Jackie Chan: En İyi Jackie Chan Filmleri

Jackie Chan, fiziksel aksiyon komedisinin ustasıdır. Aksiyon sinemasıyla ilgili herhangi bir konuşmanın içinde Jackie Chan ismi mutlaka geçer.  Beş yaşından beri filmlerde oynuyor onun ismi geçmeyecek de kimin ismi geçecek? Chan’in ilk filmlerinden itibaren yapımcılar onu Bruce Lee’ye dönüştürmeye çalışsa da Chan 70’lerin sonlarında yaratıcı koreografiyi mizahla harmanlayarak kendi dövüş sanatı tarzını buldu.

Önce Asya’da sonra tüm dünyada bir hit oldu. Hangi karakteri canlandırırsa canlandırsın karakterin ismi unutuldu sadece Jackie Chan ismi kullanılır oldu. “Wheels on Meals” (1984) filmindeki tüm zamanların en iyi dövüş sahnelerinden “Operation Condor”daki (1991) nefes kesen sahnelere, Hollywood’un “Rush Hour” (1998) gibi gişe rekorları kıran yapımlarına kadar birçok filmi bu listede sizler için derledik. En iyi filmini seçmek zor olduğundan sıralamamızı kronolojik olarak yaptık. İşte tüm zamanların en iyi Jackie Chan filmleri sizlerle.


1) Snake in the Eagle’s Shadow – Kartalın Gölgesindeki Yılan (1978) | IMDb:7.4

Yönetmen: Woo-Ping Yuen

Süre: 1 saat 37 dk

Listenin en eski filmi olan Kartalın Gölgesindeki Yılan filminde, Qing Hanedanlığı’nın sonunda Eagle Claw Society olarak bilinen 200 yıllık bir klan, Snake Fist stili dışında tüm dövüş sanatlarını ortadan kaldırır. Kartal Pençesi’nin ustası, Snake Fist okulunun kalan üyelerini bulma ve öldürme konusunda takıntılıdır. Yaşlı bilge Snake Fist Grand Master ise, saklanmakla meşgul genç çalışkan hizmetçisine (Jackie Chan) yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan dövüş tekniklerini öğretir. Aksiyon dolu bir hesaplaşma kaçınılmazdır ancak Snake Fist okulunun en yeni üyesi yılların tecrübesine sahip efsanevi bir dövüşçüye galip gelebilir mi?


2) Drunken Master – Küçük Dev Adam (1978) | IMDb: 7.5

Yönetmen: Woo-Ping Yuen

Süre: 1 saat 47 dk

Babasıyla göz göze gelemeyen, beş parasız ve gidecek başka yeri olmayan genç Wong Fei-Hung (Jackie Chan), sarhoşluğuyla ünlü dövüş sanatları ustası Su Hua Chi’nin (Siu Tien Yuen) vesayetini isteksizce kabul eder. Su Hua Chi, Wong’a alışılmadık derecede akıcı bir dövüş stili olan sarhoş boks tekniklerini öğretir. Daha sonra Wong, babası hiç dövüş kaybetmeyen ölümcül suikastçı Thunderleg (Jang Lee Hwang) tarafından hedef alındığında yeni becerilerini test etmek zorunda kalır. Drunken Master, Jackie Chan’in kariyerini 1970’lerin sonlarında zirvelere taşımasına yardımcı oldu.


3) The Young Master – Belalı Oyun (1980) | IMDb: 7.1

Yönetmen: Jackie Chan

Süre: 1 saat 33 dk

Bir yıl önce “Korkusuz Sırtlan” (1979) ile ilk yönetmenlik denemesini yaptıktan sonra Chan, ilerleme hızı, karakter ve dövüş konusunda gözle görülür şekilde daha iyi ikinci filmiyle çıkış yaptı. Chan, The Young Master’ı çekerken zaten bir yıldızdı ama bu film onu ​​başka bir seviyeye taşıdı. Kayıp kardeşini bulmak için bir görev üstlenen ve yol boyunca birçok sorunla karşılaşan ‘Dragon’u canlandırıyor. Kardeşini ararken yetkililerin parmaklıklar ardına koymaya çok hevesli olduğu bir suçluyla karıştırılıyor.


