Aşk, İhtiras, Entrika ve Tarih: Severek İzleyeceğiniz 30 Dönem Filmi

Attention Please!

Attention Please!

İyi tavsiyeler evreni

Dönem filmleri genelde tarihten esinlenilerek oluşturulmuş kurgu yapımlardır. Sanatsal değeri yüksek, başarı anlatımlarının yanında dekoruyla ve kostümleriyle ilgi çeken bu filmler genelde orta çağı ya da öncesini anlatır. Fakat 1900’ler sonrasını, hatta yakın tarihi anlatan dönem filmleri de zamanla artmaktadır. Özellikle tarihe, geçmişe tutku duyanlar için dönem filmleri bir vazgeçilmezdir.
Seyircisini adeta anlattığı dönemin içine çeken bu tarih filmleri dünyayı, geleceği ve insanlığı daha iyi anlamamızı sağlar. Dönem filmleri belgesel değildir, gerçeği anlatma yükümlülüğü olmayan filmlerdir. Bu yanıyla genelde belgeseller ile karıştırılır. Bu yüzden dönem filmlerini eleştirirken kurgusal hikayeler olduğunu unutmamalıyız.
Dönem filmleri 2020 yılında da dünya genelinde ilgi görmeye devam etmektedir. Her yıl bu alanda önemli yapımlar kendini göstermekte ve başarılı ödüllere layık görülmektedir. Aşk, ihtiras, entrika, taht savaşları ve buram buram tarih kokan en iyi dönem filmleri sizler için listelendi!

1) Love & Friendship (2016) | IMDb: 6,4

Film, Jane Austen’in Love & Friendship adlı romanından ismini alırken konusu da yazarın Lady Susan adlı eserine dayanıyor. Dul bir kadın olan Susan’ın, kendisi ve kızına ideal eşleri seçmeye çalışmasını anlatan filmin asıl konusu, erkeklerin kadınlar karşısındaki tutumları ve zayıf karakteridir. Eski aşklar bir başkaydı diyenler için, bu modern uyarlama görüntü kalitesi ve Austen’in hikayesiyle harika bir birleşim oluşturuyor.
Tür: Komedi, Dram
IMDb: 6,4 Rotten Tomatoes: %97 Google: %70

2) Shakespeare in Love – Aşık Shakespeare (1998) | IMDb: 7,1

Film Londrada ve 1590’lı yıllarda geçiyor. Ünlü yazar William Shakesepare’in başarısı artık herkes tarafından kabul görmüş ve büyük eserler beklenmektedir. Bu sırada Shakesepare’e inanmayan tek kişi ise kendisidir… Yaşadığı baskı altında bunalan ve yaratıcılığını kaybettiğini düşünen oyun yazarının tam da bu sırada karşısına Viola adlı bir kadın çıkar. Bu güzel kadın karşısında büyülenen Shakesepare, aşktan aldığı ilhamla tekrar yazmaya başlar ve altın günlerine geri döner. Yüzyıllardır eserleriyle adından söz ettiren bu ünlü yazarın aşık hallerini konu alan filmin kadrosu da son derece zengin.
Tür: Romantik, Dram
IMDb: 7,1 Rotten Tomatoes: %92 Google: %84


3) The Other Boleyn Girl – Boleyn Kızı (2008) | IMDb: 6,7

Aşk ve siyaset… Yüzyıllardır üstesinden gelemediğimiz ve uğruna büyük kavgalar hatta savaşlar verilen iki kavram. Bu filmde de aynı anda krala aşık olan iki kardeşin hikayesi konu alınıyor. Birbirinden oldukça farklı karakterlere sahip olan iki kız kardeşin savaşını izleyeceğimiz bu filmde aşkın gücü hat safhada. Biri asi ve kurallara eğmeyen bir yapıda diğeri ise babasına asla karşı gelemeyen bu kardeşlerin eski bir dönemde geçen heyecanlı hikayesini izlemelisiniz.
Tür: Romantik, Dram
IMDb: 6,7 Rotten Tomatoes: %43 Google: %90
4) Cyrano de Bergerac (1990) | IMDb: 7,5

