Sürükleyici Kitaplar: Elinizden Bırakmak İstemeyeceğiniz Başyapıtlar

Sürükleyici kitaplar ile saatler geçirmeye hazır mısınız? Elinize aldığınızda bırakmak istemeyeceğiniz, kendinizi hikayesine kaptıracağını sürükleyici kitapları sizin için derledik. İyi okumalar dileriz.


1) Guguk Kuşu –  Ken Kesey

sürükleyici kitaplar

Ünlü yazar Ken Kesey’in unutulmaz eserlerinden birisi olan Guguk Kuşu, sürekleyici kitaplar arasında yerini alır. Başkaldırmak bazen zorlu olsa da sonucunda istediğiniz şeye kavuşmak veya “En azından denedim.” demek iyi gelecektir. Guguk Kuşu birbirinden harika başkaldırı hikayeleri ile dolu. Bir akıl hastanesinde başlayan hikayede akıl hastanesinde kalan mahkumların sorgulaması ile her şey farklılaşıyor.

Neden dayatılan kurallara uymak zorundalar? Bir düzen var ancak sürekli baskıyla yürütülen bir düzen. Bu düzeni, dayatılan kuralları ve yaşam koşullarını sorgulamaya başlayan mahkumlar bir değişimin öncüsü oluyorlar. Güçlü zayıfı yener düşüncesini benimsemek hayatınızı tek düze ve itaatkar bir şekilde yaşamanıza sebep olacaktır. Bazen gücünüzün farkına varmak için sorgulamalı ve denemelisiniz.


2) Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

sürükleyici kitaplar

Amerika tarihi boyunca siyahilere uygulanan ırkçı yaklaşımlar sebebiyle binlerce insanın hayatı etkilendi. Atticus Finch, yaşadığı kasabada asılsız bir suçla yargılanan bir zencinin avukatlığını üstlenir. Ancak bu oldukça zorlu bir görevdir. Bu görevden dolayı etrafındaki çoğu kişi ona sırtını döner.

Toplum tarafından dışlanmak gerçekten kötü bir şey midir? Bazen savunduğun düşüncenin peşinden gitmek yalnız olmamaktan çok daha önemlidir. Masumiyeti, sevgiyi,aşkı ve nefreti bir arada görmek için okunması gereken başyapıtlardan birisidir Bülbül’ü Öldürmek.


3) Uçurtma Avcısı – Khaled Hosseini

uçurtma avcısı

Hem sürükleyici kitaplar arasında yer alan hem de hikayesiyle sizi derinden sarsacak bir kitaptır. Kabil’de monarşi günden güne güç kaybederken hayat devam etmektedir. Bu süreçte iki yakın dost olan Hasan ve Emir hayatlarının olağan akışında yaşamaya devam ederler. Emir oldukça zengin bir iş insanının oğludur. Hasan ise bulundukları yerde hiç sevilmeyen bir etnik azınlık olan Hazarlardandır. 

Hasan’ın babası, Emir’in babasının yanında çalışır. Bu sayede Emir ve Hasan her dakika yan yanadır. Kaderleri bir şekilde birleşen bu iki çocuğun hayatı bir uçurtma yarışında değişir. Bazen sıradan görünen olayların sonuçları tüm yaşantınızı değiştirecek kadar etkili olabilir.


4) Körlük – José Saramago

sürükleyici kitaplar

Gözlerimizle dış dünyayı görebiliyor olmak kör olmadığımız anlamına mı gelir? Belki de her gün gördüğümüz şeyler yüzünden asıl görmemiz gerekenleri göremediğimiz için bakan körlerizdir. Körlük bir salgın hastalık gibi ansızın her yeri kaplar. Kör olanlar tek tek toplanarak merkezlere götürülürler. Bu merkezlerde hayatın farklı yönüyle karşılaşırlar. Görmek için sahi sadece gözlere mi ihtiyaç duyarız? 


5) Çavdar Tarlasında Çocuklar – J. D. Salinger

sürükleyici kitaplar

Çavdar Tarlasında Çocuklar sürükleyici Kitaplar listelerinin vazgeçilmezlerindendir. İlk basımı Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletlerinde 1951 yılında yapılmış olan kitap bazı çevreler tarafından beğenilmez. Amerika’da var olan tutucu bölgelerde ahlaksal açıdan sakıncalı bulunan kitap yasaklanarak basımı engellenir.

