Sinema Tarihine Adını Altın Harflerle Yazdırmış Sinemanın 15 Alfa Kadını

Sinema tarihine baktığımızda adını duyurmuş ve efsane olmuş birçok kadınla karşılaşırız. Onlar güçlü duruşları ve sarsılmaz disiplinleriyle sinemanın efsane kadınları arasına girmiştir.
Geçmişten günümüze ikonlaşmış sinemanın 15 alfa kadını:

1) Brigitte Bardot

Hollywood’un en güzel yıldızlarından, sade ve anlamlı bir yüz ifadesiyle ışıldayan, bir dönemin en çok konuşulan kadın oyuncusu Brigitte Bardot, sinema dünyasında dişiliğin sembolü oldu.

2) Audrey Hepburn

Bir dönemin efsanesi, yönetmenlerin kapısında yattığı, masumiyet ve zarafetin simgesi Audrey Hepburn. Adı hep Hollywood’un en olağanüstü kadınlarından biri olarak anılacak.

3) Jean Seberg

Fransız yeni dalga sinemasının kısacık saçlı güzel kadını, “Serseri Aşıklar”ın Patricia’sı, Hollywood’un en çekici aktristi Jean Seberg’i yazmazsak bu liste eksik kalırdı.

4) Elizabeth Taylor

Hollywood’un altın çağının son divası, “menekşe gözlü” lakabının sahibi, aktris Elizabeth Taylor, daha 30 yaşındayken bir sinema ikonu olmayı başardı.

5) Sophia Loren

İtalyanların en az makarna ve pizza kadar ünlü ismi Sophia Loren. Güzelliği ile herkesi kendine hep hayran bıraktı.

6) Carrie Fisher

Carrie Fisher, kült statüsüne 1977’de henüz 19 yaşındayken rol alma şansına eriştiği, “Star Wars” serisinin Prenses Leia’sı olarak girdi hayatımıza. Canlandırdığı karakter kısa sürede popüler kültür ikonuna dönüştü. Ne yazık ki 2017 yılında aramızdan ayrıldı.

7) Charlize Theron

Güzelliğini Oscar’la taçlandıran hem komik hem güzel aktris, oyunculuğuyla da daha çok konuşulacağa benziyor.

8) Uma Thurman

Sinema dünyasına 17 yaşında, sinemaseverlerin hayatına ise Quentin Tarantino’nun yönetmenliğini üstlendiği “Ucuz Roman” ve “Kill Bill”le girdi. Gizemli güzelliğiyle öne çıkan aktristin oyunculuk yeteneği ayrı bir yazı konusu olur.

9) Monica Bellucci

Monica Belluci, avukat olmaya niyet edip milyonların sevgilisi oldu. Güzelliği, zarafeti, stili ve başarısıyla şapka çıkartılacak kadınlardan.Kariyerine küçük rollerle başlayıp emin adımlarla zirveye çıktı. “En Güzel Kadınlar” listelerinin değişmeyen ismi, mütevazılığıyla da örnek oluyor.

10) Meryl Streep

Sinemanın vazgeçilmeyen yüzü, Hollywood’un en güçlü kadınlarından biri şüphesiz ki Meryl Streep. Üç Oscar ödüllü oyuncu, hala yönetmenlerin vazgeçemediği karakter oyuncularının başında geliyor.

11) Penelope Cruz

İspanya’nın efsane yönetmeni Pedro Almodóvar’ın vazgeçilmezi, güzelliği ve oyunculuğuyla unutlmaz olmuş bir isim Penelope Cruz.

12) Türkan Şoray

Türk sinemasının sultanı, Yeşilçam’ın medar-ı iftiharı olarak gösterilen; Beyazperdedeki enerjisiyle, 50 yıllık sinema yaşantısında yarattığı etki, sinemaseverleri öyle bir etkiledi ki sinemamızın en etkili miti haline geldi.

13) Hale Soygazi

1972 yılında önce Türkiye sonra Avrupa güzeli seçildi. Manken olarak girdiği sinema dünyasında yeteneğiyle var oldu. Girdiği her rolün altından kalktı. Akıllarda Türk sinemasının uzun sarı saçlı yıldızı olarak kalacak.

14) Müjde Ar

Türk sinemasında kadın temsilini konuşacaksak onun adını en ön sıralardan birine yazmalıyız. Türk sinemasının özgür kadını Müjde Ar, Yeşilçam filmlerinde kadını cinsel nesne olmaktan çıkararak, bu yöndeki değişimin öncüsü oldu. Ah Belinda filmi bunun en büyük örneği.

15) Fatma Girik

Osman Seden’in “Bundan bir şey olmaz.” diyerek azarladığı o kız, Türk sinemasının mavi gözlü efsanesi oldu. Sözünü hiç esirgemeyen aktris, Yeşilçam dendi mi akla gelen ilk yıldızlardan.
Kategoriler: Kültür, Sanat

Yorumlar (0) Yorum Yap

/