4) Jackie Chan’s Project A – A Projesi (1983) | IMDb: 7.4

Yönetmen: Jackie Chan

Süre: 1 saat 40 dk

Dragon Ma (Jackie Chan), 19. yüzyıl Hong Kong deniz piyadelerinde bir teğmendir. Korsanlar, yozlaşmış yetkililerin yardımıyla yerel suları terörize ediyor. Dragon Ma, Sanpao (Dick Wei) liderliğindeki kötü korsan klanını yenmeyi umuyor, ancak planı kısa devre yapıyor. Ma daha sonra bir donanma amirali (Hak Suen Lau), bir polis kaptanı Tzu (Biao Yuen) ve kurnaz bir hırsız (Sammo Hung Kam-Bo) ile Sanpao ve korsanlarıyla yeni bir açık deniz savaşları turunda bir araya gelirler.


5) Wheels On Meals – Arabalı Köfteciler (1984) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Sammo Hung Kam-Bo

Süre:1 saat 38 dk

1984 dövüş sanatları komedisi olan Wheels on Meals’te, Thomas (Jackie Chan) ve David (Biao Yuen) Barselona’da gezici restoran sahipleri iki kuzendir. Moby (Sammo Hung), kayıp bir varisi bulmak için işe alınan beceriksiz bir özel dedektiftir. Wheels on Meals, birkaç nedenden dolayı bir klasik olarak kabul edilir; bunun nedenlerinden biri efsanevi ve yenilmez bir Amerikan karma dövüş sanatları dövüşçüsü olan Chan ile Benny Urquidez arasındaki olağanüstü gösteriler ve inanılmaz dövüştür. Bu film aynı zamanda Spartan X serisini doğurdu. 1984’te, popüler bir Japon video oyunu Spartan X’e (uluslararası Kung-Fu Master olarak piyasaya sürüldü) uyarlandı. 


6) Police Story – Süper Polis (1985) | IMDb: 7.6

Yönetmen: Jackie Chan, Chen Chi-Hwa

Süre: 1 saat 29 dk

Kevin Chan, Hong Kong Kraliyet Polis Gücü’nün bir üyesi olan bir polistir. İlk büyük başarısını büyük bir suç çetesi lideri Chu Tao’yu (Yuen Chor)  yakalayıp tutuklayarak elde eder.  Chu Tao bu durumdan memnun değildir ve Kevin’i başka bir polisin öldürülmesiyle suçlar. Kevin bir yandan kendisini öldürülmekten veya tutuklanmaktan korur diğer yandan Chu Tao’nun sekreteri Selina Fong’u korumak zorundadır. Selina, Chu Tao’nun yasadışı faaliyetleri hakkında mahkemede ifade vereceği için hayatı tehlikededir. 


7) Armour of God – Kutsal Silahın Peşinde (1987) | IMDb: 7.0

Yönetmen: Jackie Chan

Süre: 1 saat 28 dakika

Filmde, bir maceracı Asia Hawk (Jackie Chan) ve arkadaşı (Alan Tam), mistik güçlere sahip bir dizi zırh arayan tarikatçılar tarafından kaçırılan bir kadına (Rosamund Kwan) yardım eder. Hawk, paralı askerlik geçmişi olan bir maceracıdır. Filmin başında Tanrı’nın Zırhı olarak bilinen değerli bir zırhın beş parçasından biri olan bir Afrika kabilesinden kılıç çalar. Bir müzayedede bu parçayı başarılı bir şekilde satar. Daha sonra Alan çaresizlikten (isteksiz de olsa) Jackie’ye Laura’yı kaçıran ve fidye olarak Tanrı’nın Zırhını talep eden kötü bir tarikattan bahseder. Jackie, Alan’a yardım etmeye karar verir.


