Instagram’da Sahte Hesaplarla Para Kazanmak Mümkün mü?

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Evinizden çıkmadan Instagram üzerinden para kazanmayı düşündünüz mü? Hayır hayır sayfayı kapatmayın, spam değil bu. İçeriğin ta kendisi. Instagram üzerinden para kazanmanın ne kadar kolay olduğuna dair bir yazı bu, lütfen sayfanızın ayarlarıyla oynamayın.
Bütün sosyal ağlarda sahte hesapların ne kadar çok olduğunu biliyoruz. Twitter’da eskiden yumurta kafa olarak da bilinen sahte hesaplar için Jack abi, Facebook ve Instagram’da da Mark abi arada temizlik yapıyor ve bu hesapları kapatıyor. Kapatıyor kapatmasına ama kökü bizde diyerek yeniden sayısız sahte hesap açılıyor ve açılmaya devam ediyor.

Amerikalı bir “influencer marketing” ajansı olan Mediakix, sahte hesap olayını biraz geliştirerek deney haline getirdi bu hesap üzerinden para kazanmaya başladı. İki ayrı Instagram hesabı açıldı. Birincisi lifestyle bir hesap olurken diğeri seyahat blogu olarak tasarlandı. Lifestyle hesap için bir mankenle anlaşan ve her gün bir fotoğraf paylaşan ajans, diğer hesap içinde stok görsel kullanarak dünyanın çeşitli yerlerinden manzaralar paylaştı.

 

Lifestyle hesap:

Seyahat hesabı:

Yavaş yavaş takipçi satın alan ve 10.000 takipçi sayısına ulaşan hesaplar için beğeni ve yorum satın alınmaya başlandı. Influencer marketing sektöründe bir hesabın minimum 5.000 veya 10.000 takipçisi olması gerektiğini söyleyen ajans artık sayfayı daha hareketli hale getirdi ve sayfada beğeniler ve yorumlar akmaya başladı. Böylelikle hesabın yalnızca takipçi satın aldığı izlenimi ortadan kalktı ve aktif bir hesap olduğu gösterildi.
Bunun üzerine iki hesap için de ikişer markaya başvuran sahte hesaplar, dördünden de para, ürün veya ikisini de aldı. Şu an için Instagram’da influencer marketing piyasasının 1 milyar dolar olduğunu belirten Mediakix, 2019 yılında bu değerin ikiye katlanacağını söylüyor! Mediakix’in böyle bir deney yapmasının sebebi ise sahte hesapların ne kadar kolay açılıp bu kadar büyütüleceğini göstererek sektöre daha dikkatli olunması gerektiğini söylemek.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/