Kariyer Seçimi Yaparken İçe Dönük Ya da Dışa Dönük Yapınıza Göre Başarılı Olabileceğiniz Alanlar

Arzu Dokuzoğlu

Arzu Dokuzoğlu

İTÜ-Kimya Müh.

Bazılarımız daha içine kapanık yaşarken; bazılarımız daha dışa dönük, daha konuşkan ve sosyal olabiliyor. Bu kişilik eğilimleri, kendimizi tanımamıza ve karakterimize en uygun kariyeri seçmemize yardımcı olabilir.

Bir kariyer uzmanı, içe dönükler (introvert) ve dışa dönükler (extrovert) için uygun kariyer seçenekleri belirlemiş. Gelin bunlara göz atalım:


• İçe dönükler için en uygun iş alanları:

1) Yaratıcı alanlar

 ForceBrands’ın işe alım direktörü Alexandre Clarke’a göre içe dönük insanlar, yaratıcılık ve hayal gücü gerektiren alanlarda başarılı olabilirler; örneğin, girişimciler, pazarlamacılar ve tasarımcılar. Aynı şekilde içerik yazarı olmanın da içe dönüklere uygun bir iş olduğunu belirtiyor.

“İyi yazmak hem yaratıcılık hem de detaylara karşı özel ilgi gerektiriyor. Yazarlar genellikle yalnız çalışmayı tercih eder, böylece araştırma, yazma ve düzenleme çabalarını yoğunlaştırabilirler.”


2) Serbest çalışma (Freelance)

“Dışa dönüklere kıyasla daha az dış motivasyona ve onaya ihtiyaç duyan içe dönükler genellikle serbest pozisyonlarda öne çıkıyor. Grafik tasarımcıları gibi tek başına ya da denetlenmeden uzun süre çalışma gerektiren rollerde mesela.” diyor Clarke.


3) Teknik çalışma

Clarke’a göre, içe dönük insanlar, işlerini düşünmeyi ve daha kapsamlı bir yaklaşım getirmeyi tercih ediyorlar. Bu tür içe dönük insanlar, problem çözme veya ilgili süreç gerektiren endüstrilerde ve rollerde başarılı olma eğilimindedirler. Örneğin, bir gıda bilimcisi olarak çalışmak çok fazla yaratıcılık, araştırma ve problem çözme yeteneği gerektiren bir iştir -içe dönük bir insanın güçlü olduğu özellikler.

• Dışa dönükler için en uygun iş alanları:

1) Risk odaklı çalışma

   Dışa dönükler, içe dönüklerden daha fazla risk toleransına sahip olabilir. Clarke:

 “Yeni şeyler denemekten, hesaplanmış risk almaktan, yenilikçiliği ve şirket büyümesini teşvik etmekten hoşlanan dışa dönükler, büyük olasılıkla hisse senedi tüccarları ve yatırımcı gibi roller edinecekler.”

Bir dışa dönük satış temsilcisi olarak mutlu olabilir, çünkü “ilişki kurma ve ikna etme” işinin merkezinde yer alır -her ikisi de dışa dönüklerin güçlü oldukları alanlardır.

2) Network Gereksinimi Yüksek İş Alanları

Clarke’a göre:

“Bazı alanlar diğerlerinden daha fazla network gerektiriyor, dışa dönükler iletişim kurmayı sevdiğinden bu tür işlerden daha fazla zevk alırlar. İnsan kaynakları konumu dışa dönükler için mükemmel olabilir çünkü çok sosyal bir alan. İş, başkalarıyla iyi çalışmayı talep ediyor -yeni işe alımları kolaylaştırmak, çatışmalarla başa çıkmak ve rehberlik sağlamak.”


3) Hızlı değişen alanlar

Değişimle heyecanlanan dışa dönükler, sürekli gelişen ve ortaya çıktıkları zaman yeni şeyler öğrenmeyi gerektiren işleri yapmayı severler. Bir dışa dönük için uygun olabilecek bir iş finans danışmanlığı olabilir -finans endüstrisi genellikle değişim etrafında dönüp, dışa dönüklerin öne çıkması için başka fırsatlar da sunar. Clarke:

“Dışa dönükler, bazen başkalarını değerlendirme konusunda kendilerinden daha emin olabilirler. Mesela bazı içe dönük insanlar para konusunda birisine tavsiye verme konusunda zorluk yaşarken, dışa dönük insanlar başkalarına finansal planlama konusunda yardımcı olma konusunda kendilerine güvence veriyor. Ek olarak, finansal planlamacılar genellikle seminerler, atölyeler ve network kurarak işlerini büyütürler.”

Tabii ki bu sınırlamalardan bağımsız olarak kariyer olanaklarımız sınırsız. Uzman bir işe alım uzmanıyla iletişime geçmek sizin için doğru olan rolü ve çevreyi tanımlama konusunda size yardımcı olabilir.


Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/