Ergenlik yıllarınızda dünyayı nasıl gördüğünüzü hatırlıyor musunuz? Pek çoğumuzun o yıllarda dünyayı algılayış biçimi oldukça farklıydı. Çavdar Tarlası’nda Çocuklar kitabında ise ergenliğe yeni girmiş bir gencin dünyayı nasıl algıladığını okuyoruz. Belki kendinizden bir parça bulursunuz. 


6) Obsesif – Chevy Stevens

sürükleyici kitaplar

Gerilim kitapları okumayı sever misiniz? Eğer bu soruya cevabınız evet ise kaçırmamanız gereken bir kitaptır Obsesif. Anne O’Sullivan 32 yaşında emlakçı bir kadındır. Anne’nin kaçırılması ile olaylar başlar. Büyük bir yankı uyandıran bu kaçırılma herkesin ilgisini çeker. Anne, bir psikopat tarafından kaçırılmıştır. Neden kaçırıldığına anlam veremeyen Anne farklı bir yol denemeye karar verir. Onu kaçıran kişiyi ve kendi hayatını analiz etmeye başlar.


7) İmkansızın Şarkısı – Haruki Murakami

sürükleyici filmler

Yazdıklarıyla okuyucuları büyüleyen Haruki Murakami’nın İmkansızın Şarkısı kitabı sürükleyiciliği ile elinizden bırakmak istemeyeceğiniz kitaplardan birisidir. Toru’nun hayatı, Beatles grubunun en sevilen şarkılarından olan Norwegian Wood şarkısını dinlemesi ile değişir. Tokyo’daki üniversite yıllarına dönen Toru o günleri anlatmaya başlar. 

Gençlik yıllarının henüz başlarında intihar eden arkadaşlarının ardından yaşadıklarını yalın bir dille anlatır. Çarpıcı aşk hikayesinin yanı sıra 1968 ile 1970 yılları arasında Japonya’daki yaşamı da kaleme alır. Amaçsızca yaşamak belki de dışarıdan bakıldığı kadar kolay değildir.


8) Brooklyn Çılgınlıkları – Paul Auster

sürükleyici kitaplar

Brooklyn pek çok gencin rüyalarını süsleyen bir yerdir. Yolları Brooklyn’de kesişen üç kişinin sadece yolları değil hikayeleri de kesişir. Bir zamanlar hayat sigortası satarak yaşamına devam eden Nathan Glass amansız bir hastalığa yakalanır. Artık yaşayacağı günler sayılıdır. Karısından boşanmış olan Glass, kızıyla olan tüm bağlantısını da koparmıştır. 

Glass’ın yolu bir gün yeğeni Tom Wood sayesinde Harry Brightman ile kesişir. Tom, Harry’nin sahibi olduğu kitabesinde çalışmaktadır. Üçünün de orta noktası şudur: Hayat onları Brooklyn’e sürüklemiştir. Aralarında garip bir dostluk başlar. Üstelik bu dostluk günden güne içlerine katılan kişilerle büyür.


9) İçimizdeki Şeytan – Sabahattin Ali

sürükleyici kitaplar

Kendine has diliyle okuyucular tarafından oldukça sevilen Sabahattin Ali, İçimizdeki Şeytan kitabı ile bizleri unutulmaz bir hikayeyle buluşturuyor. Toplumlar, insan ilişkileri üzerinde tahmin edildiğinden daha güçlü etkilere sahiptirler. Başarılı yazar bu kitapta anlattığı hikaye ile güçsüz insanların toplum tarafından nasıl kapana kıstırıldığını ve baskılandığını anlatıyor.


10) On Küçük Zenci – Agatha Christie

sürükleyici kitaplar

Agatha Christie yazdığı polisiye romanları ile okuyucuları maceradan maceraya sürükleyen yazarların başında gelir. Herkesin mutlaka başkalarına söylemekten çekindiği sırları vardır. Her birinin gizlediği sırları olan 10 kişi bir adada hapsolur. Hem adada yaşamaya çalışmak hem de sırlarını korumaya çalışmak oldukça zorludur. Bir noktada sırları ile yüzleşmek zorunda kalırlar. Sırlarıyla yüzleşirsen beklenmedik bir olay yaşanır. 10 kişilik ekip teker teker ölmektedir. Ancak nasıl öldükleri bir sırdır.


