk hikayesi de hayatına eklenir.


11) Freedom Writers – Özgürlük Yazarları (2007) | IMDb: 7.6

Tür: Suç, Dram

Yönetmen: Richard LaGravenese

Oyuncular: Hilary Swank, Imelda Stauton, Patrick Dempsey

Biyografi filmleri denilince akla gelen ilk filmlerden birisi Özgürlük Yazarları’dır. Erin, oldukça idealist bir öğretmendir. Çalışmaya başladığı okul onun sosyokültürel ortamına çok da uygun değildir. Farklı ırklara mensup öğrencilerin bir arada olduğu bir okulda çalışmaya başlar. Buradaki öğrenciler okula zorunda oldukları için devam etmektedir.

Erin, onları kazanabilmek için çok çabalar. Ancak çocukların yaşadıkları dünyalar bambaşkadır. İdealist öğretmen, öğrencilerine ulaşabilmek için elinden gelen her şeyi yapar. Bu çabaları geç de olsa meyvesini verir ve onlarla iletişim kurabilmeye başlar. Birlikte iyi bir takım olurlar.


12) La Vie En Rose – Kaldırım Serçesi (2007) | IMDb: 7.6

Tür: Dram, Müzik

Yönetmen: Olivier Dahan

Oyuncular: Marion Cotillard, Sylvie Testud, Pascal Gregorry

Pek çok sanatçının üne kavuşması için geçen süre oldukça zorludur. Edith Piaf isimli ünlü Fransız şarkıcının hayatı da pek kolay geçmemiştir. Kaldırım Serçesi lakabına sahip olan sanatçının özel hayatını konu alan film seyirci tarafından oldukça beğenilir.


13) Moneyball – Kazanma Sanatı (2011) | IMDb: 7.6

Tür: Dram, Spor

Yönetmen: Bennett Miller

Oyuncular: Brad Pitt, Robin Wright, Jonah Hill

Billy Beane, “Oakland A” isimli takımın başındadır. Oldukça kısıltı bir bütçeye sahip olan bu takım için her şeyi yoktan var etmek için elinden gelen her şeyi yapar. Zor durumda bir takım olmalarına rağmen zengin kulüplere meydan okurlar. Aynı zamanda beysbol sporunun temel inançlarına da yer verilen film seyirci tarafından büyük bir beğeni toplar.


14) The Theory of Everything – Her Şeyin Teorisi (2014) | IMDb: 7.7

Tür: Dram, Romantik

Yönetmen: James Marsh 

Oyuncular: Eddie Redmayne, Felicity Jones, Tom Prior

Biyografi filmleri listemizin bir diğer filmi başarılı fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking’in hayatını konu alır. Stephen Hawking, Cambridge Üniversitesi’nde okurken Jane Wilde ile tanışır ve hayatının geri kalanında onunla devam eder. Stephen’e 21 yaşındayken bir hastalık tanısı konulur. Bu hastalık Stephen ve çevresinin hayatını ciddi anlamda etkiler.

Her şeye rağmen Jane ve Stephen evlenirler. Mutlu bir aile kurma yolunda ilerleyen çift anne baba olarak ailesini büyütürler. Yıllar geçtikçe Stephen Hawking’in hastalığı ilerler ve hayatını daha da zorlaştırmaya başlar. Hastalık Jane ile olan ilişkisini de zora sokar.


15) The Social Network – Sosyal Ağ (2010) | IMDb: 7.8

Tür: Dram

Yönetmen: David Fincher

Oyuncular: Jesse Eisenberg, Andrew Garfield, Justin Timberlake

Mark Zuckerberg ismini daha önce duymamış olanınız var mı? Bugün kullandığımız sosyal medya platformlarından birisi olan Facebook’un kurucusu olan Zuckerberg ve arkadaşlarının hikayesine göz atmak ister misiniz? 2003 yılında Mark zor bir gece yaşar. Kız arkadaşı onu terk eder. Bu ayrılığın ardından sarhoş olan Mark bir gece Harvard Üniversitesi’nin sistemine gizlice sızar. Burada okul sistemine kayıtlı olan tüm kızların bilgisine erişip hepsini tek bir veri tabanında toplamak için çalışmaya başlar.

