Harvey Specter’dan 9 alıntı ve başarı

Televizyon tarihinin en başarılı avukatlık dizilerinden biri olarak gösterilen Suits, izleyicilere sunduğu başarılı karakterlerle beraber kendine özgü bir kitle oluşturmuş bir dizi. Gerek Mike Ross, gerek Jessica Pearson, Donna Paulsen ve hatta Louis Litt Suits’in izleyicilere verdiği marka kişilikler( bakınız You just got Litt up ). Ne var ki bütün bunlar bir kişi olmasa olmazdı, o ki televizyon tarihinin gördüğü en alfa karakterlerden biri: Harvey Specter. Bu yazımızda Harvey’i Harvey Specter yapan motivasyonunu ve aslında bunların nasıl başarıya giden basamaklar olduğunu inceleyeceğiz.

1)Başarının çalışmaktan önce geldiği tek yer sözlüktür. 

Her ne kadar başarı soyut bir kavram olsa da, onu yakalamak için ortaya koymamız gereken bir efor olduğunu unutmamalıyız. Nasıl bu dünyada hiçbir şeye bedava

ulaşamıyorsak başarı için de emek sarf etmeli ve çok çalışmalıyız.
2)Benim hayallerim yok, hedeflerim var.

 

Her ne kadar hayal kurmak çok güzel bir şey olsa da, akademik hayatta ve iş dünyasında hedefsiz olmaktan daha kötüsü yerlerini hayaller ile doldurmak olabilir. Hayallerin olmayan sınırları bizleri de kendi sınırlarımızı tanımaktan alıkoyabilir. Bu yüzden her daim gerçekçi hedeflerimiz olmalı.
3) Hayatını mı değiştirmek istiyorsun? Düşünme şeklini değiştir. 

Bir deneyi aynı şartlar altında yaparsanız sonuçlarda hiçbir zaman büyük farklarla karşılaşmazsınız. Eğer hayatınızdaki bir şeylerden memnun değilseniz yapabileceğiniz en iyi şey bakış açınızı ve düşünme şeklinizi değiştirmek olacaktır çünkü memnun olmadığınız ve değiştirmek istediğiniz hayat sizin hayatınız.
4)Kazananlar bahane üretmezler.

 

“Winner” yani kazanan olmak sonradan elde edilen ve bir daha kaybedilmeyen bir yetenektir. Gerçek kazananlar her zaman oyuna en çok da kendi oyununa odaklanır, bu yüzden de bahane üretmek yerine hatalarını analiz edip kendilerini geliştirmeye çalışırlar. Gerçek kazanan olmak için bir an önce bahanelere sığınmaktan kaçmaya başlamalıyız.
5)Hayatın iki kuralı vardır: #1 Asla vazgeçme. #2 Her zaman kural #1’i hatırla

Hayatta istediğimiz her şeyi ilk seferde alamayız, bu mümkün değil. Böyle durumlarda kaybedenler hemen pes edenlerdir çünkü devam etseler neler olabileceği sorusuyla boğuşmak zorunda kalırlar. Devam edenler ise her zaman kazanırlar.

6)Herkes benim işimi yapabilir ama kimse ben olamaz. 

Başarılı olmanın en önemli motivasyonu da insanın kendine olan sevgisi ve saygısıdır. Bu sevgi ve saygı da yanında markalaşmayı getirmelidir. Unutmayın her birey kendi başına bir markadır ve kendinizi her zaman özel kılın.

7)Liderleri insanları kendilerini takip etmeleri için zorlamazlar, onları bir yolculuğa davet ederler. 

Başarılı olmak, belli ölçüde liderlik yapmayı gerektirir. Herkes doğuştan lider olmayabilir ama gerekli şartlar altında bir lidere dönüşmeyi bilmesi gerekir ve bunu yaparken de liderlik ettiği insanların başarısı kadar başarılıdır. O yüzden başarılı olmak için iyi bir lider olup etrafımızdaki insanları da yukarıya çekebiliyor olmamız gerekir.
8)Her zaman bir seçeneğin vardır. 

Ne olursa olsun her zaman bir seçenek vardır. Belki imkansız gözükebilir ama bu onun sıkı çalışma ile yapılamayacağı anlamına gelmez. Bu yüzden her durumda başka bir seçeneğimiz olduğunu unutmamalıyız
9)Kendini tanıtmak zorunda kalmayana kadar çalış. 

Başladığımız gibi bitiriyoruz, başarılı olmak için en önemli şey çalışmak, çalışmak, çalışmak.
Kategoriler: İş

Yorumlar (0) Yorum Yap

/