Bal Porsuğu: Dünyanın En Korkusuz Hayvanı (Video)

Görünüşü ile herhangi bir fark yaratmayan, boyutuyla ürkütücü olmayan hatta oldukça mütevazı bir görünüme sahip olan bal porsuğu, aslında dünyanın en enteresan hayvanlarından biridir. Hatta öyle enterasan bir hayvandır ki, Guinness Rekorlar Kitabı’nda kendisine “en korkusuz hayvan” olarak yer bulmuştur. Dünyanın en korkusuz hayvanı olan bal porsuğu özellikleri hakkında hazırladığımız yazımız sizi bekliyor. “Bal porsuğu insana saldırır mı?”, “Dünyanın en cesur hayvanı bal porsuğu mudur?” ve benzeri soruların cevapları da yazımızda.


Bal Porsuğunun Fiziksel Özellikleri ve Hayvanlar Alemindeki Yeri

bal porsuğu özellikleri

Bal porsuğu nesli tükenmekte olan bir hayvan değildir ve Dünya Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin Kırmızı Listesi’nde, asgari endişe altındaki bir tür olarak değerlendirilmiştir. Bunun sebeplerinden belki de en önemlisi, zorlu şartlara adapte olma yeteneği ile birlikte var olan gücüdür.

Bu canlının bu denli güçlü olma sebebinin evrimsel süreçte karşısına çıkan her zorlukta hayatta kalma mücadelesi olduğu düşünülmektedir. Sonuç olarak yaşadığı zorlu şartlara ve sert coğrafyaya, hatta kendinden kat be kat büyük hayvanlara rağmen, neslinin devamlılığını sağlayabilmiştir.

Yaşama alanı, Güney Afrika’dan Fas’a, Hindistan’dan Hazar Denizi’ne kadar uzanan bal porsuğu, sansargiller familyasının Mellivorinae altfamilyasında, Mellivora cinsine ait tek türdür.

Bal porsukları uzun gövdeli ve kısa bacaklıdırlar. Vücutlarının uzunluğu 55 ile 77 cm, kuyruklarının ise 12 ile 30 cm arasındadır. Dişileri erkeklerinden daha küçük ve hafiftir. Erkek bal porsuklarının ağırlığı 9 – 16 kg aralığında iken; dişilerin 5 – 10 kg aralığındadır. Kürkleri, sırtı beyaz veya gri renkte iken geri kalanı siyah olacak şekildedir. Bal porsuklarının güçlü ön pençeleri sahip oldukları kıvrımlı yapılarıyla, kazmak ve kavramak için oldukça elverişlidir.

Beslenme konusunda herhangi bir problem yaşamazlar. Çünkü bal porsukları hepçildir ve yenilebilir olan; kemirgenler, kuşlar, sürüngenler, böcekler, meyveler, sebzeler, kurbağalar gibi her şeyi tüketebilirler.


Bal Porsuğunun Bu Kadar Gözü Pek Olmasına Katkı Sağlayan Avantajları

bal porsuğu

Bal porsuklarının “en cesur hayvan” olmalarına yardımcı olan bazı avantajları vardır.

Fiziksel olarak kısa bacakları ve kısa boyları vardır. Bu durum sayesinde, diğer hayvanlarla girdikleri mücadelede daha dayanıklı kalabilmekte ve daha çevik olabilmektedirler.

Güçlü ve keskin pençeleri vardır. Bal porsuklarının pençeleri o kadar keskindir ki diğer hayvanların derisini tek hamlede yırtabilir.

Derileri oldukça kalındır. Bunun sayesinde diğer yırtıcıların saldırılarına karşı dayanıklı olabilirler.

Derilerinin kalın olmasına karşın, oldukça gevşek bir yapıları vardır. Böylece çok rahat bir şekilde istedikleri tarafa dönebilirler. Çevik olmalarını sağlayan en önemli sebeplerden birisi de budur.

Kuyrukları kıllarla kaplıdır ve kısadır. Bu durum da aynı şekilde saldırılardan kolayca kurtulmalarını sağlamaktadır.

Yukarıda sayılan tüm özellikler, bal porsuklarının hayvanlar aleminde oldukça avantajlı konumda olmalarını sağlamaktadır. Ayrıca tüm bu sayılan avantajlar, onların yaban hayatta yaşamlarını kolaylaştırmakta ve nesillerini devam ettirmede onları diğer hayvanların önüne geçirmektedir.


