Hayvanlar İle İlgili Bilgiler: Hayvanlar Aleminin Bilinmeyenleri

Hayvanlar alemi ucu bucağı olmayan farklı bir dünya. Birbirinden farklı görüntüde, türde hayvanlar var. Bunların kimisi bizimle birlikte yaşayabiliyorken kimisi kendi doğal ortamında çok daha mutlu. Fakat hepsinin birbirinden değişik özellikleri keşfedildikçe bilmeyenler şaşkına dönüyor. Hayvanlar ile ilgili ilginç bilgiler listemize devekuşları ile başlıyoruz.


1) Devekuşlarının hızlı koştuğu herkes tarafından bilinir. Ama erkek devekuşlarının bir aslan gibi kükreyebildiklerini biliyor muydunuz?

devekuşu


2) Güzellikleri ve asillikleriyle nam salan kelebekler, ayaklarıyla tat alırlar!

hayvanlar


3) Dünya üzerinde doğum yapabilen tek erkek canlı olan denizatlarının hayatları boyunca sadece bir tane eşleri olur.

hayvanlar ile ilgili ilginç bilgiler


4) Erkek imparator penguenler yaklaşık olarak iki ay boyunca dişi penguenin yemek getirmesini beklerken hiçbir şey yemeden hayatta kalabilirler.

hayvanlar hakkında bilgi

Bu 2 ay boyunca dişi penguen ise yapacağı her avlanma için neredeyse 80 km yol kat eder. Avlanmayı ve avlanma sonunda dönmeyi başarabilirse; bu süre sonunda tıka basa dolu bir mide ile yeni doğan yavrusuna döner.


5) İnekler “hırdavat hastalığı” ile baş etmeyi bilen besili mıknatıslardır. Midelerinde ömürleri boyunca bir mıknatısla yaşamak zorunda kalırlar.

Hayvanlar ile ilgili ilginç bilgiler listemizde oldukça dikkat çekici bir madde.

Yukarıda bahsedilen “hırdavat hastalığı” düzenli olarak inek gibi besi hayvanlarının yuttukları kablo, zımba telleri ve çivilerin neden olduğu hasara denmektedir. 


6) Rakunların elleri inanılmaz derecede hassastır. Hayvan yiyecekleri tespit etmek ve kalitesini anlamak için görme ya da koklama duyularına kıyasla ellerini daha fazla kullanırlar.

rakun


7) Eşekler, fillere benzer şekilde, iletişim kurmak ve serinlemek için kulaklarını kullanırlar. Eşeklerin kulakları, atlarınkinden çok daha uzundur.

ilginç bilgiler-eşek


8) Çıplak köstebek fareleri acı hissetme duyusundan yoksundur.

“P Maddesi” adı verilen nöro iletken kimyasalları yoktur. Bu durum muhtemelen zehirlilik seviyesindeki havasız yuvalarında yaşayabilmeleri için geçirdikleri bir evrimin sonucudur. Hayvanlar ile ilgili en ilginç bilgiler listesinde neredeyse başı çekecek bilgi!


9) Akreplerin inanılmaz derecede dayanıklı hayvanlar oldukları bilinmektedir. Hatta öyle ki bilim insanlarının bulduğu donmuş bir akrebin buzu çözüldükten sonra tekrar hareket edebilmeye başlamış olduğu kayıtlara geçmiştir.

akrep

Spring peeper kurbağalarının da kış uykusunda benzer bir dirençleri vardır. Bu tür kurbağalar, vücudunun çoğunun donmasına bilerek izin verirler ve buna rağmen sonradan hayatta kalabilirler.


10) Pek çok memeli kendi dışkısını ya da yavrusununkini yer. Fakat sadece koalalar yavrularını bununla besler. Ayrıca koalalar hayatları boyunca neredeyse hiçbir zaman suya ihtiyaç duymazlar.

koala

“Koala” Dharuk dilinde susuz anlamına gelmektedir.


