Pangolinler: Karıncayiyen Olarak Bilinen Bir Garip Memeli

Pangolinler

Pangolinler

Pangolinler ilk bakışta bir sürüngen gibi görünüyor. Fakat birçoğumuz onların sürüngen olduğunu düşünse de onlar aslında memelidir. Pullarla kaplı tek memeli türüdür ve bu pulları kendilerini vahşi doğada yırtıcılardan korumak için kullanırlar. Pangolinler tehdit altında olduğunda hemen sıkı bir top gibi kıvrılırlar. Ayrıca, bu tür kendilerini savunmak için keskin kuyruklarını kullanmaktadır.

Afrika’da bulunan dört tür: Kara karınlı pangolin (Phataginus tetradactyla), Ak karınlı pangolin (Phataginus tricuspis), Dev Yer pangolin (Smutsia gigantea) ve Temminck’in Yer pangolini (Smutsia temminckii).

Asya’da bulunan dört tür: Hint pangolini (Manis crassicaudata), Filipin pangolini (Manis culionensis), Sunda pangolin (Manis javanica) ve Çin pangolini (Manis pentadactyla).


Pangolinler Ne Yer?

pangolin

Pangolinler karıncaları, termitleri ve larvaları yerler. Genellikle “pullu karıncayiyen” olarak bilinirler. Dişleri olmadığı için pangolinler yiyecekleri yapışkan dilleriyle toplarlar. Pangolinlerin diller bazen kendi vücutlarından daha uzun olabilir.

Karıncaları ve termitleri avlayan yırtıcı hayvanlar olarak pangolinler özel bir diyete sahiptir ve böcek popülasyonlarının düzenlenmesinde önemli bir ekolojik rol oynamaktadırlar. Yetişkin bir pangolinin yılda 70 milyondan fazla böcek tüketebileceği ve orman termitlerinin kontrolü üzerinde önemli bir etkisi olduğu tahmin edilmektedir.


Pangolinler En Çok Ticareti Yapılan Memelilerden Biri Midir?

Pangolin

Kesinlikle Asya’da ve giderek artan bir şekilde Afrika’da en çok ticareti yapılan memelilerden biridir. Pangolinler, Çin ve Vietnam gibi ülkelerde yüksek talep görmektedir.

Geleneksel tıpta ve halk ilaçlarında pangolin pulları kullanılmaktadır. Sekiz pangolin türünün tamamı ulusal ve uluslararası yasalarla korunmaktadır. Ancak pangolinlerin uluslararası yasa dışı ticareti hâlâ artarak devam etmektedir.

2011 ve 2013 yılları arasında bildirilen vakalara göre, ticaretin yalnızca görünen kısmını temsil eden tahmini 116.990-233.980 pangolin öldürülmüştür. Uzmanlar, yasadışı vahşi yaşam ticaretinde pangolinlerin gerçek hacminin yüzde 10’u kadar küçük bir ele geçirme vakasını temsil ettiğine inanmaktadır.


Nasıl Korunuyorlar?

Pangolinler

Sekiz pangolin türünün tümü ulusal ve uluslararası yasalarla korunmaktadır. Türlerde, ikisi IUCN Kırmızı Tehdit Altındaki Türler Listesi’nde Kritik Tehlike Altında olarak listelenmiştir. Haziran 2020’de Çin, yerli Çin Pangolini (Manis pentadactyla) için korumayı en üst düzeye çıkarmıştır. Bu türlerin ülke içinde tüketilmesine neden olan önemli bir boşluğu kapatmıştır.

Ek olarak, hükümet artık geleneksel tıpta pangolin pullarının kullanılmasına izin vermemektedir. 2019’da tahminen 195.000 pangolinin yalnızca pulları için satıldığı göz önüne alındığında büyük bir kazancı engellemiştir.

Kaynak: 1


Hayvanlar İle İlgili Bilgiler: Hayvanlar Aleminin Bilinmeyenleri

This post is also available in: English

Kategoriler: Bilim, Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/