Hayata Yeni Bir Başlangıç: Bir Girişime Başlamanız İçin 5 Mükemmel Neden

Genç yaşlarımızda ve özellikle eğitim dönemimiz boyunca zaman zaman aklımıza geleceğe yönelik dair bazı sorgulamalar olur. Gelecekte nasıl bir iş yapacağımızı düşünür ve kendimizi iş dünyasına en iyi nasıl hazır hale getirmemiz gerektiğinin yollarını ararız. Fakat bir işe girip çalışmak veya bir stajı başarıyla tamamlamak her zaman yeterli bir ölçüt olmayabilir. Karşılaşılan bir problemi çözmek, insanlara sosyal bir fayda bırakmak ve kendi işinizin sahibi olmak gibi sizi çok daha mutlu edecek bir yaşam tarzı edinebilirsiniz. Genellikle böyle anlarda aklınıza ilgi çekici bir fikir gelir ve bu fikri düşünerek gittikçe daha kapsamlı ve donanımlı fikirlerle desteklersiniz. Ancak tam da her şey burada başlar ve bu fikirlerinize doğru şekilde nereden başlayacağınızı, gerçeğe nasıl dönüştürebileceğinizi, nasıl desteklemelere ihtiyaç duyabileceğinizi ve daha önemli bu süreç boyunca neler yapmanızın daha doğru olacağını bilmeniz gerekmektedir. İşte böyle anlarda korkmadan adım atarsanız bambaşka bir hikaye ile karşılaşırsınız: Girişime başlamak.

1) Kafanızdaki ‘acaba’lar silinecek.

Hepimizin peşinde koştuğu bir tutkusu veya bir hayali vardır. Eğer yeterince istekliyseniz ve becerikliyseniz çevrenizdeki rekabet ne kadar had safhada olursa olsun bu tutkunuzu bir kariyere dönüştürme fırsatı yakalamış olursunuz. İlk aşamada gözünüz korkabilir veya yapılacak tonlarca iş gözünüzde daha da büyüyebilir. Ancak en güzel tarafı ilerleyen yaşlarınızda geri dönüp baktığınızda keşke şöyle yapsaydım veya acaba kendi işimi kursaydım daha mı mutlu olurdum gibi sıkça duyduğumuz bu sorudan muaf olmuş olursunuz. Hayaliniz uğruna defalarca uykusuz kalabilirsiniz, hiç olmayacak işlerle karşılaşabilirsiniz veya ekonomik, psikolojik hatta sağlık olarak epeyce zorlanabilirsiniz ama en iyi manzarada tepede seyredildiğini ve hayatın geri dönüp keşke veya acabalar için uzun olmadığını unutmamalısınız. Emin olun bir girişim ile kaybetmekten çok kazandığınız çok şey olacak.

2) Öğreneceksiniz.

En önemlisi çok ve sürekli öğreneceksiniz. Bir şirkette geçirdiğiniz çalışma hayatınız boyunca sadece size verilen görev tanımınız çerçevesinde çalıştığınız departmana ait bazı sorumlulukları yerine getirmeniz istenecektir. Ancak bir girişime sahip olduğunuz takdirde tüm bunların yanı sıra pazarlamadan muhasebeye, teknolojiden finansa kadar geniş bir yelpaze içerisinde sürekli yeni yaklaşımlar, yeni tanımlar ve yeni görevlerle karşılaşacaksınız. Sadece kendi alanınızda değil diğer alanlarda da bilgi sahibi olup çok yönlü bir kişilik kazanacağınız gibi ilgili alanın incelikleri hakkında da bilgi sahibi olarak farkınızı ortaya koyacaksınız. Hem girişiminiz büyüyecek hem de edindiğiniz bilgi ve tecrübelerle ömür boyu gelişime açık olacaksınız
.

3) Her güne farklı bir motivasyonla başlayacaksınız.

Her gün yeni bir enerji ve heyecanla güne başlamak, her sabah yataktan çıkmak için farklı onlarca nedeninizin olması ve her güne farklı bir motivasyon ile başlamak sizi hem psikolojik olarak da iyi tutacak hem de çevrenize ve kendinize daha yararlı ve olumlu bir hava katacağınız anlamına gelir. Hatta hayata geçirmeye çalıştığınız girişiminiz için aklınıza gelen bir düşünce gece uykunuzu kaçıracak ve sabah olsa da hemen çalışmaya başlasam dediğiniz günler ve geceler birbirini takip edecek.

4) Vazgeçmemeyi ve devam etmeyi öğreneceksiniz.

Böylesi uzun ve zor bir süreçte tabii ki hatalarınız ve yanlışlarınız olacaktır. O an fark edemediğiniz daha uygun bir çözüm yolu çok sonradan ortaya çıkacak veya vereceğiniz yanlış bir karara daha sonraları bu kararınız sayesinde edindiğiniz tecrübe sayesinde daha rasyonel bakmanız kolaylaşacaktır. Yolun sonunda hayallerinizi gerçekleştirmiş de olacağınız gibi işleriniz tahmin ettiğiniz gibi gitmeyip oldukça zahmetli hale de gelebilir. Burada önemli olan süreç olduğunu unutmazsanız tüm bu koşuşturmacalar size mutluluk kaynağı olarak geri dönecektir. Bu yolculuk boyunca öğrendiğiniz her şey, her bilgi birikimi sizinle beraber bu sürecin parçası olarak gelecektir. O yüzden bir girişimde bulunursanız aynı duyguları tatmak için tekrar tekrar çabalarsınız.

5) Söylediklerinizden çok yaptıklarınızla bilineceksiniz.

Etrafımıza baktığımızda lafıyla dünyayı kurtaran ancak özünde hiçbir şey yapmayan birçok insan görürüz. Girişimciler işlerini neredeyse sıfırdan kurar genelde işlerini 2-3 kişilik ekiplerle destekleyerek ilerletirler. Bundan sonrası içinse işin içine dahil olan diğer etmenlerle gerektiği kadar büyüme veya küçülme yoluna gidilir. Kendi işinizin sahibi olduğunuzda tek başınıza da ayaklarınızın üstünde durmayı öğrenecek ve hayaliniz veya istediğiniz için sadece elinizden geleni değil daha da fazlasını yapmanız gerektiğini bileceksiniz. Bu da çok farkı yeniliği hayata geçirmenize olanak sağlayacaktır.
Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/