Daralan Ruhunuzu Bir Nebze de Olsa Rahatlatabilecek Aşırı Pozitif 20 Film

Pozitif filmler şu an tam da ihtiyacımız olan şey olabilir! Vaktimizin neredeyse tamamını evde geçirdiğimiz ve bolca kötü haberlere maruz kaldığımız şu günlerde pozitif filmler çok daha iyi hissetmemizi sağlayabilir. Kötü düşüncelerden ve sorunlardan uzaklaşmamıza yardımcı olacak, bize yeni dünyaların kapısını aralayacak, sevimli, hoşgörülü belki içinde biraz aşkın da olduğu umut dolu pozitif filmler sizin için listelendi. Keyifli seyirler dileriz.

1) Forrest Gump (1994)

Pozitif filmler listesinin ilk sırasını fazlasıyla hak eden bir yapım. Düşük IQ seviyesine rağmen çok iyi niyetli bir adam olan Forrest Gump, zamanla kendini Vietnam Savaşı gibi tarihi olayların içinde buluyor ve aralarında Elvis Presley, Nixon, Kennedy’nin de olduğu isimlerle tanışıyor. Yaptığı hareketlerin büyük sonuçları olduğunu bilmeyen Gump, zamanla büyük başarılara imza atıyor.

2) Neşeli Günler (1978)

Kazım Efendi ve Saadet Hanım turşuculuk yapan 6 çocuklu bir çifttir. Turşu yapımı konusunda tartışma yaşayıp ayrılırlar ve üç çocuğu Kazım Efendi diğer üç çocuğu Saadet Hanım alır. Tartışma sonucu dağılan bir ailenin yıllar sonra yeniden bir araya gelmesi anlatılır.

3) Şahane Hayat – It’s a Wonderful Life (1946)

George Bailey üst üste gelen olaylar yüzünden intiharın eşiğine gelmiş bir iş adamıdır. İntihar etmek üzereyken o sırada koruyucu meleği Clarence belirir ve intihar düşüncesinden vazgeçirmek için Bailey’e küçük bir oyun oynar.

4) Can Dostum – Intouchables (2011)

Varlıklı bir adam olan Philippe’nin geçirdiği kaza sonucunda tüm hayatı değişmiş ve artık boynundan aşağısını kontrol edemez bir hale gelmiştir. Bakımı için yanına aldığı  yeni yardımcı Driss ile kısa sürede dost olacaktır ve hayattan zevk almaya başlayacaktır.

5) 3 idiots – 3 Aptal (2009)

Rancho, Farhan ve Raju, Hindistan’ın en iyi okullarından birinde okuyan ve aynı odayı paylaşan öğrencilerdir. Bu üç gencin okul boyunca yaptıklarını konu alan filmde herkesin en iyi olmak için çabaladığı bir yarış sistemi haline gelen eğitimi değiştirmeye çalışan 1 öğrenci ve 2 yakın arkadaşının bu sistemin karşısında yaptıkları anlatılmıştır.

6) Yağmur Altında – Singin’ in the Rain (1952)

Sessiz sinemanın önemli yıldızlarından olan Don ve Lina’nın sesli sinemaya geçiş sırasında yaşadıklarını ve Don’un gerçek aşkla tanışmasını anlatan Amerikan sinemasının en bilinen müzikallerinden biridir.

7) Amelie – Le fabuleux destin d’Amélie Poulain (2001)

Anne ve babasını kaybetmesiyle Paris’te yalnız başına büyüyen Amelie, masum ve naif bir kızdır. Kendine özgü bir dünyaya sahip olan Amelie’nin bir gün dairesinde bulduğu kutuyla hayatı değişir.

8) Yukarı Bak – Up (2009)

Birbirini çok seven çift olan Ellie ile Carl’ın hikayesini anlatan bir animasyon filmidir. Ellie’nin isteği hep hayali olan dünyayı gezebilmektir, Carl’ın tek isteği ise bu hayali Ellie’e yaşatmaktır. Daha sonra hayalini gerçekleştiremeden hayatını kaybeden Ellie’nin ölümü üzerine Carl ise sevdiğinden kalan tek şey olan bu çocuksu hayali gerçekleştirmeye koyulur.