8) Dragon Forever (1988) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Sammo Hung Kam-Bo

Süre: 1 saat 28 dakika

Bir avukat (Jackie Chan) ve arkadaşları (Sammo Hung Kam-Bo, Yuen Biao), Hong Kong’daki bir kimya fabrikasındaki yasadışı işleri ortaya çıkarır. Avukat Jackie Lung (Jackie Chan), kendisinin bilmediği, gizli bir narkotik sendikasının merkezi olan fabrikanın sahibini savunmak için işe alınır. Davada yardımcı olmaları için tanıdıkları Wong Fei-Hung (Sammo Hung) ve Dung Dak-Biu’yu (Yuen Biao) görevlendirir, ancak her iki taraf arasında romantizm başlayınca göreve olan sadakatleri azalmaya başlar.


9) Miracles: The Canton Godfather (1989) | IMDb: 7.0

Yönetmen: Jackie Chan

Süre: 1 saat 50 dk

Film, Damon Runyon’un kısa öyküsü “Madame La Gimp”ten uyarlanan Frank Capra’nın Lady for a Day ve Pocketful of Miracles’ın bir versiyonudurç Yoksul bir taşralı çocuk (Jackie Chan), 1930’larda bir gece kulübü şarkıcısı (Anita Mui) ile aşk yaşar. Yaşlı bir kadından gül satın alarak bir çetenin başına yani Hong Kong’un suç dünyasının başına geçer. Film aynı zamanda ‘Mr Canton and Lady Rose’ adıyla da bilinir; bir aksiyon komedi romantizmidir.


10) Operation Condor – Kondor Operasyon (1991) | IMDb: 7.3

Yönetmen: Jackie Chan

Süre: 1 saat 29 dk

Asian Hawk (Jackie Chan) – kod adı Condor – kiralık bir gizli ajandır. Bir Türk dükü tarafından Sahra Çölü’nde gömülü çalıntı Nazi altınını bulması için görevlendirilen Condor, paralı askerler, muhafızlar ve yıllar önce çalmasına yardım ettiği hazineyi isteyen bir Nazi (Aldo Sánchez) ile yüzleşmek zorundadır. Bir BM temsilcisi olan Ada ve gizli altınla bağlantılı bir Nazi subayının torunu Elsa ile birlikte çalışıyor. Altını işleyen Nazi alayının diri diri gömüldüğüne inanılan bir yeraltı üssü aramak için Kuzey Afrika’ya giderler. Gizli üssü ararken, üçlü, acımasız hazine avcılarına ve lanetli alaydan hayatta kalan son Nazi’ye karşı savaşmalıdır.


11) Supercop – Süper Polis 3  (1992) | IMDb: 6.9

Yönetmen: Stanley Tong

Süre: 1 saat 31 dk 

Polis Müfettişi Chan Ka Kui (Jackie Chan), bir uyuşturucu kartelinin içine sızmak için bir Çin hapishanesine gizli göreve gider. Orada, kartel üyesi Panther’in (Yuen Wah) güvenini, onu hapisten kaçırarak kazanır. Başka bir gizli ajanın (Michelle Yeaoh) yardımıyla Hong Kong’a giderler ve Panther’in çetesine katılırlar. Ka Kui çete lideri (Ken Tsang) tarafından kabul edilir, ancak Ka Kui’nin kız arkadaşı (Maggie Cheung) yanlışlıkla gerçek kimliğini ortaya çıkardığında operasyon tehlikeye girer.


12) Crime Story – Koruyucu (1993) | IMDb: 6.8

Yönetmen: Kirk Wong

Süre: 1 saat 40 dk

Bir Hong Kong dedektifi olan Jackie Chan, kaçırılan zengin iş adamı Wong Yat-Fei’yi kurtaran bir CID ajanıdır. Ancak, işadamı tehlikeli bir şekilde kaçırıldığında, davayı çözmek için deneyimli bir dedektifle polis gazisi (Kent Cheng) ile birlikte çalışır. Ama çok geçmeden olayın çok da basit olmadığını keşfederler.