11) Küçük Prens – Antonie de Saint-Exupéry

sürükleyici kitaplar

Küçük Prens bazıları tarafından bir çocuk kitabı olarak kabul edilse de anlattıklarıyla her yaşa uygun bir kitaptır. Şiirsel dili ile sürükleyici kitaplar arasına giren Küçük Prens çizimleri ile okuyucuyu içine çeken kitaplardandır. Yazar felsefi bir hikaye ile aslında yaşadığımız hayatı eleştirir. Okurken yaşadığınız hayatı sorgulayacağız unutmaz bir eser.


12) Simyacı – Paulo Coelho

simyacı

Simyacı, İspanya’da yaşarken Piramitlerin yakınında gömülü bir hazineyi bulmak için yola çıkan gencin, hem iç dünyasını hem de yaşadıklarını okuyacağınız unutulmaz bir kitaptır. Endülüslü bir çoban olan Santiago aslında kendini aramaya çalışmaktadır. Santiago gerçekten kimdir? Yolda aralarında kral, Roman bir kadın ve simyacının da bulunduğu pek çok kişiyle karşılaşır. Her biri ona yolunu bulması hususunda yardımcı olur. Genç, hazineye yaklaştıkça içinde kendini de bulmaya başlar.


13) Ejderha Dövmeli Kız – Stieg Larsson

ejderha dövmeli kız

Milenyum serisinin ilk kitabı olan Ejderha Dövmeli Kız, okurken elinizden bırakmak istemeyeceğiniz kitaplar arkasındadır. Saatli bir bomba olarak tanımlanan kitap okuyucuyu içine çekerek dış dünya ile bağlantısını keser.


14) Muhteşem Gatsby – F. Scott Fitzgerald

sürükleyici kitaplar

1920’li yılların jazz müziğinin doruklarında olduğu çılgın günleri konu alır Scott Fitzgerald. Gatsby, oldukça yoksul ve eğitimsiz bir aileden gelir. Kendi hayatını yaratmaya başlayan Gatsby yavaş yavaş servet ve büyük bir güce sahip olur. Serveti sayesinde yeni başlangıçlara doğru yola çıkar. Üstelik artık hayata dair oldukça umutludur. Artık bir milyoner olan Gatsby’nin yıllardır peşinde olduğu bir aşkı vardır. Daisy isimli güzel kadınla yaşadığı minik bir ana tutunur yaşamı boyunca. O an tekrar yaşansın diye çabalar. Ancak geçmişi yaşamak pek de mümkün değildir.


15) Hayvan Çiftliği – George Orwell

hayvan çiftliği

George Orwell yazdığı eşsiz eserlerle adından sık sık söz ettiren yazarlardan birisidir. Hayvan Çiftliği, fabl türünde sayılabilecek sürükleyici bir kitaptır. Bir çiftlikte yaşayan hayvanların gözünden çiftliği görebilirsiniz. Ancak bu sıradan bir çiftlik değildir. George Orwell, Hayvan Çiftliği kitabında Ekim Devrimi’ne pek çok gönderme yapılmaktadır. Hayvanların gözünden göreceğimiz çiftlikte aslında toplumlara ve yönetim biçimlerine de bakacağız. Kitabı elinizden bıraktığınızda bambaşka olayları da sorgulamaya başlayacaksınız.


16) Damızlık Kızın Öyküsü – Margaret Atwood 

damızlık kızın öyküsü

Damızlık Kızın Öyküsü, aşırı dindar bir kesimin ayaklanarak Amerika Birleşik Devletleri’nin var olan hükumeti devirmesiyle başlıyor. Sistemi baştan sonra değiştiren kesim Gilead Cumhuriyeti’ni kurar. Bu ülkede artık kadınların hiçbir hakkı yoktur. Kadınların yumurtalıklarını eğer üremeye uygun değil ise onlar toplum gözünde hiçbir şeydir. Gilead Cumhuriyeti ataerkil toplum olarak var olmaya çalışan bir ülke haline gelir. Sürükleyici kitaplar arasında korkunç bir distopya örneği olan bu kitabı elinize aldığınızda bir daha bırakmak istemeyeceksiniz.


17) Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

sürükleyici kitaplar

Nobel ödüllü başarılı isim John Steinbeck’ın unutulmaz eseri Fareler ve İnsanlar elinizden bırakmak istemeyeceğiniz kitapların başında gelir. İki yakın arkadaş çiftlikleri dolaşıp oralarda çalışarak hayatta kalmaya çalışır. Çiftlikten çiftliğe gezerken başlarından onlarca olay geçer. Hikayelerine her gün yenileri eklenir. Bu arkadaşlar her ne kadar yakın olsa da birbirlerine taban tabana zıt karakterlere sahiptirler. İkili bir gün alacakları toprak üzerinde kuracakları hayatın hayalini kurarlar. Hem doğayla iç içe yaşayan hem de toplumun her kesiminin içinde olan bu ikili sayesinde farklı bakış açılarını göreceksiniz.


18) Cehenneme Övgü – Gündüz Vassaf

cehenneme övgü

Cehennem övülebilir mi? İçinde yaşadığımı dünya küçük küçük parçalara ayrılan totaliter bir dünyadır. Topluma bir göbek bağı ile bağlı olan birey topluma göre şekillenir. Toplum neyi uygun görürse birey ona göre yaşar. Bu yaşam bazen gönüllü gerçekleşir. Birey kurallara ve dayatmalara seve isteye boyun eğer. Ancak bazen bu dayatmalara ne kadar karşı çıksa da altında ezilir. “Şeytanın avukatı” olarak tanımlanan Gündüz Vassa, bu kitabında aslında kendiyle yüzleşir. İçindeki hesaplaşmaları yazıya döker. Kendi hesaplaşması sayesinde sizin de içinizde var olanlarla yüzleşmenizi sağlar.


19) Semerkant – Amin Maalouf

semerkant

Ömer Hayyam’ın Rubaiyat adlı eserini daha önce duymuş muydunuz? Amin Maalof, el yazması o eşsiz eserin 1072’de Semerkant’ta başlayıp 1912’de Titanik’te son bulan hikayesini oldukça akıcı bir dilde kaleme alır. Sürükleyici kitaplar denilince akla gelen ilk kitaplardan birisidir. Uzun bir dönemi anlatan kitap geçmişi görmenizi sağlayacak.

Hayyam’ın büyük aşkı Cihan’la tanışmak ister misiniz? Bu kitapta Cihan dışında sizinle tanışmayı bekleyen isimler arasında Hasan Sabbah ve Nizamülmülk de var. Bir dönemin medeniyetlerini şekillendiren bu harika isimlerin hikayeleri sizi içine çekecek. Bu hikayelerden sonra denk geleceğiniz diğer hikaye ise el yazmasını bulmak için yola düşen Benjamin’in yaşamı. Benjamin, İran Devrimi’nin önemli isimleriyle karşılaşır. Bambaşka olayları dinlerken hayatının aşkıyla da karşılaşır. Ancak hikayesi 1912’de Titanik gemisinin battığı yol son bulur.


20) Zaman Makinesi – H. G. Wells

sürükleyici kitaplar

Bilim-kurgu romanı okumayı sevenler elinizden bırakmak istemeyeceğiniz kitaplardan birisi Wells’in Zaman Makinesi kitabıdır. Dört boyutlu bir zamanın tasviri vardır. Viktoria döneminde yaşamakta olan bilim insanı zamanda yolculuk yapar. Geleceğin İngiltere’sine gider. Yaşadıklarını etrafındaki arkadaşlarına anlatırken büyük bir mutluluk duyar. Geleceğin dünyası pek çok yönden oldukça güzeldir. Ancak yer altı dünyası da oldukça renklidir. Kendi zamanına döndüğünde yer altı dünyasının durumundan da bahseder. Öylesine köklü bir yer altı dünyasının olmaması için yapılması gerekenin adaletli bir dünya yaratmak olduğunu savunur.


