Günlük Meditasyonu Alışkanlık Edinmiş 11 Başarılı Girişimci

Girişimci toplumlarda kişisel gelişim, üretkenlik ve verimlilik ile ilgili hararetli tartışmalar vardır. Kahve bazı insanlar için vazgeçilmezken, diğerleri adeta kullanmamaya yeminli. Kimisi sadece beş saat uykunun yeterli olduğunu savunurken kimisi tam sekiz saat uykunun gerekli olduğunu söylemekte. Bu konuların çoğunda bir fikir birliğine ulaşmak çok zordur. Ancak bir uygulama var ki; son yıllarda doğruluğu kabul edilmekte ve yaygın olarak faydalı olduğu düşünülmekte.

Bu uygulama; meditasyon. Meditasyon hakkında olumsuz görüş belirtecek birilerini bulmak neredeyse imkansızdır. Araştırmalar, meditasyonun doğrudan beyni etkileyerek stresi azaltabildiğini göstermiştir. Bu konuda girişimcilerin daha iyi kararlar vermelerine de yardım olmakta.

Bu noktada ikna olmak istiyorsanız yapmanız gereken şey meditasyonu hayatlarının bir parçası yapan başarılı girişimcilere ve üst düzey yöneticilere bakmak olacaktır.

Sizin için meditasyonu günlük rutin haline getirmiş 11 başarılı girişimciyi inceledik:

1) Jeff Weiner

Jeff Weiner, Yahoo’daki işinden Linked-In CEO’luğuna hayatının her döneminde meditasyonu takvimine eklemiş. Neden mi? Basit bir ifadeyle: “Sadece düşünmek için.” diyor Weiner. Meditasyonun, empati ve merhamet duygusunu güçlendirdiğini ve verimliliğini arttırdığını savunuyor.


2) Arianna Huffington

Adından da tahmin edebileceğiniz gibi Huffington Post’un kurucusu olan Arianna, genç yaşından beri meditasyon yapıyormuş. O günümüzde doğruları savunan başarılı bir kalem ve tek başına yaptığı meditasyonun başarılarında büyük rol oynadığını söylüyor.


3) Padmasree Warrior

Warrior, Cicso Sistemleri Strateji Ofisi ve Teknoloji Başkanı ve Forbes tarafından dünyanın en güçlü 100 kadını arasına seçildi. Bu seviyelerde çalışan insanların hak vereceğiniz gibi stres düzeyi de fazladır. Warrior bu stresi her akşam yaptığı 20 dakikalık meditasyon ile yönetiyor.


4) Jerry Seinfeld

Bir komedyenden daha fazlası olan Seinfeld, 800 milyon dolarlık değeri ile dünyanın en başarılı şovmenlerinden birisidir. Birçok meditasyonun ruhsal nedenleri varken Seinfeld’in meditasyon yapmasının tek bir nedeni var: verimlilik.


5) Ray Dalio

Dünyanın en büyük yatırım fonu kurucusu, başarınızın heyecanını tekrar hissetmenizi sağlayacak tek yöntemin meditasyon olduğunu ve girişimcilerin ilgi göstermeleri gerektiğini söylüyor.


6) Bob Stiller

Green Mountain Coffee kurucusu Stiller, meditasyonun sadece kendisi için değil aynı zamanda takımı için de faydalı olduğunu ve onları cesaretlendirdiğine inanıyor. Hatta onların mutluluklarını arttırmaya odaklı olarak en yüksek performanslarına ulaştıkları anahtarın meditasyon olduğunu söylüyor.


7) Russell Simmons

Listedeki diğer isimler gibi Simmons da benzer bir inançla, kariyerinde meditasyondan daha önemli bir etkenin bulunmadığını paylaşıyor. Def Jam Records’un kurucusu Simmons’da dinlemeye değer birisi.


8) Marc Benioff

Listedeki bir diğer milyarder Marc Benioff. Multi-milyar dolara satılan dev Salesforce’un CEO ve kurucusu olan Benioff, meditasyon yapmaya kariyerinin başlarında Oracle’da çalışırken başladığını ve Salesforce’u kurarken kendi sınırlarını zorlamasına yardımcı olduğunu söylüyor.


9) Andrew Cherng

Panda Express CEO’su Cherng de, Stiller gibi sadece kendi için değil takımını meditasyona cesaretlendirmek için de uğraşıyor. Hatta bir keresinde toplantı sırasında bir mağaza müdürünün dikkatinin dağıldığını görmesi üzerinde toplantıyı durdurarak ondan dışarı çıkmasını ve geri dönmeden önce meditasyon yapmasını istemiştir.


10) Bob Shapiro

Monsanto’nun eski CEO’su Shapiro, meditasyon yapmaya Harvard’da öğrenciyken başlamış. Bloomberg’e verdiği bir röportajda, “Bir iş insanı olarak meditasyon yapmaya şüpheyle yaklaşan çok sayıda insan gördüm ancak onlar da faydalı bir deneyim olduğunu kabul ettiler.”


11) Oprah Winfrey

Oprah meditasyon için daha çok “Tanrı’ya yakınlaşma” biçiminde bir arabuluculuk olduğuna inanır ve milyar dolarlık başarı hikayesindeki en önemli şeylerden birinin meditasyon olduğundan bahseder.

Kaynak.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

 

Kategoriler: Girişimcilik, Sağlık

Yorumlar (0) Yorum Yap

/