13) The Legend of Drunken Master II – Altın Yumruk (1994) | IMDb: 7.6

Yönetmen: Chia-Liang Liu

Süre: 1 saat 42 dk

Onur ve geleneğin hüküm sürdüğü bir ülkeden, benzersiz bir dövüş sanatları kahramanının efsanesi geliyor: Sarhoş Usta. Tekniği hızlı, öfkeli ve son derece komik. Bir alışveriş gezisinden sonra babasıyla birlikte eve dönen Wong Fei Hung, farkında olmadan eski Çin eserlerini ihraç etmek isteyen yabancılar ile parçaların ülkeyi terk etmesini istemeyen sadıklar arasındaki savaşta kendini bulur. Fei Hung, “Sarhoş Boks” adlı bir dövüş stili öğrenmiştir. Ne yazık ki, babası bırakın sarhoş boksu, her türlü dövüşe girmesine karşı çıkıyor. Fei Hung sadece yabancılara karşı savaşmakla kalmamalı, aynı zamanda babasının korkusunu da aşmalıdır.


14) Rumble In The Bronx – Tehlikenin İçinde (1995) | IMDb: 6.8

Yönetmen: Stanley Tong

Süre: 1 saat 30 dk

Jackie Chan, amcası Bill’in düğününe katılmak için New York’a giden Hong Kong’lu bir polis memuru olan Keung’u canlandırıyor. Bill, marketini Elaine’e yeni satmıştır. Ancak, kötü ruhlu ve modaya meydan okuyan bir motorcu çetesi mahalleye taşınır ve yerel dükkan sahiplerinden para yani haraç talep eder. Keung harekete geçer ve olağanüstü dövüş sanatları becerileriyle zayıfları savunmak ve masumları korumak için tatilinden vazgeçer. Keung yerel çeteleri araştırırken, adalete teslim edilmesi gereken bir suç örgütü hakkında daha fazla şey öğrenir.


15) Jackie Chan’s First Strike – Süper Polis 4: İlk Vuruş (1996) | IMDb: 6.6

Yönetmen: Stanley Tong

Süre: 1 saat 28 dk

Hong Kong polis dedektifi Chan Ka Kui (Jackie Chan), Natasha (Grishajeva Nonna) adlı gizemli bir kadının izini sürmek için CIA ile birlikte çalışır. Rus çetesinden nükleer bir savaş başlığı elde etmeye çalışan bir terörist olan Jackson Tsui’ye (Jackson Liu) para teslim ettiğinden şüpheleniliyor. Hong Kong’dan Ukrayna’ya ve Avustralya’ya seyahat eden Chan, beyni kadar yumruklarını da kullanarak, su altında, ayaklıklar üzerinde ve dağ zirvelerinde savaşarak teröristlerin planlarını bozmaya çalışır.


16) Mr. Nice Guy – Fırtına Adam (1997) | IMDb: 6.2

Yönetmen: Sammo Hung Kam-Bo

Süre: 1 saat 30 dk

Çinli bir şef, ters giden bir uyuşturucu baskınını filme alan, film kasetini almaya çalışan çeteler tarafından kovalanan bir haber muhabiriyle tesadüfen karşılaşır. Jackie Chan, Bay Nice Guy’da başını belaya sokan Jackie adında bir şefi oynuyor. Jackie bir gün pazardan eve yürürken araştırmacı bir gazeteciyi kurtardığında kendini iyi ve kötü arasındaki başka bir savaşın ortasında sıkışmış bulur. Özellikle darbe üstüne darbeyi savuştururken ne yaptığını bilmiyormuş gibi davrandığı meşhur dövüş sahnesi, Chan’ın en iyi sahnelerinden biridir. 