11) Koyunlar kendi kendilerinin doktorlarıdır. Hastalandıklarında ya da rahatsızlık hissettiklerinde kendileri için en uygun olan bitki ve otları seçerek bulur ve afiyetle tüketirler.

hayvanlar ile ilgili bilgi


12) Penguenler diğer çoğu kuştan daha yoğun bir tüy tabakasına sahiptir. Su geçirmezlik sağlayan bu tüy tabakasında 6 santimetrekareye 70 tüy düşer. Siyah beyaz renkli yapıları, tıpkı balıklarda olduğu gibi, hem aşağıdan hem de yukarıdan bakıldığında görülmelerine engel olmaktadır.

penguen


13) Köpek balıkları neredeyse 100 litre su içerisinde bile bir damla kanı fark edebilecek kadar hassastırlar. Ayrıca 5 km uzaktan yalnızca bir kandamlasını bile hissedebilirler.

hayvanlar hakkında bilgi


14) Kemirgenler dendiğinde akla ilk gelen hayvanlardan olan kunduzların dişlerinin uzaması hiçbir zaman durmaz. Dişlerinin çok uzamasını engellemek için durmadan ağaç dallarını ve gövdelerini kemirirler. Böylece dişlerini törpüleyerek uzunluğunu dengede tutarlar.

hayvanlar ile ilgili ilginç bilgiler

Ayrıca kunduzların ön dişleri kırmızı renktedir.


15) Alpheidae karidesi, en gürültücü hayvan olarak da bilinir. Bir kıskacı diğerinden daha büyüktür ve daha büyük olanı kullanarak suyu neredeyse 100 km hızla iter. Bu hareketi ile 200 desibellik ses meydana getirir. Bu şiddet, kurbanını şaşkına çevirir ve öldürür.


16) Kutup ayılarının derileri, güneş ışınlarını daha iyi emebilmesi için siyahtır.


17) Karıncayiyenler, bir günde yaklaşık 35 bin karınca tüketirler!

karıncayiyen


18) Üç tırnaklı tembel hayvanlar, o kadar miskinlerdir ki günün neredeyse 20 saatini uyuyarak geçirirler. Hatta o kadar hareketsizlerdir ki, sırtlarında yosunlar büyür.

hayvanlar ile ilgili ilginç bilgiler


19) Kurtlar, günde 9 kg et tüketir!


20) Keçi ve koyunların gözbebekleri dikdörtgen şeklindedir. Bu durum onlara 360 derecelik görüş açısı avantajı sağlar.

hayvanlar ile ilgili ilginç bilgiler


21) Tarantulalar avlarını içerler! Salgıladıkları sindirim enzimleri sayesinde avlarını sıvılaştırırlar ve bu şekilde onları yemek yerine içerler.


22) Kaplanların çizgileri insanların parmak izi gibidir. Hepsininki birbirinden farklı ve karakteristiktir.

hayvanlar ile ilgili ilginç bilgiler

Köpeklerin de aynı şekilde burun izleri eşsizdir. Her köpeğin burun izi birbirinden farklıdır.


23) Hint devi sincabı, bildiğimiz sincapların aksine rengârenk tüylere sahiptir. Bu muhteşem güzelliğin boyu 90 cm’ye kadar uzayabilmektedir.


24) Su geyikleri, vampir dişlerine sahiptir.

hayvanlar hakkında


25) Sakallı akbabalar, makyaj yaparlar. Doğada makyaj yapan tek hayvanlar olarak bilinen bu tür bilinçli olarak beyaz tüylerini kırmızı renkli çamurla boyarlar.

hayvanlar ile ilgili ilginç bilgiler


26) Domuzların fiziksel özellikleri, onların gökyüzüne bakmalarını imkansız hale getirmektedir.


27) Timsahlar, dil çıkartamazlar.


28) Gentoo penguenleri, tıpkı insanlar gibi eşlerine “taş” ile evlilik teklifi ederler. Birisi çakıl taşı ile tabii.

hayvanlar ile ilgili ilginç bilgiler


29) Dünyada yalnızca 33 farklı kedi cinsinden türemiş “500 milyonun” üzerinde kedi bulunmaktadır.


30) Pandaların uyumak için belirledikleri herhangi bir kriter yoktur. Uykuları geldiği yerde, geldiği gibi uyuyabilirler.

hayvanlar ile ilgili ilginç bilgiler


Hayvanlar ile ilgili bilgilere ilgi duyuyorsanız, “Neler vardır kim bilir? E, öğrenmek de gerek!” diyorsanız. Size bir kitap önerimiz var!

Cahillikler Kitabı 2 – Hayvanlar Alemi


 

 

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/