Venom Nedir, Kimdir? Marvel Evreninde Venom’un Yeri

Yeni çıkan filmiyle (Venom: Zehirli Öfke) adından sıkça söz ettiren Venom filmi vizyondaki filmler arasında şüphesiz ki en iddialı olanı diyebiliriz.

Spider-Man (Örümcek Adam) sayesinde ismini duyduğumuz , milyonlarda insanın sevdiği kült bir karaktere yıllar önce dönüşmüştü. Öyle ki Örümcek Adam‘ın karşısında Venom‘u destekleyenlerin sayısı bir hayli fazladır desek yanlış söylemiş olmayız.

venom
Bugün Venom nedir, kimdir, nasıl bir karakterdir, filmi izlenmeli mi? gibi soruları cevapladım. Bu içerik hakkında karakter hakkında bütün bilgileri öğrenecek ve Venom’u çok daha yakından tanımış olacaksınız.

Venom Nedir?

Öncelikle söylemeliyiz ki bu karakter, Marvel çizgi romanlarında uzun süredir kendine yer bulabilen inanılmaz bir anti kahraman. Uzaydan gelmiş bir simbiyot, yani kendi yaşamını sürdürebilmesi için başka bir yaşam formuna ihtiyacı var.

Bir seride, Spiderman uzaydan gelen bu simbiyotu kazara üstüne bulaştırmıştı. Bunun sonucunda da kendisi daha karanlık bir karakter olmuştu. Yani bu canlı, içinde yaşadığı insanın zihniyle de oynamaya başlıyor. Psikolojik etkisinin yanında çok yüksek bir fiziksel güç sahibi yapıyor. Bir yandan çok büyük bir güç ama bir yandan da kontrolsüzlüğü beraberinden getiriyor.
Bunun farkında olan Spiderman (Örümcek Adam) kendisini ele geçirmeye başlayan simbiyottan kurtulur. Birtakım manyetik ses dalgalarına karşı aşırı duyarlı olan simbiyotik canlı, böylelikle yaşamak için başka bir yaşam formu bulmak üzere yola koyulur.

Eddie Brock ve Venom’un Tanışması

Spiderman ile yollarını ayıran bu canlı, Spiderman‘den bazı özelliklerini de alarak Eddie Brock adında genç ve hırslı bir muhabiri bulur. Peki Eddie Brock kimdir?

Eddie Brock, Peter Parker (Örümcek Adam) ile kanlı bıçaklı olan genç bir gazetecidir. Peter Parker yüzünden kovulan ve ona karşı nefret besleyen Eddie Brock Venom ile birleştiğinde Venom’un da Eddie’nin de öfkesi iyice artarak intikam ateşiyle yanıp tutuşur.

Tabii ki bu evrede Eddie Brock çok büyük psikolojik sorunlar yaşamaya başlar. Fiziksel olarak performansı çok yüksek olsa da, kendisi psikolojik olarak bir çöküntü yaşamaktadır.
Bunun sebebi zihninde kendisini özgür hissetmemesidir. İçindeki simbiyot sürekli kafasındaki bir ses olarak onunla beraber yaşadığı için Eddie bu durumdan zihinsel olarak çok büyük yaralar alır.
Özgür olarak hiçbir karar alamayan Eddie‘nin karşısında Venom gittikçe kontrolü eline almaya başlar. İşin aslı simbiyotlar’ın istediği tek şey tamamen kontrolü ele geçirebileceği bir bedene sahip olmak.

Bunun farkına yavaş yavaş varmaya başlayan Eddie bu durumu sorgulamaya başlar. Yaptığı şeyleri, iyi birisi mi kötü birisi mi olduğunu düşündükçe bir yandan sahip olmadığı zihninde Venom nüfuzunu gittikçe artırmaya devam eder.

Bu psikolojik savaşın ardından Eddie içinde bulanan simbiyotu kontrol etmeye başlar ve Spiderman’e de kimi zaman yardım etmeye devam eder.

Marvel Evreninde Simbiyotlar ve Venom

Simbiyot adı verilen tür Dünya’yı istila ettiğinden beri farklı yaşam formlarını arıyor. Yani aslında birçok simbiyotik karakter varken, bunlarden en bilineni bizim siyah kostümlü, uzun dilli arkadaşımız oldu. Onun yanında en çok bilinen karakter ise Carnage diyebiliriz.

Carnage da aynı şekilde Marvel’ın en çok bilinen ve vahşet dolu, katil anti kahramanlarından biri. Diğer anti kahramanlara bakacak olursak: Blade, Wolverine, Deadpool, Punisher, Ghost Rider da bu tür, tamamen beyaz ve tamamen iyiliği temsil etmeyen karakterler arasına giriyor. Onlar Spiderman, Iron Man, Captain America gibi karakterlerin tersine çok büyük prensiplere sahip değiller.
Karakter yapısı olarak da, her ne kadar korkunç bir görüntüye ve simsiyah bir görüntüye sahip olsa da Venom çocuksu bir ruha sahip diyebiliriz.

Aynı şekilde Eddie de mizah duygusu olan bir karakter. Aslında simbiyotik Marvel karakterlerinin çoğunda bir mizahi bakış açısı gözlemlenebilir. Bunun temel sebebi de DC Evreninden bildiğimiz Joker gibi psikopat kötü kahraman yaratma isteği ihtimaller arasında.


Venom: Zehirli Öfke Filmine Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

2018 yılında vizyona giren filme gitmeden önce karakteri iyice tanımak adına bu özete de bakabilirsiniz.

1) Venom normal bir kahraman gibi dost canlısı değildir. Vahşet uygulayabilir.
2) İçine girdiği kişinin duygularına ve fiziksel hareketlerini kişiye bağlı olarak kontrol edebilir.
3) İçinde bulunduğu yaşam formunu sömürür.
4) İçinde bulunduğu yaşam formunun özelliklerini ve sırlarını ele geçirebilir.
5) Çocuk ruhludur ve espri yapabilir.
6) Süper güçleri, Spiderman kadar çevik, çok kuvvetli ve dayanıklı.

This post is also available in: English

Kategoriler: Kültür, Sanat

Yorumlar (0) Yorum Yap

/