Çalışmasının sonucunda ekranın iki yanında bilgisine eriştiği kızların fotoğraflarını yerleştirir ve oylama yapmaya başlar. Oylama sonucunda en güzel kızı bulacaktır. Geliştirdiği uygulamaya Facemash ismini uygun bulur. Bu uygulama büyük bir sükse yapar ve pek çok kişi kullanmaya başlar. İsmi ise Facebook olarak değişir. Harvard Üniversitesi ise gizlilik ihlali olduğunu öne sürerek Zuckerberg ile çatışmaya başlar. İlk zamanlarda sadece Harvard’da kullanılan uygulama hızla dünyaya yayılır.


16) Hidden Figures – Gizli Sayılar (2016) | IMDb: 7.8

Tür: Dram, Tarih

Yönetmen: Theodore Melfi

Oyuncular: Taraji P. Henson, Octivia Spencer, Janelle Monae

Katherine G. Johnson, Dorothy Vaughan ve Mary Jackson isimli üç siyahı kökenli kadın NASA’da çalışmakta olan bilim insanlarıdır. Oldukça başarılı bilim insanları olan bu üçlü uzayın derinliklerine dair her şeyi çözebilmek için var güçleriyle çalışırlar. John Glenn isimli Amerikalı astronotun Dünya yörüngesinden çıkmasıyla gerçekleşen operasyonun arka planındaki beyin olan bu üç başarılı kadının hikayelerini izlemeye hazır mısınız?


17) The Irishman (2019) | IMDb: 7.8

Tür: Suç, Dram

Yönetmen: Martin Scorsese

Oyuncular: Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci

Biyografi filmleri listemizin en beğenilenlerinden birisi de The Irishman’dır. Frank Sheeran, “İrlandalı” lakaplı, işinde başarılı bir mafya tetikçisidir. Bufalino isimli suç örgütü için çalışan Sheeran, II. Dünya Savaşı’nda da görev almıştır. İşçi sendikası memurluğu da yapan tetikçi aynı zamanda dolandırıcılık, tefecilik işi ile de uğraşır. Jimmy Hoffa isimli işçi liderinin ortadan kaldırılması ile İrlandalı’nın arasında nasıl bir bağ vardır?


18) Bohemian Rhapsody (2018) | IMDb: 7.9

Tür: Dram, Müzik

Yönetmen: Bryan Singer

Oyuncular: Rami Malek, Lucy Boynton, Gwilym Lee

Bohemian Rhapsody, Queen grubunun solisti Mercury’nin hayatını konu alır. Mercury müziğinin yanı sıra pek çok klişeye karşı gelerek öldükten sonra da isminden söz ettirmeyi başaran sanatçılardan birisidir. Queen grubunun yakaladığı sükse ile yükselişe geçtiği dönemle birlikte Mercury’nin kendi içinde yaşadığı iç çatışması gösterilir. Onu ölümle burun buruna getirebilecek olan bir hastalığa sahip olsa da müziğini her zaman en iyi şekilde yapmaya devam eder.


19) The Imitation Game: Enigma (2014) | IMDb: 8.0

Tür: Dram, Gerilim

Yönetmen: Morten Tyldum

Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode

II. Dünya Savaşı döneminde Nazi Almanyası, yazışmalarını şifreleyen Enigma isimli bir sitem kullanmaktadır. İngiliz istihbaratı bu şifre sistemini çözebilmek için çok çalışır. Çünkü çok büyük kayıplar vermekte ve savaşta zorlanmaktadır. İngiliz hükümeti bir çözüm üretir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı altında çalışmakta olan şifre çözme konusunda başarılı olan kriptoloji uzmanlarını bir araya getirir.

Alanlarında oldukça başarılı olan bu isimlerin arasında yer alan genç profesör Alan Turing de vardır. Turing, grubun dinamiklerini bazı noktalarda bozsa da yeni bir girişimi de beraberinde getirir ve ismini tarihe yazdırır.


20) Lion (2016) | IMDb: 8.0

Tür: Dram

Yönetmen: Garth Davis

Oyuncular: Dev Patel, Nicole Kidman, Rooney Mara

Biyografi filmleri listemizin bir diğer filmi 2016’da vizyona giren Lion’dur. Ağabeyini beklerken bir tren vagonunda uykuya yenik düşen 5 yaşındaki çocuk gözünü açtığında tren hareket etmektedir. Büyük bir korku yaşayan çocuk artık evinden oldukça uzak bir yerdedir. Ev adresini bilmediği için büyük zorluklarla karşılaşan çocuk belli bir süre sonra Avustralyalı bir çift tarafından evlat edinilir.