21) Doktor Jivago – Boris Pasternak

sürükleyici kitaplar

Başarılı yazar Pasternak, Doktor Jivago adlı romanında Rus Devrimi’ni konu alır. Yazdığı tek romanı ile Nobel ödülünü almaya layık görülen Pasternak Devrim zamanı bir aşkı konu alır. Oldukça çarpıcı bir aşk hikayesini akıcı bir dille kaleme alır.


22) Bugün Kalan Hayatımın İlk Günü – Maud Ankaoua

sürükleyici kitaplar

“Bugün geri kalan hayatımın ilk günü!” Söylemini kaç defa söylediğinizi hatırlıyor musunuz? Maelle, elinden gelen her konuda hayatının kontrolünü elinde tutmaya çalışır. Her noktada kendi karar vermek ister. Ancak hayatı oldukça yoğun bir tempoda geçmektedir. Her şeye yetişmek o kadar da kolay değildir. Mutluluğu aramayı ise bu tempolu süreçte biraz aksatmıştır. 

En yakın arkadaşı olan Romane’nin söylediği bir gerçek ile hayatı değişir. Zorlu bir seçim yapmak zorundadır. Bu seçimin sonucunda ise uzun bir yolculuğa çıkar. Hikaye ise bu yolculuk ile başlar.


23) Puslu Kıtalar Atlası – İhsan Oktay Anar

sürükleyici kitaplar

Başarılı yazarın ilk romanı olan Psulu Kıtalar Atlası, varlığın gerçekliğini sorgulayarak başlıyor. Varlığın gerçekliğini sorgulamanın yanı sıra kurgusal olup olmadığı üzerine de derin bir düşünme sistemini ortaya atıyor. Okuduğu kitaplardan etkilenen kişilerden biri iseniz kitabın baş kahramanı Uzun İhsan’ı gayet iyi anlarsınız. Uzun İhsan okuduğu kitabın ardından varlığını sorgulamaya başlar. Hayatın gerçekliğini sorgularken varlığının düş olup olmadığını anlamak için çaba sarf etmeye başlar.


24) Kardeşimin Hikayesi – Zülfü Livaneli

kardeşimin hikayesi

Zülfü Livaneli’nin unutulmaz eserlerinden birisi olan Kardeşimin Hikayesi sürükleyici kitaplar arasında en sevilen hikayelerden birisidir. Ahmet Arslan emekli olduktan sonra bir sahil kasabasına yerleşir. Burada sessiz ve sakin bir hayat sürmeye başlar. Bir nevi kendi kabuğuna çekilen Ahmet’in hayatı bir tanıdığının öldürülmesi ile değişir. Olayın şokuyla sarsılır. Ardından olayı araştırıp yazmak için yollanan bir gazeteci kadın ile tanışır. Bu tanışma onun kendi kabuğundan çıkmasına vesile olur. Bir anda gazeteci kadına hayat hikayesini anlatmaya başlar. Sadece kendinin değil kardeşinin hikayesini de tek tek anlatır. Ancak anlattığı her şey gerçekten doğru mudur?


25) Kinyas ve Kayra – Hakan Günday

sürükleyici kitaplar

Kinyas ve Kayra ülkemizde yeraltı edebiyatının ilk örneklerindendir. Hakan Günday akıcı kalemi ile tanınır. İlk eserinden itibaren kullandığı bu akıcı kalemi sayesinde okuyucular tarafından büyük bir beğeni ile karşılanır. Kinyas ve Kayra yeraltı hikayelerinden biri olduğu kadar oldukça ağır psikolojik bir hikayeye de sahiptir. Kinyas ve Kayra iki gençtir. Bu ikilinin hikayesi Afrika’da başlar. Oradan Amerika’ya geçiş yapan hikaye son durak olarak Türkiye’yi seçer. Şiddet ve cinsellikle dolu olan hikayeyi elinizden bırakmak istemeyeceksiniz.


26) Dijital Kale – Dan Brown 

dijital kale

Tüm şifreli yazıları çözebilecek bir bilgisayar geliştirilir. Bu bilgisayar önüne getirilen tüm şifreleri çözer. Ancak günlerden bir gün öylesine esrarengiz bir şifre ile karşılaşır ki çözemez. Bunun üzerine kripto uzmanı Susan Fletcher’ı bu şifreyi çözmesi için göreve çağırırlar. Susan göreve geldiğinde akıl almaz bir gerçeklikle yüzleşir. Ulusal Güvenlik Teşkilatı, bu çözülemeyen şifre ile rehin alınmıştır ve herkesin başı büyük bir derttedir. 

