Harry Potter Kitapları: Tüm Zamanların En İyi Kitap Serilerinden Biri

harry potter kitapları
Ünlü İngiliz yazar J.K. Rowling tarafından kaleme alınan Harry Potter kitapları serisini yeniden hatırlamaya ne dersiniz? Tüm dünyada çok satanlar listesinde uzun yıllardır yer alan bu unutulmaz serinin tüm kitapları ve konularını sizin için derledik. Aranızda henüz, Harry Potter kitapları serisine sahip olmayanlar ve merak edenler varsa, bu çekici hikayenin ana konusuna mutlaka bakmasını öneriyoruz. Bizden söylemesi!
 

1) Harry Potter ve Felsefe Taşı

harry potter ve felsefe taşı
Harry Potter kitaplarının ilki hiç Felsefe Taşı. Kendisini hiç sevmeyen teyzesi Petunia, eniştesi Vernon ve kuzeni Dudley ile yaşayan Harry, bir gün kendisine gelen bir davet mektubu ile sarsılır. Mektup, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndan gelmektedir ve Harry, okula kabul edilmiştir. Annesi ve babasını bir trafik kazasında kaybettiğini düşünen Harry, o ana kadar onların birer büyücü olduğundan ve karanlık bir büyücü olan Voldemort tarafından öldürüldüklerinden habersizdir.
Teyzesi ve eniştesinin tüm engellemelerine rağmen Harry okula gitmeyi başaracak ve burada Ron Weasley ve Hermione Granger isminde arkadaşlar edinecektir. Ayrıca okulda girilmesi yasak olan bir odayı keşfeden bu üçlü, felsefe taşının gizemine ortak olacaklardır. Bu taş aynı zamanda, Voldemort için de oldukça önemlidir.
 

2) Harry Potter ve Sırlar Odası

harry potter ve sırlar odası
Harry okulunun açılmasını iple çekmektedir çünkü Dursley’lerin davranışlarından epey sıkılmaya başlamıştır. Ancak beklenmedik bir şey olur ve ev cini Dobby birden ortaya çıkıverir. Dobby, Harry’nin okula dönmesini engellemek ister. Çünkü bu yıl okul, Harry için oldukça tehlikeli olacaktır. Tüm engellemelere rağmen okula Weasley’ler sayesinde dönmeyi başaran Harry, Sırlar Odası’nda saklanan karanlık bir güç ile tanışır. Tom Riddle isimli bir öğrencinin günlüğü ile baş gösteren olaylar, kahramanımızı okuldaki herkesi taşa çevirmeye ant içmiş bu güç ile karşı karşıya getirir. Bu gücü yok etmek Harry ve arkadaşlarının görevi olacaktır. Peki, Tom Riddle aslında kimdir?
 

3) Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

harry potter ve azkaban tutsağı
Harry, o yaz sık sık siyah bir köpek ile karşılaşmaktadır. Köpekte anormal giden bir şeylerin olduğunu fark eder ancak bunu çözmesi zaman alacaktır. Diğer taraftan Azkaban Kalesi’nden kaçtığını bilinen bir katil, büyücüler dünyasında büyük yankı uyandırır. Sirius Black isimli bu kişinin, Lord Voldemort’un hizmetkarı olduğu düşünülmektedir. Ancak gerçek, yakın zamanda ortaya çıkacaktır. Kahramanlarımız Hogwarts’ta Ron’un faresindeki tuhaf davranışlarına da dikkat kesilir. Sıradan bir evcil hayvan gibi davranmayan bu canlı, büyük bir tehlikenin habercisidir.
Harry, gerçeklerle yüzleşmeye başladıkça hayatı değişime uğramaya devam edecektir. Kendisinin bir vaftiz babası olduğunu öğrenen Harry, artık yalnız değildir.
 

4) Harry Potter ve Ateş Kadehi

harry potter ve ateş kadehi
Bu yıl, Harry için her şey çok daha tehlikeli olacaktır. Okuldaki 4’üncü yılına başlayacak olan Harry, yaz tatilinde Dursley’lerden kurtularak Ron’un ailesinin evine gider. Ron ve abileri ile Quiddicth Dünya Kupası’nı izlemeye giden Harry, Lord Voldemort’un kara işaretine de burada tanık olacaktır.
Hogwarts’a dönen kahramanımız, uzun yıllardır okulda gerçekleşmeyen Üç Büyücülük Turnuvası’na tanıklık eder. Hogwarts dışında 2 farklı okul şampiyonlarının ev sahipliği yapacağı bu turnuvada, Harry istemeden kendini 4’üncü oyuncu olarak bulur. Ron ve Hermione’nin yardımı ile turnuva bölümlerini çözmeye çalışan Harry’yi korkunç olaylar dizisi beklemektedir. Bir öğrenci ne yazık ki ölecektir ve Harry, Karanlık Lord Voldemort’un uyanışına şahit olacaktır. Artık, hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.
 

5) Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

harry potter ve zümrüdüanka yoldaşlığı
Harry ve arkadaşlarını zorlu bir yıl beklemektedir. Kendisi ve kuzeni Dudley’e saldıran bir ruh emiciye Muggle dünyasında sihir uyguladığı gerekçesiyle Harry, Sihir Bakanlığı tarafından cezaya çarptırılmak istenmektedir. Hogwarts okul müdürü Dumbledore’un yardımı sayesinde cezadan kurtulan Harry, Voldemort’la bağı olduğunu anlayacaktır. Geceleri Voldemort’un planlarıyla ilgili kabuslar gören Harry’nin alnındaki yara izi her zamankinden daha fazla sızlar. Diğer taraftan, Voldemort’un geri döndüğüne inanmayan Sihir Bakanlığı, Hogwarts’a yeni bir müfettiş atar. Okul, hiç olmadığı kadar otoriter kurallara kavuşmuştur. Öyle ki Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Dersi müfredattan kaldırılmıştır.
Voldemort’un hain planlarına karşı kendilerini korumaya çalışan öğrenciler, Harry’nin önderliğinde Dumbledore’un Ordusu ismini verdikleri bir grup kurarak, kendi aralarında savunma dersleri alırlar. Harry ve arkadaşları, aynı zamanda Voldemort’a karşı Dumbledore’un kurduğu Zümrüdüanka Yoldaşlığı grubundan da artık haberdardırlar. Ölüm Yiyenler’e karşı verilen mücadelede Harry, çok büyük bir kayıp yaşayacak ve hakkında bilmediği bir kehaneti öğrenecektir.
 

6) Harry Potter ve Melez Prens

harry potter ve melez prens
Büyük savaş artık çok yaklaşmıştır. Voldemort’u durdurmaya çalışmak oldukça zorlaşırken, Harry hortkuluk gerçeğiyle yüzleşir. İksir dersinde tesadüfen eline geçen bir kitap, Melez Prens’in akılcı ve değişik formülleriyle doludur. Bu formüller sayesinde derste başarı gösteren Harry, ödüllendirilecek ve aldığı ödülle birtakım gerçeklerin de peşine düşecektir. İlk hortkuluğu, Dumbledore ile yok etmeyi başaran Harry’yi, okula döndüklerindeyse korkunç bir olay beklemektedir. Tüm öğrencileri yasa boğacak olan bir kaybın ardından, Melez Prens’in de kim olduğu ortaya çıkacaktır.
 

7) Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

harry potter ve ölüm yadigarları
Ve savaş başlamıştır. Ölüm Yiyenler, Hogwarts’ı ve Sihir Bakanlığı’nı kuşatırken; Harry, Ron ve Hermione, Voldemort’u koruyan hortkulukların peşine düşmüştür. Büyük Savaşa değin pek çoğunu öldürmeyi başaran kahramanlarımız, okula döndüklerindeyse Harry’nin içinde de bir hortkuluk olduğu gerçeğiyle yüzleşeceklerdir. Bu hortkuluğun yok edilebilmesi için Harry’nin ölmesi gerekmektedir. Peki, ama Harry ölürse Voldemort’u kim durduracaktır? Savaşı kim kazanacaktır?
 

8) Harry Potter ve Lanetli Çocuk

harry potter ve lanetli çocuk
Harry Potter kitapları arasında filmi olmadığı ve uzun bir aradan sonra yazıldığı için bu kitap pek anılmasa da aslında macera tam 19 yıl sonra devam ediyor! Harry, geçmişin izlerinden halen daha kurtulmuş değildir. Üstelik oğlu Albus, aile mirasının yüküyle zor zamanlar geçirmektedir. Geçmiş, geleceği etkilemekte ısrarlıyken; Harry ve oğlu Albus, karanlıktan gelen bir gerçekle sarsılacaktır.
J.K. Rowling’in tam 19 yıl sonra çıkarttığı bu son eser, aslında bir oyun sahnesi olarak yazılmıştır. Buna rağmen kitabın, hikayenin devamı niteliğinde olduğu söylenebilir.

 

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/