Aile çocuğu sevgi dolu bir ortamda büyütür. Ancak çocuğun hayatında tek bir isteği vardır: Öz ailesini bulabilmek. Yıllar geçse de ailesini bulma isteği içinde hiçbir zaman azalmaz.


21) The King’s Speech – Zoraki Kral (2010) | IMDb: 8.0

Tür: Dram, Tarih

Yönetmen: Tom Hooper

Oyuncular: Colin Firth, Geoffrey Rush, Helena Bonham Carter

Kekeme bir kişinin tahta çıkıp kral olduğunu hayal edin. Halk böyle bir kralı nasıl kabullenir? Kral VI. George, kardeşinin tahttan feragat etmesinin üzerine tahta çıkan kişi olur. Aynı zamanda kekemelik sorunuyla baş etmeye çalışmaktadır. Lionel Logue isimli kekemelik terapisti ile çalışmaya başlar.

Senaryosu ve oyuncuların performansı sayesinde büyük beğeni ile karşılanan film 4 farklı dalda Oscar’a layık görülür.


22) Persepolis (2007) | IMDb: 8.0

Tür: Dram, Animasyon

Yönetmen: Vincent Paronnaud, Marjine Satrapi

Seslendirme: Chiara Mastroianni, Catherine Deneuve

Bugünlerde direniş haberleriyle duyduğumuz İran’ın geçmişine dair ne kadar bilgi sahibisiniz? 1970’lerde İran rejimini bir kız çocuğunun gözünden izlemeye hazır olun. Marjane Statrapi isimli küçük kızın ailesi Şah iktidarının düşüşü üzerine oldukça mutlu olur. Pek çok evde bir bayram havası yaşanır. Pek çok alanda yeni umutlar doğacağı beklenir. 

İranlılar daha özgür bir dünya beklerken ummadıkları bir şeyle karşı karşıya kalırlar. Özgürlüğün değil mollaların devri başlamıştır. Kısıtlamalar dur durak bilmeden neredeyse her alana yayılır. Marjane’nin gözünden İran’daki devrimi ve sonrasını görmek isterseniz şimdiden iyi seyirler dileriz. 


23) The Diving Bell and The Butterfly – Kelebek ve Dalgıç (2007) | IMDb: 8.0

Tür: Dram

Yönetmen: Julian Schnabel

Oyuncular: Mathieu Amalric, Emmanuel Seigner, Marie-Joseé Croze

Jean-Dominique Bauby, henüz 43 yaşında bir adamdır. Talihsiz bir olay sonucu girdiği komadan sıkıntılı geçen bir üç hafta sonra uyanır. Doktorlar bu durum karşısında şok olurlar. Çünkü Bauby’nin uyanması tam bir mucizedir. Fiziksel hiçbir eylemi yerine getirememektedir. Ancak beyninde herhangi bir hasar veya sıkıntı yoktur.

Jean-Dominique’nin kontrol edebildiği tek fiziksel uzvu sol göz kapağıdır. Çevresindekilerle sol göz kapağını hareket ettirerek anlaşmaya çalışır. Bu çabalaması işe yarar ve gerçekten iletişim kurabilir. Sadece iletişim kurmakla da kalmaz üstüne bir de hayatını anlattığı kitap yazar.


24) Into The Wild (2007) | IMDb: 8.1

Tür: Macera, Dram

Yönetmen: Sean Penn

Oyuncular: Emile Hirsch, Vince Vaughn, Catherine Keener

Biyografi filmleri arasında seyirci tarafından en çok beğenilen filmlerden birisidir. Şehir hayatında maruz kalınan zorbalıkları mı yoksa doğanın içinde vahşi zorlukları mı tercih edersiniz. Christopher iyi bir üniversiteden mezun olur. İyi bir iş sahibi olmak üzeredir ancak gerçekten istediği yaşam bu mudur? Ailesi, genç için bir yemek düzenler.

Yemekte Christopher aldığı büyük kararı açıklar. Yaşamak istediği hayat bu değildir. Neyi var neyi yok geride bırakarak farklı bir maceraya doğru yola çıkar. Çizdiği rotada ilerlerken hayatında büyük yere sahip olacak yeni insanlarla tanışır. Alaska’nın zorlu koşullarında ıssız bir ormanda bu yolculuğu sona erer.