Bu süreçte pek çok sır ortaya çıkar. Sırların yanında söylenen yalanlar da tek tek dökülür. Tüm bu çözülmelerin arasında Susan kendini şifreyi çözmeye adar. Artık tek amaçlı teşkilatını kurtarmaktır.  Ancak bu süreçte kendi ve sevdiklerinin hayatı da büyük bir tehlikededir.


27) Beyoğlu Rapsodisi – Ahmet Ümit

sürükleyici kitaplar

Polisiye hikayeleri okumayı sevenlerdenseniz mutlaka okumanız gereken kitaplardan birisidir. Kitabın isminden de anlayacağınız gibi olay Beyoğlu’nda geçiyor. Üç farklı insan, üç farklı kişilik ve üç farklı hikaye… Tek tek işlenen cinayetlerin her birinin ardında bambaşka bir sebep yatar. Cinayetleri aydınlatmak için çalışırken Beyoğlu’nun her sokağı didik didik aranır. Bir yandan geçmiş medeniyetlerle ilgili bilgileri görürken bir yandan bugünki kendi hayatınızı göreceğiniz bir hikaye sizi bekliyor.


28) Dublörün Dilemması – Murat Menteş

dublörün dilemması

Hayatımızda ne düzenli ki? Her şeyin bir noktada kendi içinde düzensiz olduğu bir dünyada düzensizliğin kitabı sizi bekliyor. Murat Menteş’in kendine has anlatımı ile bir hayat hikayesi okuyucularını bekliyor. Elinize aldığınızda bırakmak istemeyeceğiniz sürükleyici kitaplardan biridir.


29) Şeker Portakalı – Jose Mauro de Vasconcelos

şeker portakalı

Acıyı ne zaman keşfettiğinizi hatırlıyor musunuz? Yoksul bir ailenin çocuğu olan Zeze acı duymayı öğrendiği zamanlarındadır. Başından geçen her şeyi dostu olan Şeker Portakalı’na anlatır. Şeker Portakalı evlerinin arkasında büyümeye çalışan bir ağaçtır. O kimi zaman Zeze’nin en yakın dostu kimi zaman ise oyun arkadaşı olur. Dalları Zeze’nin hızlı atı olur kimi zaman. 9 yaşında yüzme öğrenmeye başlar. Artık en büyük eğlencesi yüzmektir. Bir gün harika bir yüzücü olacak hatta şampiyon olacaktır. Zeze hislerini anlatırken kendi hayatınızdan parçalar görmeye hazır olun.


30) Vahşetin Çağrısı – Jack London

sürükleyici kitaplar

Altın arayanların nasıl bir hırsa sahip olduğuyla yüzleştiniz mi hiç? Eğer siz yüzleşemediyseniz gelin bir grup kızak köpeğinin gözünden bakalım. Altına hücum çağında altın arama hırsıyla dolu insanların hayat hikayeleri köpeklerinin gözünden anlatılıyor. Romanın baş kahramanı evcil bir köpek olarak başlayan hayatına bir kızak köpeği olarak devam eden köpektir. Kızak köpeği olmak hiç de dışarıdan görüldüğü gibi değildir. Zorlu koşullarda hayatta kalmaya çalışırken kurta döner. Belki siz de yaşadığınız hayat yüzünden evcil bir köpekken kurta dönmek zorunda kalanlardansınızdır.


31) Dönüşüm – Franz Kafka

dönüşüm

Dönüşüm, Franz Kafka’nın anlatım diliyle devleştiği muhteşem eseridir. Sürükleyici kitaplar arasında konusu ve içeriğiyle en çok ses getiren kitapların başında Dönüşüm gelir. Toplumun dayattığı kurallar içinde yaşarken bazen bize dayatılan şeyleri tam olarak göremeyiz. Yaşam, o kurallar ve dayatmalar olmadan nasıl olurdu? Kafka, Dönüşüm kitabında yozlaşmış aile ilişkilerini, toplumun koyduğu kuralları ve dayatmaları irdeler. Baş kahraman Gregor Samsa bir sabah uyandığında kendini bir böcek olarak bulur. İlginç olan tarafı şudur ki kimse bu durumu yadırgamaz. 