17) Rush Hour – Bitirim İkili (1998) | IMDb: 7.0

Yönetmen: Brett Ratner

Süre: 1 saat 38 dk

1998’de Rush Hour’un vizyona girmesiyle Chan, neredeyse bir gecede saygın aksiyon yıldızından dünya çapında bir mega yıldıza geçti. Çinli bir diplomatın kızı Los Angeles’ta kaçırıldığında, davada FBI’a yardım etmesi için Hong Kong Dedektif Müfettişi Lee (Jackie Chan) aranır.  Ancak FBI, Lee ile çalışmak istemiyor. Lee’yi dedektif James Carter’ın yanına gönderirler. Lee ve Carter birbirlerine dayanamasalar da, hem FBI hem de polis tarafından olay dışında bırakılmak istediklerini anladıklarında davayı kendi başlarına çözmek için birlikte çalışmayı seçerler.


18) Who Am I? – Kimim Ben? (1998) | IMDb: 6.9

Yönetmen: Jackie Chan

Süre: 1 saat 48dk

Güney Afrika ormanlarında bir yerde, çok uluslu bir askeri birlik olan Özel Kuvvet Birimi, bir konvoya pusu kurar. Yakın zamanda keşfedilen bir göktaşından çıkarılan oldukça uçucu bir bileşik üzerinde çalışan birkaç bilim insanını kaçırır. Operatörler arasında “Jackie Chan” olarak tanımlanan bir Hong Kong vatandaşı var. CIA, olayı araştırmak için Morgan’ı görevlendirir. Aynı zamanda CIA, daha gizli bir operasyon için Güney Afrika’da başka bir ajan atar. Chan, Afrika bozkırlarında bir yerlerde bir kabile köyünde uyanır, hatırlayamadığı bir kazada aldığı yaralar iyileşmektedir. Yerliler tarafından kendisine adı sorulduğunda, kendisine “Ben Kimim?” diye sorarak yanıt verir ve yerliler tarafından böyle anılır. Whoami, gizemli bir muhabirin (Michelle Ferre) yardımıyla geçmişini bir araya getirir ve suç çetelerinin izini sürerler.


19) Shanghai Noon – Şangaylı Kovboy (2000) | IMDb: 6.6

Yönetmen: Tom Dey

Süre: 1 saat 50 dk

Bumbling Chon Wang (Jackie Chan), Çin’in Yasak Şehri’nde bir İmparatorluk muhafızı olarak çalışmaktadır. Prenses Pei Pei (Lucy Liu) rehin alındığında, Wang onu tutsak edenleri sınır ülkesi Nevada’ya kadar takip eder. Burada iyi huylu hırsız ve ara sıra kovboy Roy O’Bannon (Owen Wilson) ile tanışır. O’Bannon’un para sevgisini kullanan Wang, prensesi kurtarmaya yardım etmesi için onu ikna eder ve ikisi birlikte ilginç bir ortaklık kurarlar, Batı’nın hiç görmediği türden bir ortaklık.


20) The Accidental Spy – Altın Yumruk İstanbul’da (2001) | IMDb: 5.9

Yönetmen: Teddy Chan

Süre: 1 saat 23 dk

Bir egzersiz ekipmanı satıcısı, hayatında heyecan ister. Sıradan bir gün, Bei (Jackie Chan) içgüdülerini takip eder ve şüpheli görünen iki adamı bir ara sokağa götürür. Bir bankayı soyduklarını anlayan Bei, harekete geçer ve planlarını bozar. Ortaya çıkan bazı gerçekler Bei’ye ebeveynlerinin ikisinin de profesyonel casus olduğu şokunu yaşatır. Tehlikeli bir kedi-fare oyununa kapılmış olan Bei, bir grup kötü uyuşturucu baronunu durdurmak için Türkiye’ye gider.


21) The Tuxedo – Smokin (2002) | IMDb: 5.4

Yönetmen: Kevin Donovan

Süre: 1 saat 38 dk

Taksici Jimmy Tong (Jackie Chan), playboy milyoner Clark Devlin (Jason Isaacs) için şoför olarak çalışırken tek bir kural olduğunu öğrenir: Devlin’in ödüllü smokinine asla dokunma. Ancak Devlin patlayıcı bir kazada devre dışı kaldığında Jimmy smokini giyer. Çok geçmeden bu olağanüstü takımın sıradan bir takım olmadığını anlar. Deneyimsiz bir partnerle (Jennifer Love Hewitt) birlikte olan Jimmy, farkında olmadan gizli bir ajan olur.


