Star Wars : Episode IX Geliyor !

Mert Kuş

Mert Kuş

SDÜ - İnşaat Mühendisliği

Belki de şu an aktif olarak devam eden en büyük seri…

Star Wars‘ u duymayanınız yoktur herhalde. 7’den 70’e seyirci kitlesi olan ve sevenlerinin büyük bir aşkla bağlandığı bir seriden bahsediyoruz. 1977’de George Lucas tarafından yaratılan bu seri, bilim kurgu denilince akla gelen ilk serilerden biri olma özelliği taşıyor. Her güzel şeyin bir sonu var derler ve bu seri de bitiyor. Son üçlemenin en son filminin çekimleri tamamlandı. Çoğu kişiler tarafından eleştirilse de hala bağrımıza bastığımız bir üçleme geldi Disney tarafından. Son üçlemenin ilk filmi The Force Awakens , 17 Aralık 2015 tarihinde ülkemizde vizyona girdiğinde büyük bir sükse yaratmıştı. Fakat 13 Aralık 2017’de vizyona giren The Last Jedi filmi, yaptığı güzel hasılata rağmen çok fazla eleştiriye maruz kalmıştı. Bunun en büyük sebeplerinden biri de serinin ruhunun kaybolduğu söylentileriydi. Bu sebeple son film büyük bir önem taşıyor. Hem akılda kalan soru işaretlerini gidermesi hem de seyircinin gönlünü yeniden kazanması açısından çok önemli. İsmi henüz açıklanmayan film, Aralık 2019’da vizyona girmeyi bekliyor. Bu filmde generalimiz, prensesimiz Leia’ yı oynayan Carrie Fisher’ı, hayatta olmadığı için göremeyeceğiz. Disney ise CGI teknolojisini kullanmayacağını açıkladı ve Carrie Fisher’ın filmde olmayacağı kesinleşti. Henüz yayınlanan bir fragman yok ve neler olacağı merak konusu. En son filmde Direniş destekçilerinin kaçışını ve Luke’un ölümünü görmüştük. Büyük olasılıkla İlk Düzen ve Direniş arasında bir mücadele verilirken Rey’in de kimliğini bulmasını izleyeceğiz gibi duruyor. Bir yandan çok heyecanlıyız bir yandan da böyle bir seriye veda edeceğimiz için hüzünlüyüz. 

Peki Star Wars’u bu kadar ünlü yapan etkenler neler? Gelin hep beraber inceleyelim!
1) İYİ VE KÖTÜ ARASINDAKİ SAVAŞIN EN BÜYÜK ÖRNEKLERİNDEN BİRİ OLMASI

Bir galaksi düşünün ki savaş hiç bitmiyor. Sürekli iyi taraf ve kötü taraf arasında bir savaş var. İki taraf da Güç’ e (The Force) bağlı ve O’ndan enerji alarak faaliyetlerini gerçekleştiriyorlar. Bu Güç, görülmeyen fakat hissedilen, iletişim kurulan ve bütün her şeyi dengede tutan soyut bir varlık. Gücün hem karanlık hem de aydınlık tarafı var. Hangi tarafta olacağınıza siz karar veriyorsunuz. Aydınlık tarafta olup bir Jedi Şövalyesi mi yoksa karanlık tarafta olup bir Sith Lord’u mu olacaksınız? Çoğu bilim kurgu, savaş veya süper kahraman filmlerinde kötülerin bir amacı var ve amaç uğruna kötülük yapıyorlar ve bazılarını düşününce hak verip o kötülere ” Gri Karakter ” diyebiliriz. Fakat bu galakside saf kötülük var ve karanlık tarafta iseniz saf kötülüğü seçmiş olursunuz. Bu da Star Wars’u diğer serilerden ayıran en önemli özelliklerden diyebiliriz.

2) HER YAŞTAN KESİME HİTAP ETMESİ

Star Wars, genelde gençler tarafından sevildiği düşünülse de orta yaş ve üzeri kesim tarafından da beğeniyle takip edilmekte. 1977’de çıkan “A New Hope” filmiyle başlayan seri, bir nesle çocukluktan yetişkinliğe kadar eşlik etmiştir. Her yaş kesimine hitap eden bir seri çok zor olduğu için bu da Star Wars’un ne kadar değerli bir yapım olduğunu gösteriyor.

3) FİLM SIRALAMASININ ALIŞILMIŞIN DIŞINDA OLMASI

Çoğu film serileri, hikayenin en başından itibaren başlar ve kronolojik olarak devam eder. Fakat George Lucas’ın 6 filmlik serisinde ilk olarak 4. film yayınlanmıştır. Bunun sebebi ise; George Lucas, seriyi yarattığında 20th Century Fox’a götürmüştür fakat Fox, 6 filmlik bir serinin çok riskli olacağını ve sadece 3 filmi çekebileceğini söylemiştir. Bunun üzerine ise son 3 filmi çekmeye karar vermiştir. Fakat 1999 yılında serinin hikaye sıralamasına göre ilk filmi vizyona girmiştir. Bunu takip eden 2 film daha çekilerek 6 filmlik seri tamamlanmıştır. 1999 yılında başlayan üçlemeyi daha sonra izlerseniz çok önemli twistleri yakalayabilirsiniz ve bu da size keyifli anlar yaşatıyor. Sonuçta zaten insanlar ilk olarak sinemalarda ilk üçlemeyi izleyip daha sonra diğerini izlediler. Bu da ayrı bir heyecan katıyor… 
4) DERS NİTELİĞİNDE OLAYLARIN VE KARAKTERLERİN OLMASI

Bu seride yaşanan her olaydan kendinize çıkaracak dersler bulabiliyorsunuz. Özellikle Master Yoda’nın efsane olan sözleri tek başına ders niteliğinde. Doğru zannettiğimiz düşüncelerin aslında yanlış olduğunu fark etmemizi sağlayan bakış açılarını, kim olursak olalım – Darth Vader olsak bile- içimizde mutlaka aydınlık bir tarafın olduğu, dostlarını asla yalnız bırakmaman gerektiğini ve kibre kapılırsak neler olabileceği gibi birçok hayatın içinden olayları bizlere sunuyor. Kim Master Yoda’nın bir öğrencisi olup hayata farklı açıdan bakmak istemez ki ?
Verdiği dersler, yaşattığı heyecanlar ve daha niceleri… Böyle bir seriye tanık olduğumuz için çok şanslıyız. Teşekkürler George Lucas!
Güç sizinle olsun…
Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/