Benjamin Franklin: Amerika’nın Kurucu Babası

Benjamin Franklin 18 Ekim 1706 tarihinde dünyaya gelir. Amerika’nın Kurucu Babası olarak anılmasının yanı sıra buluşları ve bilimsel çalışmaları ile de adından sık sık söz ettirir. Tarihe adını altın harflerle yazdıran kişilerden biri olan Benjamin Franklin’in hayatına gelin birlikte bakalım:


Benjamin Franklin’in Yaşam Öyküsü

benjamin franklin

Benjamin Franklin, mum ve sabun imalatçısı bir ailenin 10. çocuğu olarak dünyaya gelir. Toplam 16 kardeşi olan Franklin henüz 10 yaşındayken okulu bırakır. Ağabeyi James’in yönettiği liberal bir gazetenin yayınlandığı basımevinde çalışmaya başlar. Burada edebiyatla ilgilenmeye başlayan Benjamin Franklin baskıcılık mesleğini de öğrenmeye başlar. Kendini geliştirdikten sonra 1730 yılında bir basımevi kurar. Bu basımevinde Poor Richard’s Almanac’ı (Fakir Richard’ın Almanak’ı) yayınlamaya başlar. 

İşleri yolunda giden Franklin bir sigorta şirketi kurar ve basımevi sayısını arttırır. 1736 yılında ise ilk gönüllü itfaiye şirketini kurarak Amerika tarihinde adından söz ettirmeye başlar. Her şey yolunda giderken politikayla ilgilenmeye başlar. Kamu işlerinde var olan aksaklıklar ve eksiklikler üzerine kafa yorar.

Gündemle ve kamu işleriyle ilgilenmeye başlayan Benjamin Franklin, 1750 yılında Pensilvanya meclisine seçilerek düşüncelerini mecliste dile getirmeye başlar. Mecliste ilgilendiği ilk şey arazi vergisine karşı gelen büyük aileler olur. Basımevleriyle ün kazanan Franklin aynı zamanda İngiliz Amerikası postalarının genel müdürlüğüne getirilir. 

uçurtma

Politika ve yayıncılığın dışında Franklin’in ilgisini çeken şeylerden birisi de elektrik idi. Benjamin Franklin, elektrik yüklerindeki artı ve eksi uçları keşfederek bilim dünyası için büyük bir gelişmeye öncü olur. Elektrik üzerine daha fazla çalışmaya başlayan Franklin uçurtma uçururken şimşeğin elektriksel bir olay olduğunu bulur. Ardından yapmaya devam ettiği deneylerden birinde iki çalışanı elektrik yüzünden vefat etse de vazgeçmeyen Franklin, paratoneri ortaya çıkarır.

İsmi her yerde duyulmaya başlanan Franklin 1977’de bambaşka bir görev üstlenir. Kuzey Amerika’da yaşayan sömürgelerin şikayetlerini Londra’ya iletmeye başlar. 1765 yılında ise William Grenville’ye damga resmi kanuna karşı olan itirazları iletir. Massaschusetts Valisi Hutchinson’un sömürge halkı için yazdığı hakaretler ve aşağılamalarla dolu mektubu ele geçiren Franklin bu mektubu yayınlar. Bunun üzerine sömürge halkı Franklin’e daha çok güvenir ve Franklin’in itibarı artar.


Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi

benjamin franklin

Amerikan Kongresi’ne milletvekili olarak seçildikten sonra 1776 yılında Thomas Jefferson ve John Adams ile el ele vererek Bağımsızlık Bildirgesi’ni hazırlar. 2 Temmuz 1776 tarihinde onaylanıp 4 Temmuz 1776’da ilan edilen bildirgeyle 13 koloni Büyük Britanya Krallığı’ndan ayrılarak bağımsızlığını ilan eder. Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’nin ilanın ardından 4 Temmuz Amerika Birleşik Devletleri’nde Bağımsızlık Günü olarak ilan edilir ve her sene kutlanır.

1775-1783 yılları arasında devam eden Amerikan Bağımsızlık Savaşı sona erdiğinde İngiltere ile barış görüşmelerini sürdürecek olan sayılı diplomattan birisi olarak Benjamin Franklin seçilir. İngiltere’de barış anlaşmasının imzalanması için çalışan Franklin, iki ülkenin de barış anlaşmasını imzalaması üzerine 1785’te ülkesine döner. Ülkesine döndüğünde Philadelphia Anayasa Kurultayı’nda çalışmalara başlar.


Ölümü

benjamin franklin

Benjamin Franklin 17 Nisan 1790 tarihinde hayata gözlerini yumar. Doktoru olan John Jones Franklin’in ölümünün solunum darlığı olduğunu açıklar. Franklin ölmeden önce bıraktığı vasiyetinde Boston ve Philadelphia şehirlerinde biriktirmiş olduğu biner poundun faize bırakılmasını söyler. Vasiyetine göre faize bırakılan bu paralara 200 yıl boyunca dokunulmayacaktır.

 

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Kültür, Tarih

Yorumlar (0) Yorum Yap

/