Bal Porsuğu Hakkında En İlginç 10 Bilgi

bal porsuğu hakkında bilgiler

  • Derilerinin kalınlığı sayesinde, arıların iğneleri bile ona etki etmez. Birçok hayvan için oldukça tehlikeli sonuçları olan arı iğneleri, bal porsuklarına pek de etki etmemektedir. Kovanlara yaptıkları baskınlar sonrasında zarar görmeden oradan ayrılmaktadırlar.
  • Yetenekleri doğanın bir açığı niteliğindedir. Dayanıklılığı sayesinde yüzlerce kilometre yapabilir, yüzebilir ve zıplayabilirler. Tüm bunlar hayvanlar aleminde her bir hayvanın uzmanlık alanı olarak dağıtılmışken bal porsukları hepsini oldukça iyi yapabilirler.
  • Kobra zehri bal porsuklarına pek de işlemez. Kobra zehri, yavru bir fili anında öldürebilecek güçte bir zehir içermektedir. Bal porsukları ise kobra yılanını yerken vücuduna aldığı zehir sebebiyle kısa bir süre baygınlık geçirir. Ama o denli enteresan bir hayvandır ki, ayıldıktan sonra aynı yılanı yemeye devam edebilir.
  • Korktuğu herhangi bir şey yoktur. Doğal ortamlarında gözlemlenen bal porsuklarının, karşılarına çıkan herhangi bir hayvana karşı çekingen durduğu görülmemiştir. Yapılan gözlemler sonucunda, bal porsuklarının rakiplerine karşı çıkardığı sesin yanında, aslan kükremesinin kedi miyavlaması olarak kaldığı söylenmektedir. Bunun sebebi ise bal porsuklarının korku hormonunun olmamasıdır.
  • Yalnızlığı ve sakinliği severler. Vahşi doğada birçok hayvan sürü halinde gezerek, tehlikeyi minimuma indirmeye çalışırlarken, bal porsukları yalnızlığı tercih etmiştir. Bu durum bile onların ne kadar güçlü olduklarını kanıtlar niteliktedir.
  • Dişi bal porsuğu, sadece bir yavru doğurabilir. Dişi bal porsukları, doğurdukları tek yavruları ile 12 ay boyunca ilgilenmektedirler.
  • Başka yuvaları istila ederek yaşamlarını sürdürürler. Başka canlıların yuvalarını istila eden bal porsukları, buraları otel gibi kullanarak sürekli değiştirirler. Yuvalarını istila ettikleri hayvanlar arasında domuzlar ve hatta tilkiler de vardır. O kadar korkusuz hayvanlardır ki, hiç umursamadan istila ettikleri bu yuvalarda oldukça rahat bir şekilde uyudukları söylenmektedir.
  • Her şeyi yiyebilirler. Bal porsukları daha önce de söylendiği gibi hepçildir. Yenebilir olan her şeyi yer ve bundan etkilenmez. Yenebilir olarak ifade edilirken kastedilen, diğer hayvanların da yediği şeyler olarak düşünülmemelidir. Çünkü bal porsukları, yedikleri sebzeler, meyveler ve avladıkları etler haricinde, leşler, bitki kökleri, yumurtalar da yemektedir. Yılanların zehrine karşı geliştirdiği bağışıklığı sayesinde, yılan da onların yiyecekleri arasında yerini almaktadır.
  • Bal porsuklarının cildi ve dişleri olağanüstü bir dizayna sahiptir. Sahip oldukları derilerinin kalınlığı, dünyadaki pek çok hayvanınkinden daha kalındır. Buna karşın oldukça elastik bir yapıdadır. Bu durum sayesinde, rakipleri ile karşı karşıya kaldığı sırada, bir yırtıcının dişleri arasında kalırsa; bal porsukları derisinin içinde hareket eder. Bu onların hayatta kalma biletleridir. Çünkü bu hareketleri sayesinde, savunma konumundan saldırı pozisyonuna geçebilir ve durumu kendi lehlerine çevirebilirler.
  • Bal porsuklarının alet kullanabildikleri gözlenmiştir. Bal porsukları, fiziksel avantajlarının yanı sıra, zekaları sayesinde de oldukça kazançlı konumdadır. Pençelerini alet gibi kullanmaları bir tarafa, kimi aletleri direkt olarak kullandıkları gözlemlenmiştir. Güney Afrika’da yer alan Moholoholo Yaban Hayat Rehabilitasyon Merkezi’nde yaşayan bal porsuklarının, bulundukları yerden kaçmak için tırmık, kürek, taş ve çamur gibi malzemeleri kullandıkları görülmüştür.

Bu özelliklerinin yanı sıra korku hormonu olmayan hayvan olarak da bilinir.

Doğadaki üstünlükleri oldukça bariz olan bal porsukları, adeta ölmemek için doğmuşlardır. Fiziksel özellikleri onları en zorlu koşullara adapte edebilmekte, yine aynı şekilde en yırtıcı hayvanlara karşı avantajlı konuma getirmektedir.

İsimleri sayesinde yırtıcı oldukları düşünülmese de özellikle kendilerini tehlikede hissettiklerinde agresif olurlar. Bu durum onların her an saldırı konumunda olduğunu düşündürmemelidir. Çünkü genellikle insanlarla karşılaştıkları zaman kaçıp kendi işlerine bakarlar. Yani insanlar için direkt olarak bir tehdit oluşturmazlar, bu yüzden bal porsukları ile denk gelindiğinde herkes kendi işine gönül rahatlığıyla bakabilir.

Doğanın bir açığı ya da hatası olarak değerlendirilebilecek bu hayvan, korkusuzlukları ile nam salmış aslana kafa tutmasıyla ünlenmiştir. Boyundan büyük zekası olan bu cesur hayvan, ilginç özelliklerin karışımı gibidir.

Yukarıda sahip olduğu avantajlar ile birlikte sayılan tüm özellikleri, onu hayvanlar alemindeki belki de en ilginç türlerden biri haline getirmiştir. Sayılan tüm bu ilginç özelliklerinin yanında son olarak söylenebilecek farklılığı ise, bal porsukları akrabaları olan kokarcalardan daha kötü kokan bir salgı bezine sahiptir. Bu onların saldırılardan korkup kaçtıklarını göstermez. Ama bu mekanizma, rakiplerine aynı mesajı iletmektedir:

“Beni rahat bırakmalısın, yoksa muhtemelen senin için hiç iyi olmayacak!”


Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

İki Farklı Hayvan Türünün Çiftleşmesi Sonucu Dünyaya Gelen 12 Melez Hayvan

Hüzünlü Bir Fotoğraf Projesi: Yasa Dışı Vahşi Hayvan Ticareti ve Bıraktığı İzler

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Bilim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/