22) Shanghai Knights – Şangay Şövalyeleri (2003) | IMDb: 6.2

Yönetmen: David Dobkin

Süre: 1 saat 54 dk

Chon’un (Jackie Chan) uzun süredir görüşmediği babası Çinli biri tarafından öldürüldüğünde Chon ve Ray O’Bannon intikam için Londra’ya doğru yola çıkarlar. Chon’un kız kardeşi Lin de aynı fikre sahiptir ve kraliyet ailesini öldürmek için kurulan dünya çapında bir komployu ortaya çıkarmaya çalışır. Ancak ona kimse inanmayacaktır. Chon bir yandan babasının ölümünün intikamını almaya çalışırken diğer yandan romantik Ray’i kız kardeşinden uzak tutmaya çalışır. 


23) Around the World in 80 Days – 80 Günde Devr-i Alem (2004) | IMDb: 5.9

Yönetmen: Frank Coraci

Süre: 1 saat 59 dk

Phileas Fogg (Steve Coogan), Victoria İngiltere’sinde yaşayan bir mucittir. 80 günde dünyayı dolaşabileceğine inanıyor. Başka bir mucit (Jim Broadbent) ona yolculuk yapması için meydan okur ve Phileas da kabul eder. Phileas’a yolculuğunda eşlik eden sadık uşağı Passepartout (Jackie Chan) ve güzel bir denizci olan Monique (Cécile de France) vardır. Çeşitli ulaşım araçlarını ve Passepartout’un dövüş sanatları becerilerini kullanan üçlü, dünya çapında bir maceraya atılır.


24) The Myth – Efsane (2005) | IMDb: 6.1

Yönetmen: Stanley Tong

Süre: 1 saat 58 dk

Arkeolog Jack Lee, Ok Soo adında bir Koreli Prensesi korumaya yemin etmiş olan büyük General Meng olduğu geçmiş bir hayatı tekrarlayan rüyalarını görür. Eski arkadaşı William, Hindistan’da havada yükselen kutsal bir adamın bilimsel hikayelerini anlatarak hayatına geri döndüğünde Indiana Jones’ u araştırmaya karar verirler. Lee rüyasında gördüğü Prenses’in resmini gösteren bir mezara rastladığında, geçmiş yaşamı ile şimdiki yaşamı arasındaki gerçek bağlantıyı çözmeye başlar.


25) The Forbidden Kingdom – Yasak Krallık (2008) | IMDb: 6.6

Yönetmen: Rob Minkoff

Süre: 1 saat 45 dk

Hong Kong sinemasına ve kung-fu klasiklerine kafayı takmış Amerikalı genç Jason (Michael Angarano), Chinatown’daki bir rehinci dükkanında olağanüstü bir keşifte bulunur: Çinli bilge ve savaşçı Maymun Kral’ın efsanevi sopa silahı. Kayıp yadigarı elinde tutan genç, beklenmedik bir şekilde kendini, hapsedilmiş Maymun Kral’ı kurtarmak için tehlikeli bir arayışta dövüş sanatları ilminden bir savaşçı ekibine katılmak için antik Çin’e geri dönerken bulur.  Sihirli kalıntı, Jason’ı zamanda geriye götürür. Orada hapsedilen adamı serbest bırakma arayışında efsanevi dövüş sanatçılarından oluşan bir gruba katılır.


