Yeni Bir İşi Kabul Etmeden Önce Size Uygun Olup Olmadığını Anlamanın 3 Yolu

toptalent.co

toptalent.co

En İyi Yeteneklerin Kariyer Platformu

Daha önce sonrasını hiç düşünmeden kabul ettiğiniz bir işin aslında beklentilerinizi boşa çıkaran ve size hiç uymayan bir iş olduğu gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kaldınız mı?
Maalesef iş verenler de sizinle görüşürken aslında bir bakıma açık olan pozisyonu size satmaya çalışırlar. Açık pozisyonun ne kadar harika olduğuna çeşitli vaatler aracılığıyla sizi ikna ederler, ancak bu vaatler ne kadar gerçek bu tartışılır.
Peki ya bunu anlamanın bir yolu var mı?
Evet ve hayır.
Kimi insanın beğendiği şey başkasının beğenmediği olabileceğinden aslına bakarsanız kabul edeceğiniz pozisyonu sevip sevemeyeceğinizin net bir formülü yoktur. Ama bu denemeyeceğiniz anlamına gelmez. Biraz efor göstererek kendiniz için en doğru olan karara ulaşabilirsiniz. İşte atmanız gereken o birkaç adım:

1) Sosyal medyaya bakın

Şirket çalışanlarının LinkedIn hesaplarına göz atmak da bu şirkette ne kadar sürede terfinin gerçekleştiğini anlamada, çalışanların ne gibi görevler aldıklarını görmenizde oldukça yararlı olacaktır. Benzer pozisyonlarda çalışan insanların da profillerine bakarak çeşitli karşılaştırmalar yapabilirsiniz.

2) Sizden önceki çalışanlara ulaşın ve bilgi alın

Tabi ki her sorunun cevabını internetten bulamayacaksınız. Bu yüzden sizden önce o şirkette çalışmış olan insanlara ulaşmanız gerekecek. Biraz uğraştırıcı görünebilir ancak bu sizin belki de yeni işiniz hakkında gerçekleri öğrenmek için tek ve son şansınız!
LinkedIn’de gezinirken kabul etmeyi düşündüğünüz pozisyonda sizden önce çalışmış olan kişiyi arayın. Ona endişelerinizi ve sorularınızı içeren bir mesaj atın ve ondan konu hakkında kısa bir telefon görüşmesi veya bir kahve buluşması rica edin. Size sorularınızın cevaplarını verebilecek birden fazla insan bulduysanız çok şanslısınız böylelikle birden fazla görüş dinlemiş olacaksınız ve böylelikle objektife en yakın görüşleri almış olacaksınız.
Nelerin cevabını öğrenmek istediğinizden iyice emin olun. Örneğin:

-Yönetim stili ve yapısı nasıl

-Karşılaştıkları en büyük zorluklar

-Şirket kültürü (çevre, etik, ahlak)

-Şirketin gelecekteki gidişatı

gibi konularda sorular sormanız sizin için büyük resmi görmeniz açısından iyi olacaktır.

3) Mülakat avantajını kullanın

Birçok kariyer danışmanının da dediği gibi iş mülakatları iki yönlü bir sokak gibidir. Mülakatı yapan kişi sizi değerlendirmeye alır bu genel geçer bir gerçektir ancak şu da unutulmamalıdır ki siz de aynı şekilde sizi mülakata alan kişiyi eleştirmektesinizdir bir bakıma.
Bunu aklınızdan çıkarmayın. Kabul etmeyi düşündüğünüz bu işle ilgili doğru, merak ettiğiniz soruları sormanın sizin hakkınız olduğunu sakın unutmayın. Sadece görüştüğünüz kişiye fazla yüklenmemeye ve kabalık etmemeye özen gösterin. Unutmayın ki bu sizi hiçbir yere götürmez.
Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/