Twitter Listeleriyle Pazarlama

Twitter Listeleri, hesabınızı organize etmek, farklı segmentlere erişmek ve dinleyicilerinizi düzenlemek için harika bir yol. Segmente ettiğiniz kullanıcıları da dinlemenin zamandan kazandıran bir yöntemi.

Ayrıca listeleri, bugüne dek etkileşime girmediğiniz kullanıcılarla ve potansiyel müşterilerinizle tanışmak için de kullanabilirsiniz. Rakiplerinizi alt etmenin yolu aslında oldukça basit ve bedava!

Listeleri, sadece kendinizin görebileceği şekilde de ayarlayabilirsiniz, kamuya arz etmek zorunda değilsiniz. Bu sayede, rakiplerinizi, rakiplerinizin üst kademe çalışanlarını ve müşterilerini görebilirsiniz. Kişiler, eklendikleri listeyi görseler bile, orada 1000 kişi daha olduğunu bilmeyeceklerdir.

Ya da listenizi kamuya arz da edebilirsiniz. Böyle bir işlemin, özellikle Türkiye gibi, herkesin fenomen olmanın peşinde koştuğu bir memlekette yapacağı ego takviyesi gözden kaçırılamaz. Birilerini, “benim şirketimin 10 numara 5 yıldız takipçileri ve marka elçileri işte bunlar” diye duyurmak bağlılığı kesinlikle arttıracaktır. “Ahmet’i seviyoruz biz şirketçene” diye tweetlemeden de, sevdiğinizi göstermenin yolları var! Şirketinizin üst düzey çalışanlarını da bu şekilde listeleyebilir, şirketleri bir nebze daha robotmuş izleniminden kurtarabilirsiniz. Hatta yeni moda olan “bizim postları Ahmet, Mehmet ve Ayşe hazırlıyor, sorularınızı da onlar yanıtlıyor” duyurusunun her daim el altında olacak bir versiyonunu bile yaratabilirsiniz.

İyi bir şekilde segmente edilmiş listelerle, belli bir kitlenin isteklerine daha hızlı ve daha net yanıt verebilirsiniz. Bunu tam tersi için de kullanabilirsiniz; adından ne olduğu anlaşılmayan bir listeye, iletişime geçilmemesi gereken kitleyi de ekleyebilirsiniz.

Listeler ile, sizi takip edenleri de genişletebilirsiniz. Listeleme, çok da fazla kullanılmayan bir araç olduğundan, birini listelediğinizde ona ulaşan bildirim çok daha göze çarpıcı olacaktır. Kurumsal hesap yüzünden, takip ederek takipçi toplayamıyorsanız listeleyin, farkındalığı ve bilinirliği arttırın.

Son olarak, belli bir konu hakkında yarattığınız özel bir listeyle, siz de o konuyu sahiplenebilirsiniz. “Sosyal medya uzmanları” adıyla yaratacağınız bir liste, sizi de otomatikman sosyal medyada etkin hesap konumuna yükseltecektir. Burada önemli olan listeye gerçekten yetkin insanları ekleyebilme yeteneğinizdir.

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

[divider]Konuk Yazar[/divider]

Zeynep Özkalay

Kaynak.

Kategoriler: Girişimcilik, Pazarlama

Yorumlar (0) Yorum Yap

/