26) Shinjuku Incıdent – Kanlı Hesaplaşma (2009) | IMDb: 7.0

Yönetmen: Tung-Sing Yee

Süre: 2 saat

Japonya’da Çinli bir işçi, yasadışı bir göçmen çetesinin lideri olur. Steelhead (Jackie Chan), çocukluk aşkı Xiu Xiu’yu bulmak için Tokyo’ya gelen yasadışı bir Çinli göçmendir. Nasıl hayatta kalacağına dair kendisine yardımcı olan bir grup Çinli işçiyle birlikte çalışıyor. Japonya’da hayat kolay değildir, Çinliler tuhaf işlerde çalışırlar. Ancak polisler her yasadışı işçi baskınına geldiğinde göçmenler kaçmak zorunda kalıyorlar.  Japon çeteleri tarafından da sürekli baskı altındalar. Steelhead, Xiu Xiu’nun bir Japon kimliğini benimsediğini ve hırslı ve gelecek vadeden bir Japon çete lideriolan Eguchi ile evlendiğini öğrenir.


27) The Karate Kid (2010) | IMDb: 6.2

Yönetmen: Harald Zwart

Süre: 2 saat 20 dk

Annesinin işinden dolayı Çin’e taşındıklarında, 12 yaşındaki Dre Parker (Jaden Smith) kendisini garip bir ülkede yabancı olarak bulur. Biraz karate bilmesine rağmen, dövüş becerileri okulun kabadayısı Cheng ile boy ölçüşemez. Dre, aynı zamanda bir dövüş sanatları ustası olan bakım görevlisi Bay Han’la (Jackie Chan) arkadaşlık kurar. Bay Han, Dre’nin Cheng’le yüzleşebileceği ve Mei Ying adında güzel bir sınıf arkadaşının kalbini kazanabileceği düşüncesiyle Dre’ye kung fu hakkında her şeyi öğretir.


28) 1911 (2011) | IMDb: 5.8

Yönetmen: Jackie Chan, Li Zhang

Süre: 2 saat 5 dk

1911, Sun Yat Sen güçlerinin Xinhai Devrimi sırasında Qing Hanedanlığını devirdiği Çin Cumhuriyeti’nin kuruluş hikayesini anlatıyor. Japonya’da modern savaş sanatını inceleyen Çinli Huang Xing (Jackie Chan), ülkesinin Qing Hanedanlığı’na karşı isyanında liderlerden biri olur.


29) Chinese Zodiac – Çin Falı (2012) | IMDb: 6.1

Yönetmen: Jackie Chan

Süre: 1 saat 49 dk

Bir hazine avcısı (Jackie Chan) ve ekibi, 19. yüzyılda bir Pekin sarayından çalınan bir dizi Çin zodyak bronz başını bulmak için küresel bir arayışa çıkar. Savaşıntan sonra kalan hazineler arasında 12 Çin Zodyak hayvanının bronz kafaları vardır.  JC (Jackie Chan), MP Corp tarafından kalan kayıp bronz kafaları bulmakla görevlendirilir. JC, National Geographic’te Martin adında bir muhabir Profesör Guan adında bir adamı ziyaret eder. Bronz kafaların nerede olduğu hakkında daha fazla bilgi için Profesör Guan tarafından önerilen Coco adında bir kadını bulmak için Paris’e gider.


30) Police Story: Lockdown – İntikam Saati 2013 (2013) | IMDb: 6.0

Yönetmen: Sheng Ding

Süre: 1 saat 50 dk

Polis şefi Zhong Wen (Jackie Chan), görüşmediği kızı Miao’yu (Jing Tian) bir gece kulübünde ziyaret eder. Bardaki tüm müşteriler aniden kaçırılıp rehin alınmaya başlar. Kaçıran kişi, rehinelerini yıllarca hapiste tutulan bir suçlunun serbest bırakılmasını sağlamak için kullanmayı uman barın sahibi Wu Jiang’dır. Müşteriler arasındaki kriminal polis memuru Zhong Wen harekete geçmek zorunda kalır.


