Herkesin Bir Dönem Oynadığı Pac-Man Hakkında Şaşırtıcı 10 Gerçek 

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

Bir zamanların efsaneler efsanesi Pac-Man’i konuşacağız bugün! Ekranda ilerleyen sarı canavarın yemediği şey bırakmadığı Pac-Man, 80’li yılların en büyük bombası olmuştu. Bununla da kalmayıp yıllara meydan okudu ve bugün bile popüler kültürde önemli bir yere sahip. Herkesin mutlaka hayatında en az bir kez oynadığı bu oyun hala daha oyun platformlarında güncel olarak yer alıyor. Peki Pac-Man efsanesinin tarihine küçük bir yolculuğa çıkalım sizinle…

1) Yemek yeme görevi, kadınların ilgisini çekmek için düşünülmüştü.

pac-man
Pac-Man’ın asıl görevi önüne çıkanları tüketmek. Asıl amacının ortaya çıkışı ise 80 yıllarda video oyunlarının hedef kitlesi erkekler idi. Toru Iwatan’ın amacı ise hedef kitleyi değiştirmekti.

2) Orijinal çıkış ismi Puck-Man olacaktı.

puck-man
Puck-Man ismi, Japon dilinde yemek yemek olarak geçen ‘pakku pakku’den esinlenmişti. Pakku pakku aslında kıtır kıtır yemek anlamında kullanılıyor. Oyunun içeriğine fazlasıyla uygun olacaktı ancak ‘Puck’ İngilizce de ‘afacan peri, yaramaz çocuk’ anlamı taşıyordu. Anlam karmaşası göz önüne alındığında oyunun isminin Puck-Man konulması pek de uygun olmayacaktı. Okunduğunda benzer bir ses bütünlüğü oluşturması sebebi ile oyunun isminin Pac-Man olmasına karar verildi.

3) Pac-Man’ın Fever şarkısı oyunun konsept albümü haline geldi.

pac-man album
Oyunun bu kadar oynanması yanı sıra Buckner&Garcia’nın ‘Pac-Man Fever’ şarkısı beklenmedik bir rekor kırmıştı. Pacman şarkısı olarak da bilinen parçanın bu beklenmedik rekoru CBS Records’un dikkatini çekti ve şirket tarafından şarkının albümü talep edildi. Albümde Pac-Man, Frogger, Centipede, Donkey Kong, Asteroids, Berzerk, Defender adlı 8 şarkı yer aldı. Albüm, 2 milyon satış rakamına ulaştı.
4) Oyunun gün geçtikçe yeni versiyonları üretildi.

pac-man version
İlk çıktığı günden bu yana devamlı değişiklik içeren Pac-Man oyununun orijinal versiyonu, yenilenen versiyonlara göre çok daha az oynandı.

5) Pac-Man 1982 yılında Time dergisinde kapak oldu.

pac-man time
Oyun konsolu olarak 1980 yılında oynayıcılara sunulan Pac-Man, ilk senelerde popülerliğe ulaştı. 1982 yılında Pac-Man’in popülerliği kanıtlandı ve Eylül ayında Time dergisine kapak oldu.

6) Pac-Man birden fazla Guinness Rekoru’na sahip.

Dünyayı kasıp savuran bu popülerliğin yanı sıra sahip olduğu başarılar ile de kendinden çokça söz ettiriyor Pac-Man. Üretim ve Tüketim aşamalarında yüksek oranlarla Guinness Rekorlar kitabında ‘En Çok Tanınan Video Oyun Karakteri’ ve ‘En Başarılı Jeton Oyunu’ olarak yerini alıyor.

7) Google’ın Pac-Man Doodle ortaklığı şirketleri olumsuz etkiledi.

pac-man google
İki büyük dev bir araya gelerek 21 Mayıs 2010 da Google giriş sayfasına Pac-Man Doodle’ı yerleştirdi. Doodle’ın giriş sayfasında olması dikkatleri üzerine çekti ki milyonlarca insan tek tıklama ile Doodle üzerinden Pac-Man oynadı. Dünya genelinde Doodle üzerinden 4.8 milyon saat oynanan Pac-Man, şirketleri 148 milyon dolar zarara uğrattı.

8) Pac-Man televizyon programı fikri ve Pac-Man çizgi dizisi

2011 yılında ‘Pac-Man’ adlı bir televizyon programı yapılması planlandı. Roy Bank, televizyon programı teklifi fikrinin çıkış noktasının Pac-Man oyunun aslında ne olduğunun ve hayatımıza neler kattığı fikrinden ortaya çıktığını söyledi. Yine de bu televizyon programına neden ihtiyaç var sorusunun içini tam doldurmadı. Televizyon programı teklifi yayın hayatına aktarılmadı.
Fakat Pac-Man uzun yıllar önce, kendisi ile aynı isme sahip ve her bölümü 30 dakika süren bir çizgi dizi olarak çıktı karşımıza. ABD yapımı olan bu dizi 25 Eylül 1982 tarihinden 5 Kasım 1983 tarihine kadar sürmüştür ve iki sezon boyunca 44 bölüm yayınlanmıştır.
9) Pac-Man’in 3 sezonluk bir animasyon dizisi çıktı ancak beklenen başarıya ulaşamadı.

Disney, ‘Pac-Man and the Ghostly Adventures’ adlı bir bir animasyon filmi çekti. Ancak Doodle üzerinden gerçekleşen başarı oranına kıyasla, beklenilen kadar ses getirmedi.

10) Piyasadan toplatılma kararı çıkması olası bir durumdu.

Oyun kurucusu Iwantani oyun çıktıktan sonra büyük mücadeleler verdi. Bunlardan birisi de yayıncı firma Namco‘nun başkanıyla yaşadığı bir tartışmaydı. O dönemde başta bulunan kişi oyunun içindeki hayaletlerin hepsinin farklı renklerde olmasını beğenmedi ve Iwatani’ye değiştirmesini söyledi. Uzun süren tartışmalar sonunda Iwantani, başkanı ve diğer kurul üyelerini ikna edebildi.
 

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/