Ocean’s Film Serisi: Sinemanın En Çok İlgi Gören Soygun Serisi

Ocean’s film serisi, 1960 yılında çekilen “Rat Pack’’ ismindeki orijinal filmi temel alan Amerikan soygun filmi üçlemesidir. Ocean’s film serisi denince akla ilk olarak bu üçleme gelse de üçleme dışında kalan devam filmi de vardır. Dünyanın en iyi Hollywood oyuncularının bir araya geldiği bu filmler, gelmiş geçmiş en iyi soygun filmleri olarak gösteriliyor.

Bazı eleştirmenlere göre, hem kadrosuyla hem de senaryosuyla sinema tarihinde daha başarılı olan bir film henüz çekilmedi. Bazı eleştirmenlere göre de bir daha böyle yıldız bir kadroyu bir araya getirmek mümkün değil. Ocean’s filminin izleyici tarafından yüksek ilgi görerek yüksek ticari getiri sağlamasının ardından sinema sektöründe bu türde filmler de giderek artmaya başlamıştır. Ocean’s film serisi beyaz perdede soygun film türüne yön vermiş desek çok da abartmış olmayız. Peki Ocean’s film serisini izlemek isteyenler hangi filmden başlamalı? Hazırsanız önce seriye kısa bir bakış atıp, ardından merak ettiğiniz detaylara geçelim.


Her Film Aynı Yıldız Kadroyla Farklı Soygunlar: Ocean’s Film Serisi

Film serisinin başlangıcı, Danny Ocean (George Clooney) adındaki usta bir hırsızın liderliğinde olan on bir soyguncunun Las Vegas’taki üç kumarhaneyi aynı anda soyduğu “Ocean’s Eleven’’ ile başlar. Ardından, “Ocean’s Twelve’’de, soyguncuların soydukları kumarhane sahibi Terry Benedict (Andy Garcia) tarafından şantaja uğrayarak 198 milyon dolar parayı geri vermeye zorlanırlar.

Parayı teslim etmek için ekibin iki hafta süresi vardır. Bunun üzerine üç büyük soygun gerçekleştirmek üzere Ocean’s ekibi Avrupa’ya gider. Serinin son filmi olan “Ocean’s Thirteen’’de ise, ekipten Reuben Tishkoff’un üzerine acımasız kumarhane sahibi Willy Bank (Al Pacino) tarafından haince bir oyun oynanır. Bunun üzerine soygun ekibi tekrar bir araya gelerek Willy Bank’ın kumarhanesini soymaya çalışır.

Ocean’s film serisinin ilk filmi olan Ocean’s Eleven, hem eleştirmenlerden hem de izleyicilerden büyük ilgi görerek, olumlu yorumlar almış ve 2001 yılının en çok hasılat yapan filmleri sıralamasına girmiştir. Film, heyecan verici bir soygun hikayesi olmasının yanı sıra yer yer izleyenleri güldürmeyi de ihmal etmiyor.

Aynı türdeki birçok soygun filminin yanı sıra Ocean’s filminin bu kadar ilgi çekici olmasının sebeplerinden birisi de yıldız oyuncu kadrosudur. George Clooney, Brad Pitt, Matt Damon, Julia Roberts, Andy Garcia gibi yıldız isimlerin yanı sıra Bernie Mac, Don Cheadle, Casey Affleck, Scott Caan gibi oyuncular da filmde rol almıştır.


1) Ocean’s Eleven (2001) | IMDb: 7.7Rotten Tomatoes: %83

Ocean’s film serisinin en çok ilgi gören ve en fazla hasılat yapan filmi, serinin ilk film olan 2001 yapımı Ocean’s Eleven’dır. Filmin hikayesi şu şekilde başlar: Usta bir hırsız olan Danny Ocean (George Clooney), hapisten çıktıktan sonra eski karısı Tess’i (Julia Roberts) geri kazanmak için Las Vegas’taki Bellagio, Mirage ve MGM Grand kumarhanelerini aynı anda soymayı planlar. Bu amaçla Los Angeles’a giderek, eski suç ortağı olan Rusty Ryan (Brad Pitt) ile tekrar bir araya gelir ve farklı alanlarda uzmanlaşmış on soyguncuyu daha ekibe dahil eder. Bu soyguncular şunlardır:

  • Linus Caldwell (Matt Damon): Genç ve yetenekli bir yan kesici.
  • Frank Catton (Bernie Mac): Kumarhane çalışanı kılığına giren tecrübeli bir dolandırıcı.
  • Virgil ve Turk Malloy (Casey Affleck ve Scott Caan): Otomobil uzmanı kardeşler.
  • Basher Tarr (Don Cheadle): Patlayıcı uzmanı bir İngiliz.
  • Livingston Dell (Eddie Jemison): Bir elektronik dehası.
  • Yen (Shaobo Qin): Kısa boylu ve akrobat bir Çinli.
  • Saul Bloom (Carl Reiner): Yaşlı ve tecrübeli bir dolandırıcı.
  • Reuben Tishkoff (Elliott Gould): Emekli olmuş bir kumarhane sahibi.

