Beethoven Kimdir? Beethoven’ın Hayatı Hakkında Hap Niteliğinde Bilgiler

Bugüne kadar yaşamış en büyük bestecilerden biri olarak kabul gören Ludwig van Beethoven, 1770 yılının aralık ayında Almanya’nın Bonn kentinde dünyaya gelmiştir. Dünyaca ünlü besteci, yaşadığı hayat boyunca onlarca nadide eser bırakmış ve yüzyıllar sonra bile adından söz ettirmeye devam etmiştir.

Bu yazımızda Ludwig van Beethoven’in hayatı ve eserleri hakkında bilgilerin listesini hazırladık.


1) 17 Aralık 1770 yılında dünyaya gelen Beethoven, 26 Mart 1827 tarihinde vefat etmiştir.

beethoven

Almanya’nın Bonn şehrinde doğan ünlü bestecinin, çok küçük yaşlarından itibaren müziğe ilgisi vardı. Bu yeteneği ilk müzik öğretmeni olan babası tarafından keşfedilmiştir.


2) Beethoven’ın dünyaya gelen 6 kardeşi vardır. Fakat bu 7 kardeşten yalnızca 3’ü hayatta kalabilmiştir.

Babası Hohann van Beethoven ile annesi Maria Magdalena Keverich’in Bonn’da yaptıkları evlilikten dünyaya gelen 7 çocuğun yalnızca 3 tanesi yaşama tutunabilmiştir. Beethoven, bu kardeşlerin en büyüğüdür.


3) Hayatı boyunca 9 senfoni, 32 piyano sonatı, 5 piyano konçertosu, 16 yaylı dörtlüsü bestelemiştir. Bunların yanı sıra yazmış olduğu tek bir opera vardır: “Fidelio”.

beethoven

Yeteneği babası tarafından keşfedilen Beethoven, daha sonra orkestra şefi ve besteci “Christian Gottlob Neefe” ile çalışmalarını devam ettirmiştir. 

21 yaşında Viyana‘ya yerleşmiş ve virtüöz piyanist olarak ünlenmeye başlamıştır. Ölene dek yaşamını Viyana’da sürdüren ünlü besteci, yirmili yaşlarının sonuna doğru işitme sorunları yaşamaya başlamıştır.


4) Viyana’ya henüz yerleşmeden önce, 17 yaşındaki ilk ziyaretinde Ludwig van Beethoven, Mozart için konser vermiştir.

beethoven

O dönemlerde Viyana’nın en büyük bestecisi olarak bilinen Mozart, çoğu zaman hiç kimseden etkilenmedi. Akranlarından ya da akranlarının çok ilerisinde olan genç yetenekler, Mozart için yeterli değildi. Fakat o konserde Mozart’ın Beethoven için vurgulu bir şekilde: “Bu adamı aklınıza yazın; dünyada kendine bir ad yapacak!” dediği bilinmektedir.


5) Beethoven’ın erken yaşta başlayan işitme sorunları, ömrünün sonuna doğru neredeyse tamamen sağırlığa varmıştır.

İşitme problemlerinin kendisini fazlaca hissettirdiği dönemde, 41 yaşında orkestra şefliğini ve verdiği halka açık konserlerini bırakmıştır. Fakat beste yapmaya devam etmiştir. Nitekim zamanın ötesindeki eserlerini hayatının son 15 senesinde bestelemiştir.


6) İşitme problemlerinin yanı sıra Beethoven, ömrü boyunca her zaman hastaydı.

Modern tıbbın olmadığı dönemlerde yaşayan Beethoven, kolit, romatizma, tifüs, romatizmaya bağlı ateş, cilt problemleri, apseler, enfeksiyonlar, sarılık, kronik hepatit, karaciğer sirozu gibi birçok hastalıkla baş etmeye çalışmıştır.

Tüm bunların yanında neredeyse hayatının yarısını etkileyen sağırlığının, çocuk çağı hastalığından kaynaklandığı bilinmektedir.


7) Yaşamına onlarca benzersiz eser sığdıran Beethoven, 56 yaşında siroz hastalığı nedeniyle vefat etmiştir.

Dünyaca tanınan biri haline gelen Beethoven, siroz hastalığı sebebiyle 1827 yılında vefat etmiştir. Cenazesine yaklaşık otuz bin kişinin katıldığı tahmin edilmektedir.


8) Ludwig van Beethoven’ın doğduğu ev ise günümüzde müzeye dönüştürülmüştür.


Beethoven’ın birbirinden muhteşem, ruhu dinlendiren eserlerini siz de dinlemek istiyorsanız:

This post is also available in: English

Kategoriler: Kültür, Sanat

Yorumlar (0) Yorum Yap

/