Başarılı İnsanların Tatile Çıkmadan Önceki Gece Yaptıkları 7 Şey

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

Yaz aylarındayız, bu demek oluyor ki kendinize biraz vakit ayırıp kendinizi ödüllendirmenin zamanı geldi. Ama güneşli bir sahile inmeden önce, işlerinizi sıraya sokmalısınız. Tatilden bir önceki gece, hazırlanmak için çok önemli bir zaman. Etkili bir planlama, güneş ışınlarını yakalarken zihninizin huzur içinde olmasını sağlar ve birkaç gün içerisinde bronzlaşmış halde ofise geri döndüğünüzde problemlerin aniden ortaya çıkmasını engeller. Cennetten ayrıldıktan sonra ihtiyacınız olan son şey, iş yerinde önlenebilir bazı felaketlerle uğraşmak zorunda kalmanızdır.
İşte tatiliniz başlamadan önceki gece yapmanız gereken 7 şey:

1) Temizlik

Ofisten ayrılmadan önce, masanızı toplamak için biraz zaman ayırın.
Uluslararası bir iş konuşmacısı ve “The Humor Advantage”ın yazarı Michael Kerr’in Business Insider’a söylediği gibi bu sayede, en azından “iyi düzenlenmiş ve davetkar bir çalışma alanı”na geri dönmüş olacaksınız.

2) İş dışı mesajları ayarlayın

Unutmayın, telefon ve gelen kutunuz siz gittiğinizde donmaz.
The Hired Group’un kurucusu ve kariyer koçu Ryan Kahn, “Görevde olmadığınızı açıklayan yanıtınızı telesekreterinizde ve e-postanızda ayarlayın” diyor. “Bu açık görünebilir, ancak genelde gözden kaçırılıyor. Siz tatilde olabilirsiniz, ancak başkaları olmayabilir. Herhangi bir ilişkiyi yanlışlıkla tehlikeye atmayın.” diye ekliyor. 
Ulusal bir işyeri uzmanı olan Lynn Taylor da, telesekreterinizin dönüş tarihinizi kesin olarak verdiğinden emin olmanız gerektiğini söylüyor. Ayrıca, patronunuzun ve kilit iş arkadaşlarınızın acil durumlarla ilgili prosedürü bilmesini sağlamanızı da öneriyor.

Michael Kerr de, iş dışı mesajlarınıza ek bilgi eklemenin iyi bir fikir olacağını söylüyor: “İş arkadaşlarınız ve müşterileriniz, kendilerine yardımcı olabilecek başka birine ulaşmak için hangi seçenekleri olduğunu bilmeliler.” “Mesajınıza biraz mizah katarak kazanacağınız olumlu dönüşü göz ardı etmeyin: Müşterilerimden birinin e-posta otomatik cevabı üç küçük çocuğu tarafından nasıl Disneyland’e kaçırıldığını anlatıyordu.” diyor Michael Kerr.

3) Liste yapın

Tatilinizden bir önceki gece, bir kalem ve kağıt alıp oturun. 
Kerr, tatilden döndüğünüzde yapmanız gerekeceğini bildiğiniz hem kişisel hem de işle ilgili, nihai, ayrıntılı bir yapılacaklar listesi hazırlamanızı öneriyor. Bunu yapmanın, tatile giderken zihinsel dağınıklığınızı azaltacağını ve her şeyin kağıda dökülüp geri dönüşünüz için organize edilmiş olduğunu bilmenin rahat hissetmenize yararlı olacağını söylüyor.

4) Tüm rezervasyonlarınızı iki kere kontrol edin

Kerr, bütün rezervasyonlarınızı, programları, zaman çizelgelerini bir gece önceden kontrol etmenin size huzur getireceğini söylüyor. Ayrıca yedeklemek için bilet, sürücü belgesi ve pasaport gibi önemli detayların fotoğraflarınızı çekmenizi öneriyor.
Bir havayolu kapı görevlisinin daha önce Business Insider’a söylediği üzere, daha iyi bir koltuk seçebilmek ve istenmeyen sarsıntılardan kaçınmak için mümkün olduğunca 24 saat önceden check-in yapmanız gerekmektedir.

5) Tüm belgelerinizin güvenli bir yerde bulunduğundan emin olun

Lynn Taylor, “Yapmak istediğiniz son şey, havalimanına gitmeden önce ofiste durmak olur.” diyor. “İhtiyacınız olacaksa, dizüstü bilgisayarınızı bavula koyduğunuzdan ve gerekli tüm belgelere ve telefon numaralarına ulaşabiliyor olduğunuzdan emin olun.”

6) Elektronik cihazlarınızı şarj edin

Michael Kerr, “Dizüstü bilgisayar, cep telefonu, kameralar dahil olmak üzere bütün elektronik cihazlarınızı doldurun ve buna devam ederken, tüm şarj kablolarınızı veya pillerinizi güvenli bir yere yerleştirdiğinizden emin olmak için iki kez kontrol edin” diyor.

7) Bağlantınızı kesin

Lynn Taylor, tatilden önceki gecenizi, serbest tatil zihniyetine girmeye başlamak için kullanmanızın önemli olduğunu, çünkü “boş zamanınızın teknik olarak başladığını” söylüyor. 

Ryan Kahn, “Tatilde olmanın ve sevdiklerinizle vakit geçirmenin tadını çıkarın.”diyor. “E-posta ya da telefon mesajlarınızı kontrol etmekten kaçınabiliyorsanız, bunu yapın. Bir mola verdiniz.”
Kategoriler: Seyahat, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/