Ekip, planlarını uygulamak için oldukça kapsamlı bir ön hazırlık yaparlar. Soygunun gerçekleşeceği üç kumarhane: Bellagio, Mirage ve MGM Grand Kumarhaneleridir. Öncelikle soygunların gerçekleşeceği üç kumarhanenin de sahibi olan Terry Benedict’in kumarhanelerde kullandığı güvenlik sistemini inceleyerek zayıf noktalarını tespit ederler.

Ekip, soygundan önce kumarhanelerin kasalarının bulunduğu yeraltındaki odanın bir maketini yaparak provalar gerçekleştirirler. Ayrıca Terry Benedict’in, Tess ile olan yakın ilişkisinden faydalanarak onu oyalamaya çalışırlar.

Kumarhane soygununu, ilgiyle beklenen bir boks maçının gerçekleşeceği gece yapmaya karar verirler. Çünkü kumarhanenin kasasında en fazla paranın olacağı gecedir. Soygun gecesi gelip çattığında ne yazık ki her şey plan dahilinde gitmez. Basher’ın kurduğu patlayıcılar çalışmaz ve soyguncular elektriği kesmek için başka bir yol bulmaya çalışır. Bu sırada Linus, Tess’i kaçırmaya çalışırken Benedict tarafından yakalanır ve onun Danny’nin eski karısı olduğunu öğrenir. Bu arada, Virgil ve Turk, kumarhanelerin kasalarını taşıyan bir kamyonu ele geçirerek polisin yönünü şaşırtırlar.

Yen ise kasaların içine girerek kilitli kapıyı açarak soyguncuların içeri girebilmesini sağlar. Danny ve Rusty, kasalardaki paraları alarak sahte bombalarla değiştirirler ve sonra da SWAT kılığına girerek oradan uzaklaşırlar. Benedict, bombaları fark eder ve polise haber verir. Ancak polis, bombaların sahte olduğunu fark edince durumu anlayamaz. Danny ve Rusty ise paraları alıp uçağa binerek uzaklaşırlar.

Film, Danny’nin Tess ile yeniden bir araya gelmesi ve ekibin kumarhane paralarını paylaşmasıyla son bulur. Film, izleyiciye hem eğlenceli hem de zekice tasarlanmış bir soygun hikayesi sunar. Filmin yıldız oyuncularının etkileyici performansları izleyicilerin filme olan ilgisini arttırmaktadır. Ocean’s Eleven, hem kendi başına hem de film serisinin bir parçası olarak izlenmeye değer, sürükleyici bir filmdir.

Ödüller: Film, AFI Ödülleri’nde Yılın Filmi ödülünü kazanmış, MTV Film Ödülleri’nde En İyi Kadro ve Teen Choice Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu – Komedi (George Clooney) gibi ödüller kazanmıştır. Birçok önemli ödüle de aday gösterilmiştir.


2) Ocean’s Twelve (2004) | IMDb: 6.5Rotten Tomatoes: %55

Ocean’s film serisinin ikinci filmi olan, Ocean’s Eleven’ın devam filmi Ocean’s Twelve’dir. Filmde, ilk soygundan sonra eşiyle tekrar bir araya gelen Danny Ocean, Tess (Julia Roberts) ile mutlu bir hayat sürerken, ilk filmde kumarhaneleri soyulan Terry Benedict bu filmde intikam peşine düşer. Danny ve ekibin kalan tüm üyelerini teker teker bularak, kumarhaneden soydukları parayı faiziyle birlikte 190 milyon dolar olarak iki hafta içinde geri ödemeleri gerektiğini, aksi takdirde hepsini öldüreceğini söyleyerek tehdit eder.

Danny ve ekibi, 190 milyon doları geri kazanmak için Avrupa’nın üç büyük şehrine: Paris, Roma ve Amsterdam’a giderek buralarda üç büyük soygunu planlarlar. Ancak işler yine planladıkları gibi gelişmez. Ekip önce Amsterdam’daki bir müzeden tarihi eser değerinde bir parçayı çalmayı amaçlar. Fakat bu soygunda tek değillerdir. Fransız hırsız, François Toulour (Vincent Cassel), “Gece Tilkisi” onlardan önce davranır ve değerli parçayı çalıp, olay yerine bir not bırakır.