Oldukça başarılı bir silahşör olan Cryano de Bergerac karşısında tüm rakipleri korkudan titremektedir. Kılıcı kadar keskin bir zekaya sahip olan Bergerac, ayrıca şiirle de iç içedir ve günlük konuşmalarında bile adeta şiir okumaktadır. Bu korkusuz ve romantik bir silahşörün kadınlarla arasındaki tek engel ise takıntı haline getirdiği devasa burnudur. Roxanne isimli genç ve güzel bir kadına aşık olan Bergerac, özgüvensizliği yüzünden kadına açılamaz. Bu sırada silahşörlerin arasına yeni katılan Christian’ın da Roxanne’den hoşlandığını görür ve ona yardım etmeye karar verir. Onun yerine şiirler yazarak güzel kadının aşkını Christian için kazanır. Bu karmaşık, dramatik ve romantik hikayenin devamını merak ediyorsanız filmi mutlaka izleyin.
Tür: Romantik, Dram
IMDb: 7,5 Rotten Tomatoes: %100 Google: %87

5) Remains of the Day – Günden Kalanlar (1993) | IMDb: 7,9

Dönem filmleri arasında bir kült olan bu yapım, İkinci Dünya Savaşı’nın başlamak üzere olduğu günlerde İngiltere’de geçiyor. Darlington Malikanesi’nde baş uşak olarak çalışan ve oldukça disiplinli olan James Stevenson, diğer çalışanları otoriter tavırlarıyla bastırmıştır. Her şey Stevenson’ın istediği gibi giderken malikaneye yeni bir aşçı gelir. Miss Kenton adındaki bu kadın aşçı ve Stevenson oldukça zıt karakterlerdir. Çok geçmeden, bu nazik ve tatlı kadın ile baş aşçı arasında oluşan kıvılcımlar, dönemin zor şartlarına rağmen alevlenmeye başlayacaktır.
Tür: Romantik, Dram
IMDb: 7,8 Rotten Tomatoes: %95 Google: %86


6) Mother Joan of the Angels (1961) | IMDb: 7,7

İlginç bir olay örgüsüne sahip olan bu film 17.Yüzyılda geçmektedir. Film ayrıca eski bir drama ve korku filmi olarak da görülebilir. Manastırdaki rahibelerin içlerine şeytan girdiğine inanılmaktadır ve konuyla ilgilenmesi için bir rahip görevlendirilir. Rahip, sorunun kaynağını bulmak için halkla görüşür ve olaylar gelişmeye başlar. İnsanların doğasındaki şeytana ve dönemin şartlarına tanıklık etmek için filmi izleyebilirsiniz.
Tür: Korku, Dram
IMDb: 7,7 Rotten Tomatoes: %83 Google: %80
7) The New World – Yeni Dünya: Amerika’nın Keşfi (2005) | IMDb: 6,7

Filmde, 17. Yüzyılın başlarına John Smith ile Kızılderili reisinin kızı Pochahontas arasındaki efsanevi aşka tanık oluyoruz. Kolonilerle düşmanlık yaşayan Kızılderililer ve aradaki ciddi kültür farkına rağmen birbirlerini seven bu iki gencin önünde ciddi engeller vardır. Yine de engel tanımayarak sınırları zorlayan ve neredeyse tarihi değiştiren bu hikayeye de bir bakın deriz.
Tür: Romantik, Drama
IMDb: 6,7 Rotten Tomatoes: %63 Google: %81

8) The Duchess – Düşes (2008) | IMDb: 6,9

Film 18.Yüzyılda geçiyor. Georgiana Cavendish, güzelliğiyle tanınan ve döneminin en havalı kadınları arasında yer alan bir düşeştir. Ancak evli olmasına rağmen yasak aşk yaşaması, müsrif hareketleri ve politikaya müdahale etmesiyle hızlı bir düşüş yaşar ve itibarını kaybeder. Düşesin hikayesinden kocası, aşkı, en iyi arkadaşı Leydi Bess Foster’da nasibini alacak ve ciddi bir karmaşa yaşanacaktır.
Tür: Dram, Tarihî Kurgu
IMDb: 6,9 Rotten Tomatoes: %62 Google: %90


