Hiç Yatarken,Boşluğa Düşüyormuş Gibi Hissettiniz Mi? 

Berk Buldanlı

Berk Buldanlı

E-Commerce Specialist Digital Transformation Enthusiast and yes,long live rock'n'roll !

Evrim sayesinde atalarımızı tanıyoruz. Evrim karmaşık bir konu değil,sadece araştırma gerektiren bir konu.
Atalarımız bize yıllar yılı miraslar bırakmıştır.Bizlere beynimiz aracılığıyla aktarılan anılar ve bunların bilinçaltımıza işlenmesi durumu da bulunmaktadır.
Yataktan düşme konusuna gelirsek. Uyurken veya dinlenirken büyük çoğunluğumuz yataktan düşermiş gibi hissedip bir anda paniğe kapılmışızdır eminim. Peki bunun neden olduğunu hiç düşündünüz mü? Jack London bu konuya Ademden Önce isimli kitabında yer veriyor. 

“…Sözgelimi,boşluğa yuvarlanma düşü,açıklamasını öğrendiğim ilk deneylerden biri,herkesçe bilinen,hemen hemen herkesin görmüş olduğu bir düş.

Bu,öğretmenimin anlattığına göre,ırksal bir anıymış; çok çok eskilere dayanan,ağaçlarda yaşamış atalarımıza dek uzanan bir anı. Düşme,yaşamlarını ağaçlarda sürdürenler için her an var olan bir tehlikeymiş. Birçoğu düşerek bir çok kez bu tehlikeyi yaşamış,ancak bir bölümü yere varmadan dallara tutunup,kurtulabilmişlerdir.

  Böyle son anda önlenen korkunç bir düşme olayı,yine öğretmenimin anlattığına göre,şoka yol açarmış. Bu tür bir şok da beyin hücrelerinde molekülsel değişimlere neden olurmuş. Bu değişimler sonraki kuşakların beyin hücrelerine ulaşır ve kısaca,ırksal anılar oluşurmuş. Bu nedenle sizler ve ben uyurken ya da uyuklarken boşluğa düşüyor ve yere çarpmamıza çok az kala uyanıyorsak eğer,ağaçlarda yaşayan atalarımızın başından geçen o korkunç düşüşleri anımsıyoruzdur yalnızca. Bunu sağlayanda kalıtım yoluyla bize ulaşan beyin hücrelerindeki molekülsel değişimlerdir.

……. Sizler ve ben yere çarpmamış olanların torunlarıyız; bu nedenle bizler gördüğümüz düşlerde boşluğa düşer,ancak yere çarpmayız.”

İşte böyle,bizlere kalıtım yoluyla atalarımızdan gelen bir anı. Ne kadar harika bir şey değil mi? Bunlar mucize değil,bunlar evrimin işleyişinin bir parçası.
Fobi ve anılarımızın bizlere genler yoluyla aktarıldığıyla ilgili çalışmalar bizlere bunların doğru olabileceğini gösterir nitelikte.
Bu arada Jack London’ın Ademden Önce kitabını kesinlikle tavsiye ediyorum sizlere.Eğer ki kendinizi çok çok öncelere,insanoğlunun yaşamının en başına götürmek istiyorsanız kesinlikle okumanız gereken bir kitap. İlkel yaşamı ve ilkel insanı çok güzel betimliyor Jack London.Modern insanın nereden geldiğini düşünmek için ve evrimimizin aşamalarını edebi bir şekilde görmek için harika bir kaynak olduğunu düşünüyorum.Jack London’ın kitabı hakkındaki yorumunu da sizlerle paylaşmak isterim.
“Gelmiş geçmiş en ilkel öykü budur.”
Kategoriler: Bilim, Kültür, Tarih

Yorumlar (0) Yorum Yap

/