BULMACA ÇÖZEREK KENDİNİZİ GELİŞTİRİN! BULMACA ÇÖZMENİN İNSAN SAĞLIĞINA FAYDALARI

BULMACA ÇÖZEREK KENDİNİZİ GELİŞTİRİN! BULMACA ÇÖZMENİN İNSAN SAĞLIĞINA FAYDALARI
 Sabahları kahvaltıdan sonra bulmacaya girişmek çoğu insan için çok eğlencelidir. Belki hala o alışkanlığını sürdürenler vardır ama teknolojik gelişmeler bu alışkanlığımızı da yok etti. Akıllı telefonlarda da bulmacalar var ancak hiçbir şey o gazeteyi karalamak kadar zevk veremez. 

 Yapılan araştırmalar, bulmaca çözerek sağlığınızı iyi yönde etkilediğinizi ortaya koymuştur. Düzenli olarak bulmaca çözen insanların yaşadıkları olaylar karşısında daha hızlı ve daha çözüm odaklı düşünebildikleri tespit edilmiştir. Günlük hayatın olağan akışında kendimizle baş başa kaldığımız önemli anlardır. 

Bulmaca Çözmenin Faydaları

• Duygularımızı geliştirir.

Çözen kişi üzerinde bütünlük duygusu oluşturarak tatmin edici etki oluşturur. Dopamin salgılayarak mutluluk ve neşe oluşturur.

• Alzheimer riskini azaltır.

Araştırmalar sonucu nörolojik bozuklukları engellendiği görülmüştür.

• Stresi azaltır.

Beyni harekete geçiren bulmaca gibi aktiviteler aynı alışveriş yapmak ve televizyon izlemek gibi stresten uzaklaştırır. Rahatlatıcı etkisi sayesinde sıkıntılardan uzaklaşabiliriz.

• Sosyalleşmeyi sağlar.

Bulmaca çözerken zorlanılan anlarda yardım istemek yada toplu bir şekilde bulmaca çözmek insanlarla iletişimi arttırır.

• Sözlü becerileri arttırır.

Yapılan araştırma sonucuna göre 4 hafta boyunca devamlı bulmaca çözen grup ile hiç bulmaca çözmeyen grup karşılaştırıldı. Bulmaca çözen grubun sözlü becerilerinin belirgin şekilde geliştiği tespit edilmiştir. Burada dil becerilerinin gelişerek kelimeleri birleştirme yeteneğindeki artış etkili olmuştur.

Hafızayı güçlendirir.

Bulmaca çözmeye başladıkça yeni kelimeler öğrenmeye başlarız. Başka bulmacalar çözdükçe karşımıza çıktıklarında bunları hatırlamaya çalışırız. Hatırlamak ve hafıza ikilisini harekete geçirerek güçlendirir.

• Konuşma dilini zenginleştirir.

Gelişen kelime dağarcığınız sayesinde günlük hayatınızda konuşma diline büyük katkısını görürsünüz. Kendinizi ifade etmek için daha az çabalarsınız.

• Analitik düşünmeyi geliştirir.

Bulmaca çözmek kişilerin daha analitik düşünmesini sağlamaktadır. Çözümler yaparak pratik çözüm üretme yetinizi güçlendirirsiniz.
• Beyninizi geliştirir.
Düzenli olarak bulmaca çözen bir kişinin beyin fonksiyonlarını daha etkili olarak çalıştığı saptanmıştır.

Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/