32) Dorian Gray’in Portresi – Oscar Wilde

sürükleyici kitaplar

Eski fotoğraflarınıza baktığınızda ne kadar de gençmişim diye geçirir misiniz siz de içinizden? “Keşke her zaman genç kalan ben olsaydım, portrem taşlansaydı.” Diye düşünen bir gencin hikayesini okurken belki kendinizden bir şeyler bulursunuz. Dorian Gray’in Portresi yayınlandığı yıllarda ahlaksızlığa özendirdiği gerekçesi ile pek çok kişi tarafından tepki alır. 

Kitabın baş kahramanları Lord Henry ile Dorian araları iyi olan iki gençtir. Ancak Dorian günden güne şeytani olana ve hazza adar. Bu değişim Dorian’ın portresi sayesinde kendi güzelliğinin farkına varması ile başlar. Lord Henry yüzünden dünyadaki en önemli şeyin güzellik olduğu düşünmeye başlar. İyilik ve erdem onun için artık oldukça sıkıcıdır. Dorian’dan içten içe hoşlanan Basil her şeyin farkındadır. Ancak elinden gelenler yeterli olmaz.


33) Bir Psikiyatristin Gizli Defteri – Gigi Vorgan, Gary Small

sürükleyici kitaplar

Doktor Gary Small, Boston’da kalabalık bir acil serviste başladığı çalışma hayatına ülkenin en zenginleriyle içli dışlı olarak devam eder. Bu üzünce zorlu yolda denk geldiği hikayeleri anlatmaya başlayan Small kendinden de bahseder. Bu hikayeler pek duymaya alışık olduklarımızdan değildir. Örneğin penisinin küçüldüğüne inanan bir adam ve gerçekten psikopat bir aşk hikayesini kaç defa dinlemiş olabilirsiniz ki? Birbirinden ilginç ve psikopatça gerçek hikayeler okumanız için sizi bekliyor.


34) Yabancı – Albert Camus

yabancı

Sürükleyici kitaplar denince akla gelen ilk kitaplardan birisi olan Yabancı, Albert Camus’un en bilindik romanıdır. Meursault adı olmayan bir yabancıdır. Bomboş bir bilinç hayal edin. Gerçeklikten algıladığı hiçbir şeyi yapılandıramayan bir algı… Yabancı, boş bir bilinçle içinde bulunduğu durumu anlamlandırmaya çalışır. Trajedi hep içimdedir ve bu süreçte trajediden güç alır.


35) Gösteri Peygamberi – Chuck Palahniuk

sürükleyici kitaplar

Televizyonda izlediğimiz hayat ile kendi yaşadığımız hayat arasında geçip giden bir ömür… Gösteri Peygamberi, televizyonda izlediğimiz hayatın ve modern dünyanın ürkütücülüğünü gözler önüne serer. Tender, Creedish mezhebine mensup bir gençtir. Creedish mezhebi, dünyadan yalıtılmış bir nevi cennet olarak tanımlanan bir dünyaya doğar. Bu dünyada büyüdükten sonra dış dünyada misyoner olarak görevlendirilir. Mezhebine göre, hayatı boyunca kilise için çalışacak ve zamanı dolduğunda ölecektir. Her şey yolunda giderken Tender televizyon dünyası ile tanışır. Bir anda kendini hiç beklemediği bir şan şöhretin içinde bulur. Üstelik mezhebinin ona yasakladığı her şeyi bu dünyada görür ve yaşamaya başlar.


36) Trendeki Kız – Paula Hawkins

trendeki kız

Ocak 2015’te En İyi Kitap Ödülü’ne layık görülen ve okuyucu tarafından beğenilen Trendeki Kız basıldığı hafta 230.000 adet satar. Rachel sıradan hayata sahip olan bir kadındır. Her gün işe gidip gelirken tren camından bir çifti izler. Her gün küçük bir an da olsa çiftin hayatını izler. Bir gün tüm ülke çiftin başına gelenlerle sarsılır. Artık herkes çiftin adını öğrenir. Bunun üzerine Rachel her gün izlediği çiftin hayatına dahil olmaya karar verir. Gerilimi doruklarında hissedeceğiniz bu öykü, sürükleyici kitaplar arasında oldukça akıcı dille yazılmış bir romandır.