9) La Marseillaise (1938) | IMDb: 7,1

Dönem filmleri için bir klasik olan La Marseille, şimdinin Fransız milli marşıdır ve Fransız Devrimi sırasında köylülerin toplanma şarkısından günümüze gelmiştir. Fransız Devrimi’nin ilk zamanlarını, monarşiyi devirmek için harekete geçen halkı ve sonunda 14. Louis’in çöküşünü izleyeceğiniz bu film ile tarihe tanıklık edeceksiniz. Dönem için oldukça önemli roller üstlenen insanlara dikkat çeken filmde, ayrıca binlerce oyuncu yer almaktadır.
Tür: Dram, Tarihi drama
IMDb: 7,1 Rotten Tomatoes: %78 Google: %74
10) The Draughtsman’s Contract – Ressamın Kontratı (1982) | IMDb: 7,3

Film, 17.Yüzyıl İngiltere’sinde geçiyor ve olaylar, kibirli bir ressam olan Bay Neville’nin etrafında gelişiyor. Barok ressamlarının eserlerinin yer aldığı film, dönemin ruhunu oldukça iyi yansıtıyor ve polisiye özelliği de taşıyor. Şaşalı bir malikanenin sahibi olan Bayan Herbert, Neville’yi işe alarak evinin 12 resmini çizmesini istiyor. Bu konuda bir sözleşme yapan ikilinin sözleşmesinde cinsel konulara da yer veriliyor. Film, zekasına fazla güvenen ressamımızın entrikalara kurban gitmesini ve birçok gizemi konu ediniyor.
Tür: Dram, Gizem
IMDb: 7,3 Rotten Tomatoes: %100 Google: %86

11) Amadeus (1984) | IMDb: 8,3

Amadeus, 18. yüzyıl müzik dehası Wolfgang Amadeus Mozart ve daha az yetenekli ama kraliyet bestecisi Antonio Salieri arasındaki ilişkiye odaklanan bir başyapıttır. Amadeus, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlanmış Senaryo ve F. Murray Abraham’ın En İyi Erkek Oyuncusu olmak üzere sekiz Akademi Ödülü kazanmıştır. Ayrıca en iyi drama dahil olmak üzere dört de Altın Küre Ödülü kazanmıştır.
Tür: Dram, Tarih
IMDb: 8,3 Rotten Tomatoes: %93 Google: %89


12) Atonement – Kefaret (2007) | IMDb: 7,8

Ian McEwan’ın aynı adlı Kefaret romanından sinemaya uyarlanan filmin başrolünde Keira Knightley ve James McAvoy yer almaktadır. 1935’te 13 yaşındaki Briony Tallis ve ailesi konaklarında zenginlik içinde ayrıcalıklı bir yaşam sürdürmektedirler. Bir yaz günü Briony, ailenin hizmetlisinin eğitimli oğlu Robbie Turner ve ablası Cecilia’nın yakınlaşmasına tanık olur. O günden sonra bu üç genç insanın hayatı tahmin bile edemeyecekleri boyutta değişecektir.
Tür: Romantik, Savaş Filmi
IMDb: 7,8 Rotten Tomatoes: %83 Google: %90
13) Elizabeth – Kraliçe Elizabeth (1998) | IMDb: 7,4

1998 yapımı bu film 1550’lerde geçer ve İngiltere kraliçesi I. Elizabeth’in hayatını konu alır. Entrikalarla çalkalanan İngiltere’de Katolik Kraliçe Mary’nin ölümünün ardından, tahta Protestan olan ve kız kardeşi Mary tarafından 16. Yaşındayken sürgün edilen Elizabeth geçer. Katolik bir ülkenin başına geçen Elizabeth kilise entrikalarından, erkek egemen yönetici sınıfa kadar birçok konuyla savaşmak durumundadır. Küçük bir kızken 45 yıl boyunca ülkeye hükmeden güçlü bir yöneticiye dönüşen I. Elizabeth’e ise muhteşem oyunculuğuyla Cate Blanchett hayat vermektedir.
Tür: Dram, Tarih
IMDb: 7,4 Rotten Tomatoes: %82 Google: %79