Toulour, kendisini tarihteki en iyi hırsız olarak kanıtlamak için Danny’ye meydan okur. Bu durum aralarında bir mücadeleyi başlatır. En yetenekli hırsızı belirlemek için hedef İtalya’daki bir müzede bulunan Altın yumurta olur. Yumurtayı ilk kim ele geçirirse diğer taraf yenilgiyi kabul edecektir. Gece Tilkisi, Ocean ekibine karşı bu düelloyu kaybeder ve onlardan önce yumurtayı çalamazsa, ödül olarak Terry’e olan borçlarının tamamını kendisinin ödeyeceğini söyler. Tüm bunlar olurken bir yandan, Tess’in eski kocası olan Europol ajanı Isabel Lahiri (Catherine Zeta-Jones) ekibin peşine düşer ve onları yakalamak için her yolu dener. Bu sırada, ekibin yaşlı üyesi Saul Bloom (Carl Reiner) hastalanır ve onun yerine Tess geçer.

Soyguncular, Altın yumurtayı çalmak için kapsamlı bir hazırlık yaparlar. Müzenin güvenlik sistemini inceleyerek zayıf noktalarını belirlerler. Sonra da müzenin açılış gecesinde davetli kılığına girerek içeri sızarlar. Tess, Julia Roberts kılığına girerek Gece Tilkisini oyalamaya çalışır. Bu heyecan dolu yarışın sonunda, soyguncular Gece Tilkisini kandırarak sahte yumurtayı çalmasını sağlarlar ve asıl yumurtayı ondan hızlı davranarak elde ederler.

Oceans Twelve filminde, Catherine Zeta-Jones, Vincent Cassel, Eddie Jemison, Carl Reiner ve Elliott Gould gibi oyuncular da yer almaktadır.

Ödüller: Film, Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Film – Müzikal veya Komedi ödülünü kazanmış, MTV Film Ödülleri’nde En İyi Kadro ödülü ve Teen Choice Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu – Komedi (Brad Pitt) ödüllerini kazanmıştır.


3) Ocean’s Thirteen (2007) | IMDb: 6.9Rotten Tomatoes: %70

Ocean’s film serisinin üçüncü filmi olan Ocean’s Thirteen, Ocean’s Twelve’nin devam filmidir. Film, Steven Soderbergh tarafından yönetilen bir Amerikan soygun komedisidir. Serinin son filmi olan Ocean’s Thirteen, eleştirmenler tarafından olumlu yorumlar almış ve dünya çapında 311 milyon dolar hasılat yapmıştır.

Ocean’s Thirteen’de olaylar şöyle gelişir: Ocean’s ekibinden Reuben Tishkoff, Las Vegas’ta yeni bir kumarhane inşa etmek için Willy Bank (Al Pacino) ile ortaklık kurmaya karar verir. Ancak Bank, Reuben’i dolandırarak sahip olduğu payın üzerine konar. Ardından da Reuben’i hastanelik ederek ortada bırakır. Danny Ocean ve ekibi, Reuben’in intikamını almak için Bank’ın zorbalıkla aldığı parayla açacağı oteli kapattırmaya karar verirler. Aynı zamanda Willy Bank’ın en çok değer verdiği şey olan beş elmas ödüllerini de çalmak isterler. Bu amaçla, eski düşmanları Terry Benedict’ten (Andy Garcia) yardım isterler. Terry ve Willy halihazırda birbirlerine rakip durumdadırlar. Bu sebeple Terry zaten Williy’ye yapılacak bu plana sıcak bakar. Terry Benedict, işin sonunda beş elması kendisinin alacağını kabul ettirerek plana dahil olur.

Soyguncular, planlarını uygulamak için kapsamlı bir hazırlık yaparlar. Öncelikle Bank’ın kumarhanesinin güvenlik sistemini bozarlar. Otelin kumarhanesinde, müşterilerinin kazanma oranlarını arttırabilecek hileli zarları, kumarhanedeki zarlarla değiştirirler. Kart oyunları için kullanılan kartları hileli hale getirirler. Bu Sayede oteli kapanma tehlikesi içerisine sokmaya çalışırlar. Sonra da Bank’ın kumarhanesinin açılış gecesinde davetli kılığına girerek içeri sızarlar. Otelde yapay bir deprem makinesi kullanarak sarsıntı yaratmaya çalışırlar. Terry Benedict, Danny ve ekibine ihanet eder ve Gece Tilkisini arar. Gece Tilkisi de artık elması çalmak için olaya dahil olacaktır.

