Harry Potter’dan Öğrenilmesi Gereken 5 Liderlik Özelliği

Hatice Dirgen

Hatice Dirgen

Editör @ceotudent

Biz de her Potterhead gibi 11’li yaşlarımızda Hogwarts mektubumuzun gelmesini beklerken Bay Potter geleceğin liderlerine bir ışık olmuş da fark etmemişiz meğer. Biz de düşündük ki bu ışığı şimdi birlikte yakalım. Lumos!

1) Merhamet

Büyücü dünyasının en merhametsiz lordu tarafından öldürülmeye çalışılmış ve annesinin ona olan sevgisiyle hayata tutunmuş Harry Potter’ın en güçlü özelliklerinden biridir hiç süphesiz. Bir lider takım arkadaşlarına gösterdiği hatta gerektiğinde işini engellemek için her çabayı sarfeden insana bile şartlar olumlu geliştiğinde merhamet  gösterdiği takdirde örnek alınacak insandır.


2) Alçak Gönüllülük

Zümrüdüanka Yoldaşlığı filmine bir flashbackle döndüğümüz zaman Dumbledore’un Ordusu’nun kurulma aşamasında tüm arkadaşları Harry’nin yaptıklarını ardı ardına sıralarken Bay Potter’ın sözü alıp hepsini tek başına değil yardım alarak yaptığını söylemesi alçakgönüllülük göstergesinin ta kendisi! Şüphesiz ki bu da aslında bir liderde bulunması gereken en önemli özellik olarak görülebilir. Çünkü sizin bu yanınız takım arkadaşlarınızla daha rahat iletişim kurabilmenize ve birlikte çok daha yüksek ve güzel yerlere ulaşabilmenize atılacak ilk adımlardan biridir.


3) Cesaret

Bu lafımız girişimci liderlere! Potter’ın sevdiklerinden kendisinden topladığı cesaret olmasaydı Voldemort’un kül olup uçuşunu görebilir miydik hiç? Peki siz? Bir girişimcinin kanında bulunması gereken yegane elementtir cesaret. Siz cesur olursanız takım arkadaşlarınız sizi takip etmek için daha da istekle çalışacaklardır eminiz.


4) Saygıdeğer Olmak

Eğer Harry Potter tüm bu özellikleriyle kendine saygı değer olma yetisini kazandırmamış olsaydı binlerce insanı gözü kapalı birlik olmaya, kötülükle beraber savaşmaya ikna edebilir miydi? Biz hiç sanmıyoruz. Eğer siz de Bay Potter gibi bir liderseniz, ekibinizle beraber her gün başka bir yenilikle uyanacak, başarı ise siz koşmadan zaten sizin ayağınıza gelecektir.


5) Bencillikten Uzak Olmak

Voldemort büyük bir büyücüydü, hem de çok büyük. Fakat Harry Potter’ı ondan daha büyük yapan bir şey vardı ki o da bencil olmamak. Onun için “Ben yaparım, ben kazanırım” mantığı değil, “Bunu biz beraber başardık!” olgusu vardı. Bu yüzden iyi bir lider olabilmek için kendinizle ekibiniz bir bütün olarak görebilmek “BİZ” olabilmek kilit noktadır.


Kısacası, Sevgili Potter hiç bir zaman kimseye patronluk etmemiş, her zaman örnek alınası bir lider olmuş. Eğer patronla lider arasındaki bu farklar neler ki? diye merak ediyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.

facebook-paylas2  new-twitter-paylas2

Kategoriler: İş, Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/