Başarılı İnsanlar Akşamlarını Nasıl Geçiriyor? Nasıl Bir Akşam Rutininiz Olmalı?

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Şimdiye kadar sabah rutinleri ile ilgili bir çok paylaşım görmüş olmalısınız. Ancak gerçek şu ki, verimli ve mutlu bir güne başlamada bir önceki günün akşamı da en az o günün sabahı kadar önemlidir. İyi bir akşam rutini, geçirdiğimiz günden yararlanarak ertesi gün için güzel bir plan oluşturmamızı sağlar. Yarın ne yapacağımızı bilerek uykuya dalmak bilinçaltımızın daha biz uykudayken sorunlar üzerine yoğunlaşmasını sağlayacaktır.
Benjamin Franklin, Beethoven, Arianna Huffington gibi başarılı insanların akşam rutinlerindeki ortak noktalardan biri erken yatmaktır. Etraf henüz sakinken işleri üzerinde çalışmaya başlayarak gerçekten önemli olan şeylere odaklanır ve hedeflerine ulaşmak üzere harekete geçerler.
Örneğin; Benjamin Franklin her akşam kendisine “Bugün neleri iyi yaptım?” ve “Diğer gün neleri daha iyi yapabilirim?” diye sorarak gün içinde yaptıklarını işe yarar/yaramaz olarak ayırırdı. Bu sayede başardığı şeyleri görür ve sabah ilk iş olarak kendisini başarıya hazırlardı. Arianna Huffington ise akşamları çayını yudumlar, duş alır ve geceleri elektronik alet kullanmaktan kaçınır.

Fark edilemez bir değişim ile harika sonuçlar elde edebilirsiniz.

Tıpkı sabah rutinleri gibi akşam rutinleri de alışkanlıkları değiştirmeye dayanır. Bir alışkanlığı değiştirdiğinizde ise domino etkisi sayesinde kolaylıkla yeni bir düzen elde edebilirsiniz. Örneğin, eğer geç yatan biriyseniz rutininizi oluşturmaya yatağa erken giderek başlayabilirsiniz. Bu, sizin elektronik aletlerden de normalden daha erken bir saatte uzaklaşmanızı sağlar. Ayrıca yatağa gidiş saatlerinizin değişmesi yemek saatlerinizi de düzenleyecektir. Ancak akşam rutini sadece erken yatmakla ilgili değildir. Akşamı nasıl geçirdiğiniz de ertesi günün kalitesinde büyük rol oynar.
Eğer siz de bir akşam rutini yaratmak istiyorsanız şu basit adımlar ile başlayıp daha sonrasında rutininizi kişiselleştirebilirsiniz:

1) Erkenden yatağa girin2) Yatmadan en az bir saat önce elektronik aletleri kapatın. Alternatif olarak kitap okuyabilir ya da ailenizle vakit geçirebilirsiniz.

3) Her gece gün sonu değerlendirmesi yapın ve o gün nelerin işe yarayıp/yaramadığını gözden geçirin.

4) Ertesi sabah için bir plan oluşturun.

5) Sabah erken kalkın.

Unutmayın yarattığınız bir akşam rutini ile tüm gününüzü değiştirebilir, arkanıza yaslanıp hayatın akışını izlemek yerine kendinize hareket alanı açabilirsiniz.
Kategoriler: Başarı, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/