37) Şibumi – Trevanian

sürükleyici kitaplar

Sürükleyici kitaplar arasında olay örgüsü oldukça karışık ancak bir o kadar da akıcı olan bir romandır. Nicholai’nin bir tarafı Alman bir tarafı ise Rus’tur. Koyu bir Amerika karşıtı olan Nichola, Şangay’da dünyaya gelir. Onu bir Japon general büyütür. 7 dili birden bilen, eline geçen her şeyle, bir kalem ya da kartla bile, karşısındakini kolaylıkla öldürebilecek ustalıklara sahiptir. Harika bir savaşçı olan Nicholai emekli olduktan sonra yaşadığı şatosundan acımasız beni dövüşe katılmak için çıkar. Asıl macera işte şimdi başlıyor.


38) Öldüren Kumpas – Lee Child

sürükleyici kitaplar

Jack Reacher, eski bir plağın anısına otobüsten Georgia’daki ıssız bir kavşakta iner. Yağmurun durmadan yağdığı bu yerde yaklaşık 20 kilometre yürüyerek Malgrave adlı kasabaya varır. Ancak kasabaya girdiği gibi göz altına alınır. Ne olduğunu anlayamaz. 30 yıldır tek bir cinayetin kayıtlara geçmediği Malgrave’de Jack’in geldiği gün bir cinayet işlenmiştir. Kasaba halkı ise bu olaydan kasabaya gelen yabancıyı sorumlu tutar. Ancak Jack tahmin ettikleri kadar saf birisi değildir. Ordu’da büyüyen Jack, bir polis olarak yetiştirildiği için bu tarz durumlarda nasıl hareket etmesi gerektiğinin farkındadır. Olayı irdelemeye başlar. O olayın üstüne gittikçe kurulan hain kumpasın sırları bir bir ortaya çıkar.


39) İstasyon On Bir – Emily St., John Mandel

sürükleyici kitaplar

İlk gün dünyanın dört bir köşesini ölümcül bir virüs kaplamasına sebep olacak bir nötron bombası patlar. Neredeyse milyonlarca insan ölür. İkinci haftaya gelindiğinde artık ortada medeniyet diye bir şey kalmamıştır. Hayatta kalmayı başaranlar bir şekilde tekrardan yaşama tutunmaya çalışarak yeni bir dünya inşa etmeye çalışırlar. Bu her açıdan oldukça zorludur. Olayın üzerinden 20 yıl geçer. Hayatta kalmayı başaran müzisyen ve aktörler çeşitli gösteriler düzenlemek isterler. Her şey hazır olmak üzeredir. Ancak yine hiç beklenmedik bir durum ortaya çıkar. Dünya tekrar büyük bir tehlike ile yüz yüze gelmiştir. Aktör Arthur Leander, Arthur’un eski eşi Miranda ve yakın dostu Clark, virüsten çok kısa süre önce haberdar olan Jeevan, bir zamanların beğenilen oyuncusu Kirsten ve bunlar yaşanırken kendini peygamber ilan eden kim olduğu hala çözülemeyen bir kişinin yolları İstasyon On Bir’de kesişir.


40) Fedailerin Kalesi Alamut – Vladimir Vartol

fedailerin kalesi alamut

Fedailerin Kalesi Alamut, sürükleyici kitaplar arasında en beğenilenlerin başında gelir. Haşhaşileri ve liderleri Hasan Sabbah’ı duymayanınız var mı? Bartol, Hasan Sabbah’ın yarattığı bir nevi peygamberliği ve yarattığı ütopik cenneti konu alır. Din inancı ne kadar güçlü olabilir? Yaratılan bu cennete gidebilmek için tek dakika düşünmeden hareket eden fedailerle din üzerine derin bir düşünceye dalacaksınız. 

 

İlginizi çekebilecek ilgili içerik:

Bir Solukta Okunacak Kitaplar

This post is also available in: English

Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/