14) The Great Gatsby – Muhteşem Gatsby (2013) | IMDb: 7,2

Amerikalı yazar F. Scott Fitzgerald’ın aynı isimli romanından uyarlanan Muhteşem Gatsby, gizemli, parti veren bir milyoner olan Jay Gatsby ve yazar olan komşusu Nick Carraway arasında yaşananlar üzerine şekilleniyor. Aşk, ihanet, bencillik, dostluk gibi pek çok duygunun işlendiği film, Nick Carraway’in psikiyatristine Gatsby’nin saplantılı hikayesini anlatmasıyla başlıyor. 3D çekilen filmin oyuncu kadrosunda Leonardo DiCaprio, Tobey Maguire, Carey Mulligan gibi isimler yer almıştır, yönetmenliğini ise eşsiz yaratıcı Baz Luhrmann üstlenmiştir.
Tür: Dram, Romantik
IMDb: 7,2 Rotten Tomatoes: %48 Google: %91


15) A Fortunate Man – Şanslı Per (2018) | IMDb: 7,2

Şanslı Per’de zengin ve fakir, Hıristiyan ve Yahudi gibi sosyal ve kültürel çatışmaların yoğun olduğu bir dönemde yaşayan, yetenekli ve zeki bir genç olan Lykke Per’in hayalleri, hırsları ve hataları anlatılmaktadır. 1880’lerin Kopenhag’ında geçen film, Nobel ödüllü yazar Henrik Pontoppidan tarafından yazılmıştır.
Tür: Dram
IMDb: 7,2 Rotten Tomatoes: %80 Google: %91
16) Eve Dönüş (2006) | IMDb: 6,8

İkisi de işçi olan Mustafa ve karısının siyasetle hiçbir ilgileri yoktur. Onlar evlerinde televizyonları, çocuklarıyla mutlu yaşarlarken dışarıda her gece çatışmalar olmaktadır. Bir sabah ise darbe haberleriyle uyanırlar. Mustafa da sokaktaki çatışmalar duracak, güvenlik sağlanacak diye durumdan memnundur, hatta her tutuklamanın bir sebebinin olduğuna inanmaktadır. Ancak bir gün Mustafa, Şehmuz kod adlı siyasi sorumlu olduğu gerekçesiyle gözaltına alınır ve 22 gün boyunca işkenceye uğrar.
Tür: Drama
IMDb: 6,8 Google: %78

17) Sarajevo – Saraybosna (2014) | IMDb: 6,7

Avusturya Arşidük’ü Franz Ferdinand 28 Haziran 1914’te eşi Sophie ile Saraybosna’da bir gezintideyken suikasta uğrayarak öldürülüyor. Filmde ise, Birinci Dünya Savaşı’nın başlama nedenlerinden de olan bu olay ve o dönemde yaşanan diğer tarihi olaylar ele alınmıştır. Avusturya yapımı filmin yönetmenliğini Andreas Prochaska üstlenmiştir.
Tür: Tarih, Dram
IMDb: 6,7 Google: %91


18) Gun City – La sombra de la ley – Silah Şehri (2018) | IMDb: 6,3

1921’de İspanya’da polisler ve anarşistler arasında sokak çatışmaları yaşanmaktadır ve bu sırada iç savaş çıkarabilecek kadar güçlü silahların olduğu bir askeri tren çalınmıştır. Askeri trenin çalınmasından sorumlu olanların tutuklanmasına yardımcı olmak için Barselona’ya Anibal Uriarte isimli bir dedektif gönderilmesiyle yaşanan olaylar anlatılmaktadır. 2018 Fransa, İspanya yapımı filmin yönetmenliğini yapan isim ise Dani de la Torre’dır.
Tür: Gerilim
IMDb: 6,3 Rotten Tomatoes: %67 Google: %88
19) Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? (2006) | IMDb: 7,5

Pek çok Ramazan eğlencesinde kurulan sahnelerde sahnelenen Hacivat ve Karagöz bu kez beyaz perdede izleyici ile buluşuyor. 2006 yılında vizyona giren filmin senaristliğini Levent Kazak yaparken yönetmen koltuğuna Ezel Akay oturur. 14. yüzyılda Bursa’da geçer hikâye. Karagöz ve Hacivat’ın hem kendi aralarında hem de başkalarıyla girdikleri iğneleyici atışmalar başlarını derde sokar. Devletle de araları bozulan kahramanlarımız neler yaşayacak?
Tür: Drama, Komedi
IMDb: 7,5 Rotten Tomatoes: %80 Google: %89

