Yüzlerce İnsanı İntiharın Köşesinden Döndüren Avustralyalı: Don Ritchie

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

Hayatını insanların yaşamlarını kurtarmaya adamış Don Ritchie, 1925 yılında Avustralya’da dünyaya geliyor. II.Dünya Savaşı’nın bitimine kadar Kraliyet Donanması’nda askerlik görevini sürdürüyor ve hayatın zorlu mücadelelerle dolu olduğunu anlamaya başlıyor.
Donanmadan ayrıldıktan sonra Sydney’in The Gap bölgesinde yaşamaya başlıyor. Ritchie’nın lakabı da yaşadığı yerden geliyor: Angel of The Gap, yani Gap’ın Meleği.The Gap’in lakaptan öte derin bir tarihi var aslında. Gap bölgesi deniz seviyesinin üstünde, 3 tarafı denizlerle çevrili, doğal güzellikleriyle ve aynı zamanda yüksek intihar oranlarıyla meşhur bir yer. Kıyılar denize dik olduğu için etrafta çokça falez görebilmek mümkün. Falezlerin kullanım amacının dışına çıkılmasından dolayı da kötü bir üne sahip olmuş bu bölge.
Don Ritchie ise falezlerin oldukça yakıınında oturuyor ve kendini okyanus sularına bırakıp intihar etmek isteyenleri oldukça yakından gözlemleyebiliyor. 50 yılı aşkın süredir izledikleri olayların kötü sonla bitmemesi için mücadele etmiş. Yakınları bir şekilde kurtardığı kişi sayısının yaklaşık 400 olduğunu söylüyor. Rithcie, falezin başında bir kişiye yaklaşıp “Size yardımcı olabilmemin bir yolu var mı?” diye soruyor ve onları kibarca çay veya kahve içmeye davet ediyor. Tam bu şekilde 160 kişiyi intiharın köşesinden döndürmüş.

“Orada öylece oturup onları izleyemezdim.” – Don Ritchie

Rithcie’nin hayatını kurtardığı insanlar daha sonrasında teşekkür etmek için Ritchie’nin yanına uğramış. Bazılarının yeni bir hayata başladığını, iş sahibi olduklarını ya da okuduklarını öğrenmek Ritchie için kelimelerle anlatılmaz bir mutlulukmuş.Kurtarılan hayatların ardından Ritchie birçok ödüle layık görülmüş. 2006 yılında Şeref Madalyası almış, 2010 yılında ise karısı Moya ile birlikte ‘Yılın Vatandaşı’ seçilmişler. 2011 yılında ise ‘Yerel Kahraman’ ödülüne layık görülmüş.
Bir hayatı kurtarmanın basit ve çok içten bir çözümü olduğunu bizlere gösteren Don Rithcie, 2012 yılında 86 yaşındayken hayata gözlerini yumuyor, arkasında yüzlerce yaşam bırakarak…

This post is also available in: English

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/