31) Dragon Blade – Ejder Kılıcı (2015) | IMDb: 6.0

Yönetmen: Daniel Lee

Süre: 1 saat 43 dk

John Cusack ve Jackie Chan’in kılıç dövüşünü izlemenin nasıl olacağını merak edenler için, işte “Dragon Blade”. Chan, ticaret ve seyahat rotasını kullanan farklı 36 ulus arasındaki barışı korumaya çalışan İpek Yolu Koruma Timi’nin kaptanı Huo An’ı oynuyor. Komutanı Huo An, tuzağa düşürülüp kaçırılır ve köleleştirilir.  Romalı general Lucius (Cusack), bir Roma konsülünün küçük oğlu Publius’u hain ağabeyi Tiberius’tan (Adrien Brody) korumaya çalışır. Kahraman ikili Batı Çölü’nde buluşur ve heyecan verici bir hikaye ortaya çıkar. 


32) Skiptrace – Toz Ol (2016) | IMDb: 5.7

Yönetmen: Renny Harlin

Süre: 1 saat 47 dk

Hong Konglu bir dedektif, Çinli bir suçluyla savaşmak için Amerikalı bir kumarbazla birlikte çalışır.

Hong Kong dedektifi Bennie Chan (Jackie Chan), Bennie!nin ortağı Yung’ı öldüren iş adamı Victor Wong’u yani suç patronu Matador’u takiptedir. Yung’un kızı Samantha’nın başı Wong’un suç örgütüyle belaya girdiğinde, Bennie Amerikalı bir dolandırıcı Connor Watts’ın izini sürmek zorunda kalır. Ancak, Bennie onu bulamadan önce Connor, kızını hamile bıraktığı için hesap vermek üzere bir Rus kral tarafından kaçırılır. Onu Sibirya’da kurtaran Bennie, Connor’ı Rusya’dan Hong Kong’a geri getirmek için zamana karşı yarışır. Ancak Connor, Bennie’nin pasaportunu çalıp onu yaktıktan sonra Moğolistan’ın bozkırlarından Kuzey Kore’ye kadar tehlikeli bir maceraya atılmak zorunda kalırlar.


33) The Foreigner – İntikam (2017) | IMDb: 7.0

Yönetmen: Martin Campbell

Süre: 1 saat 54 dk

Londralı iş adamı Quan (Jackie Chan), genç kızını bir terör eyleminde kaybetmiştir. Hem İngiliz hükümeti hem de Kuzey İrlanda Birinci Bakan Yardımcısı Liam Hennessy, terör eyleminin gerçek failleri konusunda anlaşılması zor açıklamalar yapar. Bombacıların isimlerini öğrenemeyen Quan, Belfast’a gider. Yakalanması zor katillerin kimliklerine dair ipuçları taşıyabilecek olan Bakan Yardımcısı’nın peşine düşer. Buna karşılık Hennessy, Quan’dan kurtulmak için bir peşine birini takar. Quan, teröristleri bulmak ve intikamını almak için yaptığı amansız arayışı sırasında bir kedi-fare oyununa girer.


34) Bleeding Steel (2017) | IMDb: 5.2

Yönetmen: Leo Zhang

Süre: 1 saat 50 dk

80’lerin tekno-bilimkurgu gerilim filmlerini anımsatan aksiyon dolu bu dramada Jackie Chan, modern Hong Kong’da bir polis müfettişi olan Lin rolünde. Lin, dengesiz, mekanik olarak geliştirilmiş bir kötü adamı takip ederken, bir genetikçinin kayıp biyo-kimyasal icadının kızına yerleştirildiğini keşfeder. Lin, genç bir bilgisayar korsanının yardımıyla, kızını biyoteknoloji mutantlatından korumaya çalışır.


35) Vanguard (2020) | IMDb: 4.7

Yönetmen: Stanley Tong

Süre: 1 saat 48 dk

Gizli bir güvenlik şirketinin üyeleri, bir muhasebeciyi dünyanın en ölümcül paralı asker örgütünden korumaya çalışır. Filmde Chan, silah ticaretiyle uğraşan iş adamı Qin Guoli (Jackson Lou) da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki VIP müşterilerine rakipsiz koruma sağlayan güvenlik ajansı Vanguard’ın patronu Tang Huangting’i oynuyor.

 

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi, Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/