Ekip yapay bir deprem oluşturmayı başarır ve oteldeki herkes sallantıdan korkarak kaçar. Her şeyi Danny’nin yaptığını öğrenen Willy, elmasların bir helikopterle üzerinden gidişini izler.
Filmdeki sürpriz ise Reuben’in aslında iyileştiği ve soyguncuların planına dahil olduğudur. Film, izleyiciye hem oldukça eğlenceli hem de akıllıca yazılmış bir soygun hikayesi sunmaktadır. Filmdeki yıldız kadronun oyunculuğu da oldukça başarılıdır. Ocean’s Thirteen, film serisinin ilk iki filmini izleyenlerin kesinlikle izlemesi gereken bir film ve aynı zamanda yalnız başına da izlenebilecek başarılı bir filmdir.

Ödüller: Film, Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Film – Müzikal veya Komedi ödülü kazanmış, BAFTA Ödülleri’nde En İyi Görsel Efekt Ödülü ve Teen Choice Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu – Komedi (Matt Damon) ödüllerini kazanmıştır.


4) Ocean’s Eight (2018) | IMDb: 6.3Rotten Tomatoes: %68

Ocean’s film serisi içinde yer almayan ama serinin devamı niteliğinde olan Ocean’s Eight, Gary Ross tarafından yönetilen bir soygun komedisidir. 2018 yılında vizyona giren film, asıl Ocean’s film serisi olan üçleme filmin dışında tutulur. Ocean’s Eight filminde, Danny Ocean’ın küçük kız kardeşi Debbie Ocean’ın (Sandra Bullock) liderliğindeki sekiz kadın New York’taki her yıl düzenlenen, Met Balosu’ndan 150 milyon dolarlık bir kolyeyi çalmaya çalışırlar. Filmde, Cate Blanchett, Anne Hathaway, Mindy Kaling, Sarah Paulson, Awkwafina, Rihanna ve Helena Bonham Carter gibi oyuncular da yer alır.

Ocean’s Eight filmi de seriden bağımsız olarak değerlendirildiğinde, eleştirmenlerden genel olarak yorumlar almayı başarmış ve dünya çapında 298 milyon dolarlık bir hasılata ulaşmıştır. Film, üçleme seride olduğu gibi izleyiciye hem heyecanlı hem de güldüren bir soygun hikayesi sunmaktadır.
Ocean’s Eight’de olaylar şöyle gelişir: Danny Ocean’ın kız kardelşi olan Debbie Ocean, daha önce gerçekleştirdiği bir dolandırıcılıktan dolayı beş yıl boyunca hapse mahkûm edilir. Bu süre boyunca Debbie içerideyken, çıktığında yapacağı soygunun detaylarını planlar. Hapisten çıkar çıkmaz ilk işi, eski suç ortağı ve en yakın arkadaşı olan Lou’yu (Cate Blanchett) yeni bir soyguna ikna etmek olur. Lou, bu teklifi kabul ederek soygun için sekiz kişilik bir ekip kurar.

Borç içine batmış olan eski moda tasarımcısı Rose Weil (Helena Bonham Carter), mücevher ustası Amita (Mindy Kaling), hacker Nine Ball (Rihanna),usta dolandırıcı Constance (Awkwafina), çalıntı mallar satan ev hanımı Tammy (Sarah Paulson) ve Met Balo’da kolyeyi boynunda taşıyacak kişi olan, film yıldızı Daphne Kluger (Anne Hathaway). Hapisteyken soygunun en ince detaylarına kadar planlayan Debbie, doğru adımların neler olduğunu bilir. Soygunun gerçekleşeceği gün, planın her kısmı istedikleri gibi gitmez. Daphne’nin eski sevgilisi olan Claude Becker (Richard Armitage), Daphne ile tekrar barışmak için etkinliğe gelir. Constance, Daphne’nin boynundaki kolyeyi keserek sahte olanla değiştirmek isterken düşündüğü kadar kolay bir şekilde kolyeyi alamaz ve fark edilir. Debbie ise Becker’i oyalamaya çalışırken bir anda onunla tartışmaya girer.

Filmin sonunda soyguncular kolyeyi çalmayı başarırlar. Herkes kendi payını alarak hayalindeki hayatı yaşamaya başlar. Filmin sonunda Debbie, abisi Danny’nin mezarına giderek bu başarısını onunla paylaşır ve film son bulur.

Kadrosunun yine yıldız isimlerden oluştuğu Ocean’s Eight filmi de oyuncuların muhteşem oyunculuğu ile izleyicilerin büyük ilgisini toplamıştır.

Ödüller: Film, Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Film – Müzikal veya Komedi ödülünü kazanmış, BAFTA Ödülleri’nde En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı ödülü ve Teen Choice Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu – Komedi (Anne Hathaway) ödüllerini kazanmıştır.

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/