20) Elisa & Marcela (2019) | IMDb: 6,5

Dönem filmleri ve dönem dizileri alanında iddialı ola Netflix’in yapımı Elisa ve Marcelaü 1901 yılında İspanya’da evlenen bir lezbiyen çifti konu alır. İspanya’da bilinen ilk eşcinsel evliliktir ve 2005 yılında İspanya’da eşcinsel evliliği yasal hale gelir. Elsa erkek kılığına girerek yerel kiliselerden birini kandırarak Marcela ile evlenir. Toplumsal cinsiyet rolleri ve dayatmaları yüzyıllardır var. Ancak aşk, tutku ve sevgi hiçbirini dinlemeden her dönemde yaşanmaya devam ediyor.
Tür: Romantik, LGBT
IMDb: 6,5 Rotten Tomatoes: %33 Google: %95


21) Emma (2020) | IMDb: 6,8

Jane Austen’ın aynı adlı ünlü romanından uyarlanır. Evliliğe karşı olan, İngiltere’de zengin bir aileye mensup Emma Woodhouse babası ile birlikte bir köyde yaşar. Annesini küçük yaşta kaybeden Emma ona iyi davranan bir bakıcı tarafından büyütülür. Asla evlenmeyeceğini her fırsatta dile getirirken Bay Knightley’e olan aşkının farkına varır.
Tür: Romantik, Dram
IMDb: 6,8 Rotten Tomatoes: %86 Google: %79
22) Land and Freedom – Ülke ve Özgürlük (1995) | IMDb: 7,6

1995 yılında yapılan filmin yönetmeni Ken Loach ve senaristi Jim Allen’dir. İspanya’daki iç savaş esanasında Livirpool’dan İspanya’ya savaşmaya giden bir komünistin yaşamı anlatılır. İspanya’da yaşanan savaş local değil globaldir. İngiliz komünistin bunu anlaması uzun sürmez. İdeolojik çelişkilerle ayrılan tarafları aralarında kalan bir yaşlı kadın şöyle uyarır: “Birbirinizi öldürmek yerine faşistleri öldürün!” Bazı sahneler pek çok siyaset bilimci tarafından anarşizm ve komünizm arasındaki atışmayı çok iyi anlattığı için derslerde kullanılır.
Tür: Savaş Filmi, Dram
IMDb: 7,6 Rotten Tomatoes: %77 Google: %86

23) Stage Beauty – Sahne Güzeli (2004) | IMDb: 7,1

17. yüzyıl İngiltere’sinde kadınların sahneye çıkmaları yasaktır. Kadın rollerini, kadın kılığına giren erkekler oynar. Ancak aynı oyunları aynı karakterlerin oynaması pek çok insan tarafından sıkıcı bulunur. Bu insanlardan birisi de Kral II. Charles’dir. Bu yüzden kadınların sahneye çıkabilmeleri önündeki engeli kaldırır. Kadın kılığına giren en ünlü erkek oyuncu Edward Ned bu durumdan en çok rahatsız olanların arasındadır. Kostüm dikerken minik rollerde oynayan Maria ise bu durumdan faydalanarak sahneye çıkar.
Tür: Drama, Romantik
IMDb: 7,1 Rotten Tomatoes: %64 Google: %83


24) Belle (2013) | IMDb: 7,3

Senaristliğini Misan Sagay’ın yaparken yönetmen koltuğuna Amma Asante oturur. Gerçek bir öyküye dayanan filmin baş kahramanı Dido adında melez bir kadındır. Hikaye 18. yüzyıla aittir. Dido’nun aristokrat olan amcasının ve eşinin onu ayrıcalıklı bir şekilde büyütmesine ragmen Dido’nun ten rengi sosyal konumunda sorunlar çıkarır. İdealist bir avukata aşık olan Dido’nun sürükleyici hikayesi size bekliyor.
Tür: Dram, Romantik
IMDb: 7,3 Rotten Tomatoes: %84 Google: %90
25) Motorcycle Diaries – Motosiklet Günlükleri (2004) | IMDb: 7,8

Ernesto ve Alberto adlı iki genç 1950 yılının başlarında bir motosiklet ile Buenos Aires’ten yola çıkarlar. Ancak motosikletleri onları yarı yolda bırakır. Mecburen otostop ile yollarına devam eden iki genç Latin Amerika’nın daha önce hiç görmedikleri bir yüzüyle karşılaşırlar. Gördükleri adaletsizlikler ve yolsuzluklar karşısında yola çıktıkları gençlerden çok daha farklı kişilere dönüşürler. Bu motosiklet yolculuğu sadece iki gencin hayatını değil tüm Latin Amerika’nın tarihini değiştirir.
Tür: Dram, Macera
IMDb: 7,8 Rotten Tomatoes: %83 Google: %87

