Remarketing Nedir? Nasıl Yapılır?

Remarketing Türkçe’ye “Yeniden Pazarlama” olarak çevrilmiştir. Daha önce web sitenizi ziyaret etmiş veya uygulamanızı kullanmış olan kullanıcılara ulaşmanıza yardımcı olmaktadır. Örnek vermek gerekirse bir alışveriş sitesini ziyaret ettiniz. Bilgisayar araştırması yaptınız. Daha sonra zaman içerisinde her yerde ziyaret ettiğiniz web sitesinin veya web sitede satılan bilgisayarların reklamını göreceksiniz. Korkmanıza gerek yok ! Kimse sizi takip etmiyor, sadece bilgisayarınıza atılan çerezler sayesinde Markalar size Yeniden Pazarlama, yani Remarketing yapıyorlar.

Peki Yeniden Pazarlama (Remarketing) Yardımıyla Nasıl Kazanç Yükseltilir?

Yeniden pazarlama (Remarketing), markaların dikkati web sitelerine geri çekmek için sürekli kullandıkları bir yöntemdir, ancak bu stratejinin kurulmasında amaç kâr oranlarını arttırmak olmayabilir.

Büyük olasılıkla Quick Sprout aşağıda göreceğiniz infografik parçayı yeniden pazarlamanın kazancı nasıl arttırabileceğini göstermek için oluşturmuş, biz de öncelikle yeniden pazarlamanın neden önemli olduğunu görelim:

  • Web site ziyaretçilerinin %96’sı dönüşümden önce web sitesini terk eder
  • Site ziyaretçilerinin %49’u dönüşüm sağlanmadan önce 2-4 kez web sitesini ziyaret ederler
  • Satın alım durumlarının %70’inde, sepet bırakılıp site terk edilir
  • Online sepete eklenen ürünlerin %60+’sı kullanıcılar tarafından satın alınmaz

Yeniden Pazarlama’nın yani Remarketing en önemli şartı kendi listelerinizi oluşturmak ve bunları olabildiğince hedeflenmiş ve ilgili kılmaktır. Quick Sprout’un bana göre en doğru önerisi Tüyolar kısmında 7. maddede yer alıyor: ‘Dönüşüm takibini kurun ve dönüşümü tamamlamış müşterilere reklam yollamayı kestiğinizden emin olun.’ Bir dijital ajansın pazarlama yöneticisi olarak bu hatayla devamlı olarak karşılaşırım ve sonucu genelde dönüşüm tamamlamış kullanıcılara gösterilen reklama israf edilen para olur.

Quick Sprout’un diğer yeniden pazarlama tüyolarını aşağıda görebilirsiniz. İster Google AdWords, ister Facebook, ister AdRoll, ister mail üzerinden yeniden pazarlama (Remarketing) yapıyor olun, aşağıdaki tüyoları uygulamayı es geçmeyin.

Sonuç olarak; Dijital Pazarlama’nın diğer nimetlerini olduğu gibi, günümüzde Remarketing’i de pek çok marka kullanıyor. Çalışmalar sonucunda elde edilen dönüşüm raporlarına bakıldığında Remarketing markalara pek çok faydalar sağlıyor ve verimliliği çok fazla.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

[divider]Konuk Yazar[/divider]

Cihan Geyik

Kaynak.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/