Meslek Değiştirmenin Yaşı Olur mu?

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

Mesleğinizle olan ilişkiniz, hangi iş veya sektörde olursanız olun kariyer merdivenlerinin en üst basamağına sizi ulaştıracak tarifin önemli bir malzemesi. Meslek seçiminin ortalama 18 yaşında yapıldığını göz önünde bulundurursak 20’li, 30’lu, 40’lı yaşlarda, kendimizi 18 iken yaptığımız bu seçime ait hissetmeme ihtimali çok da düşük değil.
Ben zor da olsa her noktada kariyerinizi değerlerinize, ihtiyaçlarınıza, becerilerinize ve ilgi alanlarınıza daha uygun hale getirmenin yollarını araştırmaya değer görüyorum. Mesleğinizle ilişkiniz şiddetli geçimsizliğe doğru gidiyor ise değişim için keşfe çıkmak kesinlikle düşünülmesi gereken bir seçenek. Ancak böyle bir adım atacaksanız dikkat etmeniz gereken hususları mutlaka enine boyuna düşünmelisiniz ve kendinize bir takım sorular sormalısınız.

Meslektaşlarınızdan, yaptığınız işten ve kullandığınız becerilerden hoşlanmıyor musunuz?

Böyle bir değişikliğe gitmek için bu soruya düşünmeden evet cevabını vermek yeterli değil. Öncelikle mevcut durumuzdayken de iç sesinizin söylediklerine kulak verin ve bir şeyleri iyileştirmeye çalışmaya başlayın. Hali hazırdaki koşullarınızı geliştirmek için elinizden geleni yaptığınıza emin olun çünkü çabalamadan bu kararı alırsanız bir sonraki kariyer çizginizde benzer sorunları yaşama ihtimaliyle de karşı karşıya kalabilirsiniz.

Geçişinizi destekleyecek uzun vadeli, sağlam bir planınız var mı?

Elinizden gelen her şeyi yapmanıza rağmen derinlerden bir ses size doğru yerde olmadığınıza dair geri dönüş sinyalleri veriyor olabilir. Bu noktada alacağınız değişim kararının size sunacağı yolda körü körüne ilerlenebileceğini düşünmek gerçekliğe biraz uzak düşer. Ayrıntılı bir plan geliştirmezseniz; maaş kesintisi, aileniz ve arkadaşlarınızın tepkileri gibi birçok endişeyle savaşmak zorunda kalabilirsiniz. Planınızı şekillendirmek için öncelikle başlangıç noktanızı iyice belirlemeniz gerekir ve bu da sizi yanıtlamanız gereken bir diğer soruyla karşı karşıya getirir; “Hangi becerileri ve yetenekleri kullanmak istersiniz?”
Bu yolculuk boyunca, kendinizi araştırmanın, kişisel değerlendirmenin ve ısrarcılığın önemini göz ardı etmeyin. Güçlerinizi, becerilerinizi, kariyer hedeflerinizi, nasıl ortam ve koşullarda çalışmak istediğinizi sıfırdan belirleyin. İlerlemek istediğiniz sektöre daha önce denenmemiş yeni bir bakış açısı veya yeni bir düşünceyle adım atın.
Farklı bir perspektif geliştirebilmek için sahip olduğunuz birikimin dışında kendinize yeni yeterlilikler de eklemeniz gerektiğini unutmayın. İlk etapta geçiş yapacağınız alandan kariyerine başlayan meslektaşlarınızın kariyerleri boyunca inşa ettikleri bilgiler sizde mevcut olmayabilir. Bu korkutucu görünse de kendinizi geliştirmeye açık olmalısınız. Çünkü artık tutku duyduğunuz tarafa yöneliyorsunuz.

Bunun gerçekten gerçekleşebileceğine inanmalısınız!

Kariyerinizi değiştirmek için yalnızca tek bir şansınız olduğunu düşünerek kendi üzerinizdeki mevcut baskının ağırlığına ağırlık eklemeyin. Her yaşta ve konumda yeni beceriler edinebilmek mümkün.
Kariyer değişikliği yapmak asla kolay değildir, fakat imkansız da değildir. İhtiyacınız olan; cesaret, güven ve yeterlilik.
Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/