Bill Gates’in Paylaştığı, Modern Dünyayı Daha İyi Anlamak İçin Bilinmesi Gereken 3 Çarpıcı Gerçek

Milyarder ve dünyanın en büyük şirketlerinden birinin kurucu ortağı olması bir yana, Bill Gates aynı zamanda çok büyük bir araştırmacı ve konumundaki diğer insanlara göre küresel duyarlılığı daha yüksek biri diyebiliriz. Bunu yaptığı yardımlarla da birçok kez kanıtladı.
Bill Gates’in şahsi Twitter hesabından ve blog sayfasından paylaştığı bu bilgiler gerçekçi iyimserliğinizi artıracak türden.
Bilgilerin kaynağı ise ekonomist Max Roser’ın kurduğu “Our World in Data” adlı oluşum. Bill Gates bu internet sitesi hakkında şu yorumda bulunuyor:

“En sevdiğim web sitelerinden biri olan ve Oxford’a bağlı OurWorldInData.org, nüfus, sağlık, çevre gibi konularda birçok istatistik sunuyor ve bana dünyayı ve toplumu daha iyi anlamam için gerekli içgörüyü sağlıyor.”

Our World in Data’nın kurucusu Max Roser ve Bill Gates’e göre dünya hakkında bu üç olguyu mutlaka bilmelisiniz:

1) Yıllık çocuk ölüm oranı düştü

Her ne kadar iyi bir haber gibi gözükse de, aslında ölüm sayıları hala bir hayli yüksek diyebiliriz. Her sene 5 yaşın altında 5.6 milyon çocuk ölüyor. Bu sayıyı güne vurduğumuzda 15 bin, dakikaya vurduğumuzda ise 11 çocuğa denk geliyor.

1950’lerde ve 60’larda yıllık çocuk ölüm sayısı 20 milyondu. Bu konuda Max Roser şunu dile getiriyor:

“Bugün dünyadaki ilerlemeyi görme konusundaki zorluğumuzun en önemli nedenlerinden biri, geçmişin ne kadar kötü olduğunu bilmediğimizdir. Dünya geçmişte olduğundan çok daha iyi ama hala çok korkunç bir yer.”

“Şu an arkanıza yaslanıp çok iyi bir dünyada yaşadığınızı söyleyemezsiniz. Dakikada 11 çocuk hayatını kaybediyor. Dünyayı böyle kabul edemeyiz. Fakat ne zaman umutsuzluğa düşsem son 50 yılda; hayatını kaybeden çocuk sayısının 20 milyondan 5.6 milyona indiğini kendime hatırlatıyorum.”


2) Çocuk doğurma oranı yıldan yıla azaldı

 

Dünyanın her bölgesinde artık daha az çocuk doğuyor. Son 50 yılda kadın başı küresel doğurganlık ortalaması 5’ten 2,5’e düştü.

“Kadınların yaşam koşullarının nispeten iyileşmesi ve çocukların daha sağlıklı büyüme imkanı bulması, doğum oranlarını azalttı. Böylelikle dünyada hızla artan nüfus büyümesi artık durdu.” -Max Roser

“Burada asıl sorun şu ki; artan nüfusa karşı insanlar hala nüfusun tamamına yetecek kadar kaynak sağlamıyor.” -Bill Gates


3) Küresel fakirlik kayda değer biçimde azaldı

 

Geçmişten günümüze, 1990 ve 2015 yılları arasında her gün ortalama 137 bin kişi aşırı fakirlikten kurtuluyor.

“İnsanlara, küresel çapta fakirliğin artıp artmadığını sorduğumuzda çoğu insan işlerin daha da kötüye gittiğini düşünüyor. Ancak küresel çapta aşırı fakirlik azalıyor. Elbette şu an bile kabul edilemez derecede ve çok sayıda ekonomik durumu kötü olan insanlar var. Ancak gelir dağılımının önceki yıllara göre çok daha umut verici olduğunu söyleyebiliriz.” -Max Roser


Bu olguların gerçekçi iyimserliğimizi artıracağını söyleyen Max Roser, son olarak bir değerlendirmede bulunuyor:

“Zamanla gerçekleşen bu küresel değişim, bize daha iyi bir dünya için çalışmanın mümkün olduğunu söylüyor. Çocuk ölümlerinin sayısı düşüyor, aynı şekilde hızlı nüfus artışının yarattığı zorluklar da süresiz değil. Bununla beraber aşırı yoksulluk sınırında bulunan insanların sayısı da gün geçtikçe azalıyor. Bu tablo bize daha çok yolumuz olduğunu, ancak ilerlemek için çaba göstermemiz gerektiğini anlatıyor.”

Dünyanın içinde bulunduğu durum oldukça korkunç, fakat geçmişte yaşananlardan daha iyi bir durumda diyebiliriz.

Bu bilgileri göz önünde bulundurarak sizce dünya daha iyi bir yer olacak mı? Yoksa tam tersine daha kötü bir yere mi dönüşecek? Yorumlarda belirtebilirsiniz.

Kaynak: 1, 2
Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/