Mülakatlarda Sorulmuş En İlginç 8 Soru

Mülakat, iş hayatına giriş yapmadan önce bizi bekleyen hatta belki biraz korkutan bir prosedür. İşe alım sürecinde yarış halinde olduğumuz kişi sayısı arttıkça mülakat şekilleri klasik çizgisinden çıkıp giderek ilginçleşmeye başladı. Masanın işveren tarafında da aranılan niteliklere uygun doğru bir seçim yapmak için sordukları sorular büyük önem taşıdığından; “Kendinizi beş yıl sonra nerede görüyorsunuz?” gibi klişe soruların devri bitti. Çünkü bir insanı ancak hazırlıksız yakaladığınız zamanlarda gerçeğe en yakın tepkilerini ölçebilirsiniz.

1) “Tuvalet temizlemek durumunda kalsan neler hissederdin?”
Just-Eat firmasının yöneticisi Klaus Nyengaard’ın yönetici pozisyonu için sormuş olduğu bir soru. Sorunun altında yatan sebep ise adayın işe karşı duyduğu hevesin miktarını ölçmek. Dikkat edilmesi gereken bir nokta da cevaplarımız kadar mimiklerimizin de bizle ilgili ipucu taşıdığı.

2) “Favori hayvanınız nedir?”
HootSuite’in yöneticisi Ryan Holmes’un sorduğu bu soruya aldığı yanıtlardan en beğendiği “ördek” olmuştur ki cevabı veren hala o şirkette çalışıyor. Ördeklerin su üzerinde sakin bir duruşla yüzerken suyun altında hızla ayak çırpıyor oluşları gösteriyor ki soğukkanlı görünseler de yapmakta oldukları iş için sıkı bir çalışma sürdürürler.

3) “‘Elinize bir kalem alın ve adaydan o kalemi tanımlamasını isteyin”
Diyor Gibbs şirketinin kurucu CEO’su Farida Gibbs. Bunun altında yatan istek ise adayın betimlemeye başlama sırasından önceliklerini tahlil etmek; kalemin şeklinden ya da ne işe yaradığından bahsetme sırası gibi. Aynı zamanda düşünce gücümüze de bir zarf atmış oluyor.

4) “Bir restoranda çalışsaydın hangi rolde çalışırdın?”
Bir analitik yazılım firmasında sorulan sorudur. Alakasızmış gibi görünse de amaç, başka bir ortam içerisinde kendinizi konumlandırmanızı analiz etmek. Bu soruya verilmiş en güzel cevap “Menü Tasarımcısı” olmuştur.

5) “Veritabanının ne demek olduğunu 8 yaşındaki yeğeninize 3 cümlede nasıl açıklarsınız?”
Google’ın Üretim Müdürü pozisyonu için sorduğu bu soru işverene, komplike fikirleri nasıl basite indirgeyerek anlatabileceğimiz hakkında bilgi veriyor.

6) “İnsanlar sana katılmasa da doğru olduğuna inandığın bir şey söyle.”
PayPal‘ın kurucu ortağı ve yöneticilerinden Peter Thiel, mülakat ortamında olsalar bile cesaretli, fikirlerini açıklamaktan çekinmeyen ve onaylanma ihtiyacı duymayan insanlarla çalışmayı tercih ediyor olacak ki onlara bu cümleyi yöneltiyor.

7) “Marslı olsaydınız, bir uzaylı olsaydınız, sorunları nasıl çözerdiniz?”
Amazon’da Kıdemli İşe Alım Müdürü pozisyonu için sorulan bu soru ise iletişim kapasitemizi ölçmek ve yöntemimizi belirlemek adına sorulmuştur.

8) “Sabahları seni yataktan kaldıran şey ne?”
Animoto’nun yöneticisi Brad Jefferson bir çalışanda en fazla motivasyona önem veriyor olacak ki sorduğu soru bu olmuştur.

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

Kategoriler: İş, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/