26) The Kings Speech – Zoraki Kral (2010) | IMDb: 8,0

Oscar’da 12 dalda aday gösterilip, En iyi Film ve En İyi Yönetmen ödülleri başta olmak üzere toplam 4 ödül alan filmin yönetmenliğini Tom Hooper üstlenir. Başarılı film İngiliz Kraliyet ailesini konu alır. VI. George kekemedir ve bu kekemeleği yenmek için çok çalışır. Halka hitap etmesi bu yüzden çok zordur. Yardımına Avustralyalı therapist Lionel Logue yetişir.
Tür: Dram, Tarih
IMDb: 7,8 Rotten Tomatoes: %95 Google: %91


27) The Last of the Mohicans – Son Mohikan (1992) | IMDb: 7,7

James Fenimore Cooper’ın romanından uyarlanan filmin yönetmenliğini Michael Mann yapar. Yönetmenlik kariyerinin en önemli filmlerinden biridir. 18. yüzyılda Fransız ve İngiliz askerleri, Kuzey Amerika’nın kontrolü için savaşır. Kızılderililer ve yerleşimciler ise bu savaşın ortasında kalır. Yerleşimcilerden Cora ve kız kardeşi Alice’in bu esnada başlarına kötü olaylar gelir. Onları ise Şahingöz adında bir Kızılderili kurtarır. Bu Kızılderili ise aslen bir yerleşimcidir, çok küçükken ailesi öldüğü için son Mohikanlar Şahingöz’ü yanlarına alarak büyütür.
Tür: Savaş Filmi, Macera
IMDb: 7,7 Rotten Tomatoes: %95 Google: %90

28) Amazing Grace – Özgürlüğün Şarkısı (2006) | IMDb: 7,4

En büyük hayali köle ticaretini yok etmek olan dinci siyasetçi Christian William Wilberforce’un hayatı konu alınır. Yüzyılın sorunu olan köle ticaretini bitirmek için çalışırken en büyük desteği şair John Newton’dan görür. Köle ticaretinden büyük paralar kazanan kurumlar vardır ve William’a bu yolda zorluk çıkarırlar. Ancak William tüm bu zorluklara rağmen mücadelesini sürdürür. Filmin yönetmenliğini Michael Apted yaparken başrollerde Loan Gruffudd ve Albert Finney yer alır.
Tür: Dram, Tarih
IMDb: 7,4 Rotten Tomatoes: %68 Google: %88
29) Jane Eyre (2011) | IMDb: 7,3

Jane Eyre 10 yaşında öksüz kalır ve kendine köle gibi davranan halası tarafından katı disiplinli yatlılı bir okula yollanır. Bu yatılı okuldan mezun olduktan sonar yine aynı okulda kalarak öğretmenlik yapmaya başlar. Daha sonra Edward Rochester adında birinin malikanesinde çocuklarına mürebbiyelik yapmaya başlar. Rochester ile dostluğu günden güne bir aşka dönüşür. Ancak Jane Eyre henüz Rochester’in korkunç sırrından haberdar değildir. Jane Eyre erkek egemen bir toplumda bir kadın olarak tek başına ayakta kalmaya çalışır.
Tür: Romantik, Dram
IMDb: 7,3 Rotten Tomatoes: %84 Google: %91

30) The Age of Innocence – Masumiyet Yaşı (1993) | IMDb: 7,2

19. yüzyıl Amerika Birleşik Devletleri’nde New York’tayız. Şehrin yüksek sosyetesine mensup bir avukatın karışık aşk hayatını konu alır film. Kocasından yeni ayrılmış bir kadına aşık olur avukat. Ancak aşık olduğu kadın, adamın nişanlısının kuzenidir. Tüm bu karmaşanın içinden nasıl çıkacak?
Tür: Romantik, Dram
IMDb: 7,2 Rotten Tomatoes: %83 Google: %84
Dönem filmleri dışında politik filmler ve savaş filmleri listelerimize de göz atabilirsiniz.

This post is also available in: English

Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/