4 Adımda Networking’i Sevmeyi Öğrenmek

Günümüzde hızla yükselen bir kavram olarak sıklıkla karşımıza çıkan ve sosyal hayatta olduğu gibi iş ilişkilerinde de insan bağlantılarının büyük önem teşkil ettiğinin bir kanıtı olan “Networking” konusunda net bir fikriniz oluşmadı mı?

Verimli bir çevreyle kurulan profesyonel ilişkilerin sağlamış olduğu etkileşimler büyük avantaj sağladığından Networking artık bir gereklilik haline geldi.

Bunların doğrultusunda, kimimize yapay belki de korkutucu gelen bu kavramı nasıl sevebiliriz?


1) Kendinizi birilerini etkilemek zorunda hissetmeyin.

Bulunmanız gereken bir takım organizasyonlar iletişim becerilerinizi daha kuvvetli kılabilmek için oldukça önemlidir. Bu tür etkinliklerde belli bir rol takınmak zorunda hissetmek yerine daha açık fikirli yaklaşın. İletişim kurarken ise doğal olun, kendinizi karşı tarafı etkilemek zorunda hissederek baskı altına almayın. Kuracağınız bir diyaloğun sizin için yeni bağlantı kapıları oluşturma potansiyelini göz ardı etmezseniz kalabalık ortamlar gergin olmaktan çıkıp daha heyecan verici hale gelebilir.


2) Sadece neler alabileceğinizi değil sizin neler katabileceğinizi de düşünün.

Verebileceklerinizin işe yararlılığını düşük görüyor olmanız Networking kavramına sıcak bakmanıza engel teşkil edebilir. Yaşadığınız bir tecrübenin veya sahip olduğunuz farklı bir bakış açısının kişilere sandığınızdan daha çok katkısı olabilir. Kendi deneyimlerinizi veya bağlantılarınızı küçümsemeden paylaşın. Başkalarına bir nebze bile olsa anahtar görevi gördüğünüzde, Networking sizin için içinde bulunması daha keyifli bir hal almaya başlar.


3) Zaman zaman iş sahasını oyun sahasına taşıyın.

Bulunduğunuz network içerisindeki insanlar ile ara sıra ortak ilgi alanlarınız doğrultusunda kültürel, sportif vb. aktiviteler gerçekleştirmek, topluluk içerisindeki dinamiği güçlendirerek size bulunduğunuz topluluğun bir parçası olduğunuzu hissettirecektir. Hissetiğiniz bu aidiyet duygusu, Networking’e bakış açınızı daha ılımlı hale getirebilir.


4) Networking kavramını fırsatçılıkmış gibi düşünmeyin.

Networking kavramı için çıkar elde etmek adına insan kullanmak şeklinde yanlış bir algıya kapılmayın. Profesyonel networking size arkadaş edinmek kadar sıcak bir çağrışım yapmıyor olsa da aslında Network sosyalleşme ile kariyer geliştirmeyi aynı paydada buluşturabilen bir konsepttir. Network içerisinde yer almak yapay ilişkiler kurmaktan değil anlamlı ve kaliteli iletişim kurmaktan geçer. Bu açıdan bir daha düşünürsek görebiliriz ki Networking iyi ilişkilerin esas olduğu dayanışmaya dayalı bir platformda gerçekleşen bir kavramdır.


Verimli bir insan topluluğuyla yakalanan doğru iletişim kariyer rotanızda önemli bir dönüm noktası olabilir. Tanıdığımın tanıdığı kontenjanıyla güçlü bağlantılar diğer bir deyişle yeni Hub’lar elde ederek kendi ağınızı bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Gerçek şu ki 10 kişiyle tanışarak aslında kaç kişiyle tanışmış olduğumuzu net olarak bilemeyiz.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/