9) Roma Tatili – Roman Holiday (1953)

Prenses olan Ann, uzun bir Avrupa seyahatine çıkar. Roma’ya geldiğinde ise saray protokollerinden ve geziden yorulduğunu farkeden Ann, bir gece saraydan ayrılır ve bir bankta uyuyakalır. Gazetecilik yapan Joe Bradley tarafından bulunan genç prensesin hayatı değişmek üzeredir.

10) Saksı Olmanın Faydaları – The Perks of Being a Wallflower

(2012)

Son sınıf öğrencileri olan Sam, Patrick ve Charlie’nin dokunaklı ve komik ergen hikayesidir. Genel olarak aile, arkadaşlık, ilişkiler ve cinsellik konularını elen alan bir filmdir.

11) Aşıklar Şehri – La La Land (2016)

Klasik cazın varlığını devam ettirmeye çalışan Sebastian ve film oyunculuğuna hevesli olan Mia’nın yolları, Los Angeles’ta trafiğin sıkışık olduğu bir gün kesişir. Cesaretle hayallerini gerçekleştirme yolunda ilerleyen bu iki insanı sürprizlerle dolu bir hayat beklemektedir.

12) Bugün Aslında Dündü – Groundhog Day (1993)

Phil Connors, ekranlarda sempatik ve eğlenceli gözüken ancak aslında kibirli ve kendini beğenmiş olan bir spikerdir. Phil, bir gün görev için kırsal kasabalardan birine gönderilir. Burada yaşanan hayata ve insanlara katlanamamasına rağmen öyle bir sürprizle karşılaşır ki her gün aynı güne uyanmak zorunda kalır.

13) Küçük Gün Işığım – Little Miss Sunshine (2006)

Birbirlerine tamamen zıt üyelerinin olduğu aslında tipik bir Amerikan ailesi olan Hoover’ların hikayesinin anlatıldığı bu filmde aile kavramı yeniden keşfedilmektedir.

14) Zamanda Aşk – About Time (2013)

21 yaşına gelen Tim, ailesindekilerin de sahip olduğu bir yeteceğiz olduğunu öğrenir. Bunu gizleyerek yaşayan Tim, bir süre sonra bunu ilişkilerinde kullanmaya başlayacaktır.

15) Ekim Düşü – October Sky (1999)

Gerçek bir hikayeden filme uyarlanmıştır. Coalwood adlı bir kasabada yaşayan ve ailesinin istediği hayatın dışına çıkmaya çalışan, hayalleri olan Homer Hickam adlı  gencin hikayesini anlatmaktadır.

16) Paris’te Gece Yarısı – Midnight in Paris (2011)

Başarılı bir senarist olan Gil ilk romanı için çalışmaktadır. Nişanlısı Inez ile Paris’e tatile gitmesiyle ise sihirli bir dünyanın kapısı onun için aralanır. Bir gece yarısı Paris sokaklarında dolaşırken kendini 1920’lerin dünyasında bulur. Edebiyat dünyasının yıldızlarından olan Hemingway ve Fitzgerald artık onun arkadaşlarıdır.

17) Temmuz’da – Im Juli (2000)

Öğrencilerine karşı mesafesini koruyan bir öğretmen olan Daniel, bir gün Juli ile karşılaşır. Juli, Daniel’in falına bakar ve hayatının aşkını kısa bir sürede bulacağını söyler. Bir gün Melek isimli bir Türk kızına aşık olan Daniel sürprizlerle dolu bir yola çıkacaktır.

18) Küçük Prens – Le Petit Prince (2015)

Antoine de Saint-Exupéry’in klasikleşmiş eseri ‘Küçük Prens’ten sinemaya uyarlanmış animasyon türündeki bir filmdir. Bir pilotun çok uzak bir gezegenden gelmiş olan küçük bir çocukla karşılaşmasıyla çocukların dünyasına yolculuk başlar.

19) Harry Sally’yle Tanışınca – When Harry Met Sally… (1989)

Bir yolculuk esnasında tanışan Harry ve Sally’nin hikayesi “Kadınlar ve erkekler yalnızca arkadaş olabilirler mi?” cümlesi üzerine şekilleniyor.

20) Bay Evet – Yes Man (2008)

Hayatı monotonlaşmış ve her şeye hayır diyen Carl’ın, kendi isteğiyle katılmış olduğu program sonucunda bir yıl boyunca her soruya cevabı ’’evet’’ olacaktır. Başlangıçta bu durum iyi gibi gitse de daha sonra bu kararı zaman içinde başka olayları önüne serecektir.
Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/