25) Downfall – Çöküş (2004) | IMDb: 8.2

Tür: Dram, Tarih

Yönetmen: Oliver Hirschbiegel

Oyuncular: Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Ulrich Matthes

Biyografi filmleri listesinin bir diğer filmi olan Çöküş, diktatör Adolf Hitler’in hayat hikayesini konu alır. Tarihin en kanlı dönemlerinden birine sebep olan Hitler’in son günleri beyaz perdeye aktarılır. Zorlu geçen II. Dünya Savaşı bitmek üzeredir. Berlin kuşatılmış ve olası bir yenilgi gelmek üzeredir.

Olanların farkında olan Adolf Hitler için durumu kontrol etmek daha da zorlaşır. Eve Brown ile vakit kaybetmeden evlenme kararı alır. Evlendikten sonra birlikte intihar ederek geride koca bir enkaz ve unutulması imkansız katliamlar bırakır.


26) Raging Bull – Kızgın Boğa (1980) | IMDb: 8.2

Tür: Dram, Spor

Yönetmen: Martin Scorsese

Oyuncular: Robert De Niro, Cathy Moriarty, Joe Pesci

Boksör Jake La Motta, dur durak bilmeyen bir kariyer yolu çizmektedir. Hızla kariyer basamaklarını tırmanırken özel hayatında da sürekli bir şeyler yaşanır. Dışarıdaki özel hayatında da ringdeki gibi agresif birisidir. Bu agresiflik ona ringde başarı getirse de özel hayatında büyük yıkımlara sebep olur. Orantısız şekilde artan agresifliği aynı zamanda ringlerde de başına iş açmaya başlar. Tek başına tırmandığı kariyer basamaklarını yine kendi elleriyle yerle bir eder.


27) Green Book – Yeşil Rehber (2018) | IMDb: 8.2

Tür: Komedi, Dram

Yönetmen: Peter Farrelly

Oyuncular: Viggo Mortensen, Mahershala Ali, Linda Cardellini

Dr. Don Shirley, Afro-Amerikalı başarılı bir piyanisttir. Bir turne düzenlemek üzere olan Shirley, bu yolculuk boyunca ona eşlik edecek bir şoför arayışındadır. Bu arayışını Tony isimli adamla anlaşır. Tony, bu yolculukta Shirley için en güvenli güzergahı belirlemek için çalışmaya başlar. Çalışmalarında “The Green Book” isimli bir kılavuzu inceler ve ondan yardım alır.

Yolculuk boyunca ikili pek çok zorlukla karşılaşır. Irkçılık ve fazlasıyla tehlikenin yanı sıra beklemedikleri nezaket örneklerini de görürler. 


28) Major (2022) | IMDb: 8.2

Tür: Dram, Aksiyon

Yönetmen: Sashi Kiran Tikka

Oyuncular: Adivi Sesh, Prakash Raj, Revathi

Biyografi filmleri arasında en beğenilenlerden birisi olan Major, Hindistanlı Binbaşı Sandeep Unnikrihnan’ın hayat hikayesini konu alır. Sandeep, 2008 yılının Kasım ayında meydana gelen saldırıda şehit düşer. 26 Ocak 2009 tarihinde kahramanlık ödülüne layık görülür.


29) Hamilton (2020) | IMDb: 8.4

Tür: Dram, Tarih

Yönetmen: Thomas Kail

Oyuncular: Lin-Manuel Miranda, Phillipa Soo, Leslie Odom Jr.

Biyografi filmleri listemizin bir diğer filmi olan Hamilton, Amerika’nın kurucularından biri olan Alexander Hamilton’un hayat hikayesini konu alır. Alexander Hamilton, bir zamanların Hazine Bakanı’dır. Seyirci tarafından en beğenilen biyografi filmlerinden birisidir.


30) Schindler’s List – Schindler’in Listesi (1993) | IMDb: 9.0

Tür: Dram, Tarih

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Liam Neeson, Ralph Fiennes, Ben Kingsley

II. Dünya Savaşı döneminde Hitler’in politikaları yüzünden katledilmekte olan Yahudileri korumak için çabalayan Oskar Schinler’in hayat hikayesini izlemek ister misiniz? Schindler başarılı bir iş insanıdır. Polonya’da kurduğu fabrikada işe aldığı işçileri bilerek Yahudilerden seçer. Bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarır.

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/