İçerik, internet sitelerinin en değerlisidir

Özgün İçerik konusunda, özellikle web sitesi sahibi veya işi içerik olan tüm arkadaşlarımızın aslında farkında olduğu bazı konulara değinmek istedik bu yazımızda.

Özgün içerik, son senelerde internetin efendisi Google’ın üst üste algoritmalar geliştirerek tüm webmaster’lara resmen ” Ben siteye site demem, insanlığa faydası olmadıkça!” mesajını vermesiyle yıldızı parlamış bir web gerekliliğidir.

Google, taradığı milyarlarca web sitesinde artık sadece içeriğin kalitesine önem verir oldu. Tabi, bazı teknik konularda da sitelerin bazı gereksinimlerini karşılaması gerektiğini de unutmayalım.

Neden Özgün İçerik?

Cevabı aslında çok basit, ama gündelik hayatımızdan örneklerle anlatmakta fayda var. Siz şimdi bir mağazaya gittiğinizde orjinal ayakkabıları görürsünüz, beğendiğiniz marka ve modeller raflardaysa hele; resmen içiniz gider.

Sonra o mağazadan çıkıp, sokakta bir başka dükkan yada seyyar satıcıda aynı marka ayakkabını hatta aynı modelini görürsünüz. Fiyat sorduğunuzda, şaşırır kalırsınız. Zira, mağazada gördüğünüz etiketin 5/1 ‘i kadar bile yoktur belki 🙂

Aklınız hemen alayım dese de, eliniz gitmez parayı veripte almaya… Çünkü bilirsiniz ki; imitasyon olan o ayakkabı maksimum 2 ay sonra yanlardan açılmaya, bağcıkları kopmaya başlayacak 🙂

Ama o anki ihtirasınıza söz geçiremez ve alırsınız. Tabi, 2 ay sonra elinizde kalır ve arayın ki iade edecek adamı bulun 🙂

Ama mağaza öyle mi ? 2 ay içinde ne olsa kolay kolay başına birşey gelmeyeceği gibi, gelse bile gidip faturasıyla değişim yaptırabilirsiniz. Yani her halükarda, orjinalse kafanıza rahat 🙂

İşte Google’da böyle düşünüyor! Dünya’nın en büyük ve komplike yapay zekasına sahip olan Google algoritması, internet ortamında daha önce paylaşılmamış, daha önce kimsenin web aleminde denk gelmediği işlenmemiş madenlere çok değer vermektedir. Nerede orjinal içerik görse, kısa sürede onu indeksler ( yani botlarını hemen o siteye gönderip, içeriği ve web sitesini algoritmasına dahil ederek aramalarda çıkartmaya başlar.

Farkını ve değerini anladık, peki ya faydası ?

Dükkan örneği üzerinden devam edelim mi? O mağazanın sahibi ve müdürleri eğer biraz kafaları çalışıyorsa, hangi marka ve modelin revaçta olduğunu analiz ederler. Zaten etmezlerse işleri kötü 🙂 Çok duramazlar oralarda.

Sizde, sitenize girilen içeriklerin mutlaka ufak tefek analizlerini yapmalısınız. Bunun için yine Google’ın nimetlerinden olan Google Webmastertools veya Google Analystic ‘i kullanabilirsiniz. Orada ziyaret istatistiklerinizin yanı sıra, hangi yazı ne kadar ziyaret edilmiş, hangi kelimeler aratılarak sitenize ulaşılmış hepsini görürsünüz.

Özgün içeriğin ilk faydasını işte bu detaylara ulaştığınızda anlayacaksınız. Öyle uçuk örnekler var ki, webmaster arkadaşlarımız daha iyi bilirler – bir makale , web sitesinde geri kalan içeriklerin 1 ayda aldığı hiti ( ziyaretçiyi ) 1 haftada almış olabiliyor.

Tabi fayda olarak sadece ziyaretçinin artışıyla beraber, varsa web sitenize almış olduğunuz reklam gelirlerinin artışı da paralel oranda yükselecektir. Reklam gelirlerini sadece Google Adsense olarak görmemelisiniz. Sabit reklam çalışmaları için ummadığınız yerlerden teklif alabilirsiniz. Tabi, belirli bir süre – tatmin edici bir emek karşılığında 🙂

Umarız kafanızı fazla karıştırmadan , umduğumuz gibi basit bir şekilde anlatabilmişizdir özgün içeriğin önemini arkadaşlar.


Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/