Bill Gates’ten Kış Aylarını Keyifle Geçirmenizi Sağlayacak 5 Kitap Önerisi

Arzu Dokuzoğlu

Arzu Dokuzoğlu

İTÜ-Kimya Müh.

Yılbaşı gecesi saat gece yarısına yaklaştığında tüm yılı gözden geçirmek, neler başardığımızı, nelere üzüldüğümüzü, nelere sevindiğimizi ve nelerle baş edebildiğimizi hatırlamak gerçekten çok keyifli. Aralık ayı, okuduğumuz tüm kitaplar da dahil olmak üzere on iki ay boyunca yaptığımız her şeyi düşünmemiz için harika bir zaman!

Bill Gates, hepimizin bildiği üzere bol bol kitap okuyan başarılı bir iş adamı. Devamlı okuduğu ve okuyacağı kitapları listeleyen Gates’in bizler için okumaktan zevk alacağımızı düşündüğü kitapların listesini hazırlamış:

1) An American Marriage – Tayari Jones

“Yanlış bir mahkumiyetin genç bir Afrikalı-Amerikalı çift üzerindeki etkilerinin hareketli bir tasviri.” -Barack Obama

Celestial ve Roy, yeni evli bir çifttir. Roy, genç bir yönetici, Celestial ise heyecan verici bir kariyerin eşiğindeki sanatçıdır. Bir gün, hayal bile edemeyecekleri bir olayla yıkılırlar. Roy işlemediği bir suçtan tutuklanır ve on iki yıl hapis cezasına mahkum edilir.
Yıkılan ve virane bir halde olan Celestial, aşkına bağlı kalmaya çalışırken teselliyi en yakın arkadaşı Andre’de bulur. Roy’un mahkumiyeti ise bir anda çıkan afla biter ve evine geri döner.
Hikaye anlatıcılığının şaheseri olan An American Marriage, aynı anda birbirine bağlanan ve kontrolleri dışındaki güçlerle ayrılan unutulmaz üç karakterin kalplerine ve zihinlerine doğru okuyucuyu derinlemesine bir yolculuğa çıkarır.

2) These Truths – Jill Lepore

Yıllardır Amerika’nın en iddialı gazetesi olan New Yorker’da yazarlık yapan ödüllü tarihçi Jill Lepore, Amerikan tarihinin güzelliği ve trajedisini, bölünmüş bir ulusun kökenini ve yükselişini anlatıyor.
ABD’nin bütün tarihini 800 sayfada anlatan Lepore, kitabında farklı bakış açılarına yer veriyor. Bill Gates’in dilinden:

“Şu ana kadar okuduğum Amerikan hikayelerinin en dürüst ve cesur ifadesi. ABD tarihi hakkında çok fazla şey okumuş olsanız bile bu kitaptan yeni bir şeyler öğreneceğinize eminim.”


3) Growth – Vaclav Smil

Bu büyülü kitapta Vaclav Smil, küçük organizmalardan imparatorlukların ve medeniyetlerin yörüngelerine kadar doğada ve toplumda büyümenin sistematik bir incelemesini sunar.

“Favori yazarlarımdan birinin büyüme konusunda yeni bir kitap üzerinde çalıştığını duyduğumda sabırsızlıkla beklemeye başladım. (İki yıl önce, bazı insanların bir sonraki Star Wars filmini bekledikleri gibi yeni Smil kitapları beklediğimi yazmıştım, bu ifademin arkasındayım.) Beni hayal kırıklığına uğratmadı. Her zamanki gibi, söylediği her şeye katılmasam da geçmişi belgeleyen ve büyük resmi gören iyi düşünürlerden biri.”


4) Prepared – Diane Tavenner

Her ebeveynin bildiği gibi, çocukları liseden sonra hayata hazırlamak uzun ve bazen zorlu bir yolculuktur. Ülkedeki en iyi performans gösteren okullardan bazılarından oluşan bir ağ yaratan Tavenner, bu sürecin nasıl mümkün olduğunca sorunsuz ve verimli hale getirileceğine dair yardımcı bir rehber hazırlar. Bu arada, çocuklara sadece koleje girmeleri için gerekenleri değil, aynı zamanda nasıl daha iyi bir hayat süreceklerini anlatır.

5) Why We Sleep – Matthew Walker

Uyku, yaşamımızın, sağlığımızın ve uzun ömürlü olmamızın en önemli parçalarından biridir ve yine de yirmi birinci yüzyıl toplumunda yıkıcı sonuçlara neden olarak ihmal edilmektedir: gelişmiş dünyadaki her büyük hastalık – Alzheimer, kanser, obezite, diyabet – Yetersiz uykunun neden olduğu hastalıklar.

Bir uzman tarafından yazılan türünün ilki olan bu kitapta Profesör Matthew Walker, uykunun neden önemli olduğunun gizemini çözmek için yirmi yıllık modern araştırmayı anlatıyor. Başlıca insan çalışmalarının yanı sıra, hayvanlar aleminin her yerinden yaratıklara kadar, REM uykusu sırasında gerçekte neler oladuğundan, kafein ve alkolün uykuyu nasıl etkilediğine ve uyku düzenimizin neden bir ömür boyu değiştiğine kadar her şeye değiniyor.

“Bu yıl insan davranışları hakkında birkaç harika kitap okudum ve bu en ilginç ve en derinlerinden biriydi. Herkes iyi bir gece uykusunun önemli olduğunu bilir – ama tam olarak iyi bir gece uykusu nasıl olur? Walker beni yatma alışkanlığımı değiştirme konusunda ikna etti. Yeni yıl kararınız 2020’de daha sağlıklı olmaksa, Walker’ın tavsiyesi başlamak için iyi bir noktadır.”


Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/